Botník má jednoduchý a jednoznačný účel - jde o místo pro soubor dámských, pánských a dětských bot. Minulé doby znaly botník prakticky v jediné podobě - šlo o středně velkou skřínku, plnou fochů, do níž majitelé uzavřely obuv. V současnosti máme daleko bohatší výběr.
Boty nemusí do všední schránky
Minimalizace prostoru, který máme k dispozici pro tyto účely, nutí bytové architekty a designéry "hnát" botník do výšky. Můžeme se tak setkat s drátěným "programem", který je například tvořen svislou tyčí, z níž trčí kolem osy hroty a na ně nasazuje majitel své boty. Botníky z tohoto programu mohou být umístěny na dveřích komory nebo jiné "technické" místnosti, botníky z drátů také visí ze stropu, nebo tvoří nadstavbu a setkáme se s nimi nad našimi hlavami. Až k uměleckám kouskům můžeme přirovnat některé stojany velkoobchodu NAOKO.
Samozřejmě existují i botníky, které svojí podstatou navazují na tradici minulých let. Nicméně design i takových nástupců našeho dětství často bývá natolik progresivní, že bychom na první pohled nehledali ve skřínkách z kvalitních materiálů v pastelových barvách takový úložný prostor.
Kolo na boty
Botník může být ovšem natolik atraktivní kus nábytku, že bere dech návštěvě, která si zřejmě později také pořídí například otočný stojan na obuv, který vypadá jako buben na losování šťastných čísel. Vzhledem k tomu, že tento stojan je z boků nekrytý, může si majitelka takové nádhery při cestě do společnosti hbitě zatočit a rychle následně vybrat vhodný pár bot.
Mezi tradiční výrobky tohoto druhu patří i bambusové police, které jsou vhodnější pro menší počet párů bot, lze je například mít přímo u dveří a umístíme tam aktuální obuv celé rodiny.