Piráti lákají na levný software, chytli se už také Češi

Ekonomika Ekonomika, red eko
31. 3. 2009 9:00
Protipirátská organizace loni zavřela na 18 tisíc pirátských aukcí
Asiana i Student Agency inzerují ve svých autobusech wi-fi po cestě zdarma. Praktický test ale ukázal, že ne vždy je funkční a spolehlivé.
Asiana i Student Agency inzerují ve svých autobusech wi-fi po cestě zdarma. Praktický test ale ukázal, že ne vždy je funkční a spolehlivé. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Protipirátská organizace Business Software Alliance (BSA) si vzala na mušku internetové piráty. Loni po světě nechala uzavřít přes 18 tisíc on-line aukcí, ve kterých uživatelé nabízeli k prodeji zhruba 45 tisíc nelegálních kopií softwaru za zhruba půl miliardy korun. Vyplývá to z tiskové zprávy organizace.

Ta se zaměřila také na nelegální šíření softwaru prostřednictvím internetových kanálů. "Během šesti měsíců jsme po celém světě vydali 48 tisíc upozornění na BitTorrentové soubory s nelegálním softwarem, které sdílelo 633 tisíc lidí. Způsobená škoda podle znaleckých odhadů činila 11,5 miliardy korun," řekl tiskový mluvčí BSA Jan Hlaváč.

Češi nejvíce žádají Microsoft či Adobe

Nárůst počtu nabídek na první pohled legálního softwaru se nevyhýbá ani Česku.

"Podezřele nízká cena či slevy jsou téměř vždy spolehlivým indikátorem nelegálního softwaru. Pirátské verze jsou nabízeny ke stažení za zlomek reálné ceny - mnohdy až o 80 až 90 procent nižší. Nízkou cenu vysvětlují piráti zanedbatelnými náklady na distribuci či speciální licenční politikou, kterou si dohodli s výrobci softwaru. To je samozřejmě lež, která má upokojit důvěřivé spotřebitele," zdůrazňuje Hlaváč.

Nejvíce se v tuzemsku podle analýzy nelegálně stahuje nebo prodává software výrobců Adobe, Autodesk, Corel, Microsoft a Symantec.

Podle poslední analýzy BSA Češi užívají 39 procent softwaru nelegálně. Ztráty tuzemského softwarového odvětví tak představují zhruba 2,9 miliardy korun.

Uživateli hrozí postih stejně jako pirátovi

Foto: Aktuálně.cz

Organizace důvěřivce varuje: I získání pirátského softwaru za úplatu je nelegální. Uživatel tak podstupuje stejná rizika jako piráti.

To, jestli se uživatel stal obětí podvodu, či si stáhl nelegální software úmyslně, rozhodne obvykle až soud.

"Dále je zde i riziko virové nákazy a ztráty osobních dat či zneužití důvěrných informací. Software z neautorizovaných zdrojů totiž může být upraven s cílem uživatele poškodit," dodal mluvčí BSA.

Stačí jediné stažení

Stahování nelegálního softwaru z internetu je v Česku velmi rizikové i kvůli neznalosti zákonů, upozorňuje zpráva. Lidé se totiž často domnívají, že pokud software pouze stahují a nesdílejí jej, jsou právně nepostižitelní.

Za porušení práv autorů se ale považuje i pouhé stažení nelegálního softwaru. Zatímco nelegální stahování filmů a hudby zákon přímo nepostihuje - protizákonné je pouze jejich sdílení - u softwaru tomu tak není.

Pokud se přečiny proti autorskému právu dostanou k soudu, tresty mohou být přísné. Může uložit vysoké peněžité tresty, nařídit propadnutí věci, či uložit trest odnětí svobody až do výše pěti let.

Dále hrozí nutnost uhradit škodu způsobenou výrobcům softwaru. "Ti se mohou domáhat vysokých finančních kompenzací až ve výši dvojnásobku ceny nelegálně užívaného softwaru," doplňuje organizace BSA.

 

Právě se děje

Další zprávy