Stůl i nábytek, který roste. Pokoj pro školáka je výzva

Andrea Berniová
15. 8. 2013 14:30
Začátek školního roku se blíží. Jak zařídit pokoj budoucímu prvňáčkovi?
Nástup do školy přinese do dětského pokoje spoustu změn
Nástup do školy přinese do dětského pokoje spoustu změn | Foto: Isifa/Thinkstock

Zařídit pokoj budoucího školáka není na první pohled nic těžkého, ale ve skutečnosti je dobré věnovat pozornost řadě důležitých detailů.

Dříve velkou část pokojů dětí školou povinných zaujímaly skříně s hračkami. Dnes je částečně nahrazují počítače a také televize spolu s herními konzolemi. Záclony a pestré závěsy s dětskými motivy už dnes často vystřídaly žaluzie či rolety. Čím dál populárnější jsou samolepky na stěny a také malby zvířat či animovaných postaviček.

Základem pokoje školáka je psací stůl, každé dítě by mělo mít vlastní. Oblíbené spojení počítačového stolu s psacím stolem nemusí být šťastným řešením. Počítač může žáka rozptylovat při psaní úkolů. Pozornost školáka by mohla rozptylovat také televize. Pokud je umístěna v dětském pokoji, měla by být alespoň co nejdál od pracovního koutu dítěte.

Rostoucí nábytek se dítěti přizpůsobí

Dítě roste a stůl může růst s ním, stejně jako židle. Takzvaný rostoucí nábytek nabízí možnost postupné úpravy velikosti podle potřeby. Stůl roste s dítětem. Sklon pracovní desky může být nastavitelný. Některé rostoucí stoly navíc nabízejí výsuvný organizér na školní pomůcky, držák školní brašny či záchytné žlábky na psací potřeby.

Rostoucí nábytek kvůli bezpečnosti nemívá ostré hrany. Důležitá je pojistka, která při narovnávání nakloněné desky zabrání přivření prstů. Ceny rostoucích stolů se pohybují v řádech tisíců korun, záleží na jejich velikosti, designu i funkcích. Menší rostoucí stoly se dají pořídit za dva tisíce korun, ty větší a propracovanější i za sedm či devět tisíc. Ceny rostoucích či polohovacích židlí se pohybují okolo tisíce korun.

Pokud školák nebude mít rostoucí stůl, neměla by alespoň chybět polohovatelná židle. Zajistí, že dítě bude vzhledem ke stolu ve správné výšce, tedy nebude se hrbit, ani nepohodlně a namáhavě natahovat. Když se školák rovně posadí a položí ruce na stůl, měly by v ohybech loktů svírat pravý úhel. Nohama musí dítě dosáhnout na zem a v kolenou by také měly svírat pravý úhel.

Správné osvětlení a dostatek úložných prostor

Školák bude potřebovat více úložných prostor. U stolu by se mělo nacházet několik zásuvek pro uložení psacích potřeb a sešitů. Postupem času bude také nutné pořídit skříň, anebo několik polic, na které se naskládají přibývající učebnice a knihy.

Zásadní je také správné osvětlení. Pokud je to možné, měl by být stůl umístěn u okna, aby na něj po většinu dne dopadal dostatek denního světla. Večer pomůže lampička. Levák by ji měl mít na pravé straně stolu, pravák pak na levé straně, aby si nestínil rukou, kterou píše.

Dítě by mělo mít možnost alespoň částečně zasáhnout do výběru vybavení pokoje. Pokud je k dispozici například několik barevných variací psacího stolu či židle, bude mít dítě z nového nábytku větší radost, když si bude moci vybrat barvu, která se mi líbí.

Ačkoli se dítě stává školou povinným, neznamená to, že pro něj končí období bezstarostného hraní. Proto by kromě pracovního koutu mělo mít stále ještě k dispozici i hrací kout.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Corbyn by prý při novém referendu o brexitu zůstal neutrální

V případě referenda o brexitové dohodě vyjednané vládou Labouristické strany by její lídr Jeremy Corbyn zaujal neutrální stanovisko a neprosazoval žádnou ze dvou možností. Britský opoziční předák dnes tento svůj záměr potvrdil v debatě s občany, kterou vysílala BBC. Před asi 150 diváků postupně předstoupili lídři čtyř nejsilnějších politických stran a museli se vypořádat s těžkými otázkami i bezprostředními reakcemi publika. Předseda britské vlády Boris Johnson řekl, že bez dokončení brexitu nelze skutečně oživit ekonomiku Británie.

Labourista Corbyn čelí dotazům ohledně svého názoru na vystoupení z Evropské unie dlouhodobě a kvůli nejasným vyjádřením je terčem kritiky a posměchu ze strany vládních konzervativců. Ačkoli dnes neřekl, zda odchod své země z EU v principu podporuje, či nikoli, podle britských médií poprvé jasně řekl, jak by se zachoval v případě referenda o svém brexitovém plánu.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Neymar se po výletu na Davis cup vrátil do sestavy PSG

Brazilský útočník Neymar se po delší zdravotní pauze vrátil na hřiště, odehrál 65 minut a pomohl fotbalistům Paris St. Germain k domácí ligové výhře 2:0 nad Lille. Obhájci titulu po ní vedou tabulku s náskokem 11 bodů.

Nejdražší hráč světa Neymar nastoupil poprvé od zranění stehna z říjnové reprezentační přípravy. Kouč Thomas Tuchel ho zařadil do základní jedenáctky i přesto, že Neymar v týdnu o své vůli odletěl na finálový turnaj tenisového Davisova poháru. V úterý večer v Madridu sledoval zápas světové jedničky Rafaela Nadala.

Neymar byl na hřišti u obou branek PSG, které v prvním poločase vstřelili Mauro Icardi a Ángel di María. V 65. minutě ho vystřídal Kylian Mbappé.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Americký regulátor označil čínské firmy Huawei a ZTE za ohrožení národní bezpečnosti

Americká Federální komise pro spoje (FCC) dnes jednohlasně označila čínské firmy Huawei a ZTE za ohrožení národní bezpečnosti. Největšími klienty těchto firem jsou v USA hlavně venkovští operátoři, kteří při nákupu produktů a služeb Huawei a ZTE nemohou napříště využít prostředky z vládního fondu, jenž má k dispozici 8,5 miliardy dolarů (bezmála 197 miliard Kč). Telekomunikační regulátor navrhuje, aby se čínské vybavení stávajících telekomunikačních sítí nahradilo, informovala agentura Reuters.

Jde o poslední z řady kroků americké vlády, jejichž cílem je zamezit nákupu vybavení od Huawei a ZTE. Konečné nařízení jejich vybavení ze sítí odstranit se podle Reuters očekává nejdříve příští rok. Huawei krok FCC považuje za nezákonný a komisi žádá, aby rozhodnutí "založené na iracionálních spekulacích a dohadech" znovu zvážila.

před 6 hodinami

Airbnb mimo USA a Čínu měla loni zisk 46 milionů USD

Aktivity Airbnb mimo Spojené státy a Čínu loni vykázaly zisk 46,47 milionu USD (1,1 miliardy Kč) ve srovnání se ztrátou 97,22 milionu USD v předchozím roce. Uvádí to zpráva, kterou firma zprostředkovávající ubytování v soukromí předložila úřadům v Irsku a jejíž obsah dnes zveřejnila. Výnosy, které tvoří poplatky vybrané Airbnb, nikoliv celkové peníze vybrané od hostů, se zvýšily o více než 35 procent na 2,42 miliardy USD (56 miliard Kč).

Další zprávy