Levněji na českém internetu seženete boty nebo navigace

Tereza Holanová Tereza Holanová
8. 2. 2012 11:00
Nákupy v eshopech vyjdou v Česku levněji, návštěva kamenné prodejny je naopak dražší než v EU
Foto: Thinkstock

Praha - Pokud se rozhodnete v Česku nakupovat přes internet, tak zboží seženete levněji, než je v Evropské unii obvyklé. V kamenných obchodech jsou průměrné ceny naopak vyšší. Vyplývá to z průzkumu, který agentura Civic Consulting realizovala pro Evropskou komisi.

Levněji v Česku při nákupu online vyšly například parfémy, oděvy, obuv, LCD televizory nebo navigace. Ceny v eshopech byly kromě Česka výhodnější také na Slovensku nebo v Maďarsku.

"Třeba u nás jsou ceny v mnoha případech i o padesát procent nižší než doporučené maloobchodní ceny, za které se často zboží nabízí v kamenných prodejnách," komentuje marketingová ředitelka eshopu Kasa.cz Jitka Součková. Nízké ceny vytvářejí podle zástupců internetových obchodů potenciál pro nákupy zahraničních klientů.

Za nákupem v klasickém obchodu se naopak vyplatí jet spíše do ciziny. Levněji vyjde zboží například ve Velké Británii a Polsku. Že je v ČR vyšší cenová hladina než v mnohých státech EU, potvrzuje i Součková.

Ještě vyšší ceny než v tuzemských prodejnách mohou Češi očekávat například ve Švédsku, Dánsku, ale i Rumunsku a mnohdy v Lotyšsku nebo Litvě.

Češi nakupují na Slovensku a v Německu

Z průzkumu vyplynulo také, že největší podíl online nákupů mají Velká Británie, Německo a Francie, nadprůměrná čísla ale vykazují i Rakousko a Polsko.

Přeshraniční internetové nákupy využívají především lidé, kteří jsou v eshopech zvyklí nakupovat pravidelně. Nejvíce nakupují v cizině Belgičani a obyvatelé Lucemburska, kteří navštěvují francouzské a německé online prodejny. V britských obchodech nejčastěji utrácejí Irové.

Významný počet zahraničních transakcí se uskutečňuje i mezi Českem a Slovenskem. Oblíbené jsou pro Čechy rovněž nákupy na německých a polských stránkách. Za hlavní důvod Češi, stejně jako většina respondentů z celé EU, považují nižší ceny.

Celkově loni v EU uskutečnilo online nákup v zahraničí 32 procent všech zákazníků. V Česku bylo toto číslo nižší, jednalo se pouze o 18 procent spotřebitelů. Nejčastěji lidé přes internet nakupovali elektroniku, oblečení, obuv, šperky a knihy. Minimální podíl měly léky nebo nábytek.

V EU zákazníci nejčastěji za online nákupy platí kartou (63 procent lidí), následují online platby, bankovní převod a dobírka. Poslední způsob je v Česku nejpopulárnější, o něco méně zákazníků využívá bankovní převod.

Snaha ušetřit

Přes 18 procent zákazníků, kteří nakupují přes internet, kromě toho potvrdilo, že si prvně zboží osobně prohlédnou v kamenných prodejnách. Pro 15 procent respondentů to funguje i opačně - prvně si výrobek vyberou na internetu a poté si jej koupí osobně.

Jako nejčastější důvod, proč nakupují online, lidé uvádí nižší ceny, srovnání cen, úsporu čas a možnost nakupovat v libovolný čas. Naopak, odpůrci internetového nakupování nejčastěji zmiňují potřebu vidět zboží na vlastní oči, nedůvěru v bezpečnost transakce, obavy, že bude obtížnější případná reklamace, ale také neochotu na výrobek čekat.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Europoslanci volají po sankcích proti Rusku za zatčení Navalného

Poslanci Evropského parlamentu dnes vyzvali k potrestání ruských činitelů odpovědných za nedělní zatčení opozičního předáka Alexeje Navalného. V debatě se šéfem diplomacie Evropské unie Josepem Borrellem také požadovali Navalného okamžité propuštění. Borrell upozornil, že případné rozšíření současného sankčního seznamu je v rukou členských zemí EU.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Místopředsedou Nejvyššího soudu nejspíš bude Petr Šuk. Zeman podle předsedy Angyalossyho akceptoval jeho návrh, ale chce se ještě s kandidátem setkat

Zdroj: ČTK
Další zprávy