panelák

Za požárem panelového domu v České Třebové stojí ledabylost stavařů v 80. letech

Okresní soud v Ústí nad Orlicí ve středu osvobodil řemeslníka, který podle obžaloby zavinil loňský požár panelového domu v České Třebové. Ukázalo se, že oheň vznikl také kvůli ledabylosti dělníků, kteří stavbu domu v 80. letech minulého století neprovedli poctivě, napsala regionální MF Dnes.

Náprava škod už přesáhla 40 milionů korun. Požár vypukl loni 3. června. Začalo hořet při pokládání lepenky. Řemeslník uvedl, že střechu prohlédl, udělal sondy a nezjistil nic nestandardního. Nevěděl, že dělníci v 80. letech nezalili kapsy určené pro háky betonem, ale hořlavým pěnovým polystyrenem a stopy po tom zakryli.

Když pak muž na střeše se svým pomocníkem pokládal lepenku, polystyren se zahřál, prokapal do foukané izolace uvnitř a ta začala hořet. Za obecné ohrožení z nedbalosti mu hrozilo až pět let vězení. "Klient nemohl vidět, že v kapsách atiky je schovaný polystyren," řekl obhájce Michal Švec.

Byty po hasičském zásahu poničila voda, která protekla až do přízemí. Lidé se museli odstěhovat, trvalo několik měsíců, než byly dokončené opravy a obyvatelé se mohli vrátit.

Zdroj: ČTK
Pokračovat