Udání na nelegální software přibývá. Mstí se propuštění

Veronika Skálová Veronika Skálová
11. 5. 2009 11:34
Firmy se bojí, že budou pykat i za pirátství svých zaměstnanců
Pracovní nástroj se může stát i bičem na zaměstnavatele. Pokud není správně chráněn.
Pracovní nástroj se může stát i bičem na zaměstnavatele. Pokud není správně chráněn. | Foto: Ondřej Besperát

Brno - Hospodářská krize prospívá boji s nelegálním softwarem. Že spolu vůbec nesouvisejí? Pouze na první pohled. Se zeštíhlováním firem, které s sebou nese i propouštění, totiž přibývá i těch, kdo se chtějí za ztrátu práce zaměstnavateli pomstít.

"Rapidně narůstá počet zaměstnanců, kteří vyhrožují udáním kvůli nelegálnímu užívání počítačových programů. Vyplývá to z průzkumu mezi klienty, kteří si pořizují náš auditovací nástroj zabraňující šíření nelegálního softwaru ve firmách," řekl Robert Kleiner, člen představenstva firmy truconneXion, která vyrábí auditovací software.

Podle průzkumu společnosti v letošním prvním čtvrtletí vzrostl počet těch, kdo mají z udání bývalých zaměstnanců obavy, o 27 procent. Trápí je dokonce víc než obavy z ohrožení bezpečnosti počítačové sítě.

"V meziročním srovnání obavy z pirátských aktivit zaměstnanců vzrostly o 11 procentních bodů. Dokonce převýšily tradičně nejčastější důvod pro audity počítačů - úsporu financí," uvedl Kleiner.

Zaměstnanci vědí, jak šéfům zatopit

Policejní prohlídka je totiž pro většinu firem komplikací i v případě, že žádné nelegální programy nepoužívá. "Policisté pomocí speciálního softwaru zkontrolují všechny firemní počítače a zjistí, co všechno je v nich nainstalováno. Od veškerého softwaru pak požadují doklady o jeho zakoupení," přiblížil průběh prohlídky Jan Hlaváč, mluvčí protipirátské organizace BSA.

Vzhledem k tomu, že řada programů se ve firmách používá i několik let, nemusí být nalezení dokladů k softwaru právě snadnou záležitostí. Ve větších společnostech může účetní oddělení zaměstnat i na několik dní.

"Zatímco veškeré účetní doklady mohou být po pěti letech skartovány, doklady o duševním vlastnictví, pod které spadá i software, musí mít firma k dispozici tak dlouho, dokud je využívá," vysvětlil Hlaváč.

Často upozorňuje i konkurence

Kromě zaměstnanců firem používajících nelegální software, ať už bývalých nebo současných, bývají zdrojem tipů také konkurenční podniky. Zvlášť v těch oborech, v nichž je drahý program podmínkou existence.

"Časté je to například u architektonických ateliérů nebo u reklamních kanceláří. Pokud totiž používají nelegální software, mohou si dovolit nabízet bezkonkurenčně nízké ceny. Pro ty poctivé totiž právě náklady na software představují nezanedbatelnou položku," uvedl Hlaváč.

Nejlepší obranou je prevence

Firmy však mohou pykat i za pirátství svých zaměstnanců. Pokud policejní prohlídka objeví v počítači nelegální program, je obvykle obtížné prokázat, kdo jej nainstaloval. "Manažeři pak většinou ukazují na správce sítě, který je za stav sítě zodpovědný," upozornil Hlaváč.

Proti podobným případům se mohou firmy bránit především prevencí. Nejzákladnějším krokem je zamezení možnosti instalace jakéhokoliv softwaru v počítači. Zaměstnanec by měl při přebírání výpočetní techniky také podepsat pravidla jejího používání.

"Velmi se osvědčily také auditové programy, které jsou velmi podobné těm používaným policisty. Ve firmě pak stačí vyhlásit, že jednou týdně proběhne audit softwaru a najednou začnou z počítačů mizet obrovské objemy dat. A po opakovaném upozornění, aby nevhodný soubor odstranili z počítače, si pak většina lidí další stahování rozmyslí," konstatoval Hlaváč.

Nejde jenom o programy

Policejní prohlídka však může odhalit nejen nelegální programy, ale také načerno staženou hudbu nebo filmy, které si zaměstnanci prostřednictvím pracovního počítače stahují pro vlastní potřebu. Pokuty pak mohou jít do statisíců.

"Škoda může být způsobena i takovým programem, který je pouze stažený, ale není nainstalovaný. Pamatuji se na případ jednoho sběrače programů, který měl v počítači stažený program pro řízení velice sofistikované frézy v hodnotě 200 až 300 tisíc korun. Přítomnost souboru v počítači úplně stačila. Soud nezajímá, že tento program nemohl majitel počítače použít," doplnil mluvčí protipirátské organizace.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Florbalistky vstoupily do MS výhrou nad Švýcarskem 5:2

České florbalistky vstoupily do mistrovství světa ve švédské Uppsale výhrou 5:2 nad Švýcarskem. V repríze neúspěšného semifinále z minulého šampionátu v Neuchatelu tak oplatily obhájkyním stříbra porážku 6:7 v prodloužení. Vítěznou branku vstřelila ve 43. minutě debutantka na MS Pavlína Bačová. Druhý zápas v základní skupině A čeká svěřenkyně trenéra Saschy Rhynera v pondělí od 19:00 proti Polsku.

Jako první se v utkání radovaly Švýcarky, které otevřely skóre v 7. minutě. Bekhendový pokus Corin Rüttimanové se od zadního mantinelu odrazil k Julii Suterové, která u pravé tyče snadno skórovala do odkryté branky Jany Christianové. V polovině úvodní třetiny Češky odpověděly. Michaela Mlejnková bekhendovým pokusem Moniku Schmidovou ještě nepřekonala, ale z dorážky se prosadila Karolína Suchá a při svém premiérovém startu na MS hned oslavila branku.

V polovině utkání zlikvidovala Christianová šanci Rüttimanové, vzápětí se Švýcarky ubránily při jediném oslabení duelu při trestu Chiary Gredigové a odolaly i při šanci kapitánky Elišky Krupnové. V 39. minutě nejdříve trefila Michelle Wikiová levou tyč a z dorážky Isabelle Gerigová i tu pravou. Z protiútoku po přihrávce Martiny Řepkové otočila stav Mlejnková.

Po 74 sekundách třetí třetiny našla Rüttimanová dlouhou přihrávkou Wikiovou, která pohotovou střelou vyrovnala. Za 78 vteřin ale opět Rhynerův výběr vedl a postarala se o to střelou přes obránkyni Florinu Martiovou Bačová.

Švýcarky při snaze o vyrovnání Christianovou nepřekonaly, naopak v 52. minutě po přečíslení po přihrávce Denisy Ratajové zvýšila náskok do odkryté branky Krupnová. V čase 53:24 neproměnila trestné střílení Gerigová, naopak Vendula Beránková 29 sekund před koncem z penalty dovršila výsledek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy