Akustická izolace pomůže od hluku v bytě i v domě

Andrea Berniová
16. 1. 2014 15:00
Jak se zbavit hluku? Existuje celá řada způsobů a receptů
Kvůli hluku nemůžete spát? Zjistěte, co s tím
Kvůli hluku nemůžete spát? Zjistěte, co s tím | Foto: ISIFA/Thinkstock

Hluk je nepříjemný. Narušuje soustředění, může způsobit bolest hlavy a problémy s usínáním. S hlukem se setkáváme všude: v zaměstnání, při cestě do něj a také v obchodech. Proto by se alespoň do domu či bytu neměl dostat, anebo být co nejméně znatelný. S tím pomůže akustická izolace.

Izolace, která omezí přístup hluku do interiéru, se hodí obzvlášť pro domy a byty v blízkosti rušné silnice či jiného zdroje hluku. Stačí ale i bezohlední sousedé nebo televize křičící z vedlejšího pokoje.

Nejlepší je s akustickou izolací počítat už při stavbě domu. Dá se ale doplnit i později, stejně tak je tomu v bytě. Důležitá je zvuková izolace stěn. U rodinných i bytových domů pomůže mimo jiné také vnější zateplení budovy.

Jak izolovat stěny domu?

Mnoho firem se zabývá přímo akustickou izolací objektů. Pracuje se s různými materiály, například s izolačními panely či s izolační pěnou. Existují také samozhášivé akustické pěny, jejichž výhodou je vyšší protipožární odolnost.

Odhlučnit se dá třeba i jen jediná místnost v bytě, například pracovna či ložnice. Pro zvukovou izolaci stěn se dají použít třeba předstěny ze sádrokartonu a minerální vlny.

S odhlučením interiéru pomůže specializovaná firma, která posoudí situaci, následně vybere jedno z protihlukových opatření, navrhne realizaci a případně ji i provede.

Pomůže i správná podlaha a stropní podhledy

Při snaze o omezení hluku v pocházejícího z okolních bytů je třeba mysle i na výběr podlahy. Například dlažba příliš dobrou ochranu nenabídne. Naopak dobře izoluje koberec nebo korková podlaha. Pod podlahu se také dají položit speciální akustické desky. Hluk přicházející od sousedů z vyššího patra by mohly omezit stropní podhledy, třeba ty ze sádrokartonu. Kromě akustické zajistí i tepelnou izolaci.

Hluk přichází nejen stěnami, stropy a podlahami, ale také staršími, špatně těsnícími okny. V tom případě je třeba uvažovat o jejich výměně, například za plastová okna. Nejlepší je, pokud mají okna zvukově izolační skla. U rodinných domů jsou další možností venkovní rolety.

Na akustickou izolaci je potřeba myslet také v případě, že sami vytváříme nadměrný hluk. Příkladem je třeba hudební zkušebna v bytě. Ta by rozhodně měla být dokonale akusticky izolovaná, aby hudba sousedy nerušila.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Těžká nehoda nákladního vlaku u německého Freiburgu uzavřela trať do Basileje

Poblíž Freiburgu na jihozápadě Německa dnes havaroval nákladní vlak. Při nehodě zahynul strojvůdce a několik lidí bylo lehce zraněno. Trať mezi Freiburgem a švýcarskou Basilejí byla uzavřena, informovala dnes večer společnost Deutsche Bahn. Lokomotiva a několik vagonů vykolejilo v obci Auggen. Trať má zůstat uzavřena několik hodin a v úseku byla zřízena náhradní autobusová doprava.

Podle mluvčí policie ve Freiburgu vlak převážel několik nákladních vozů. Jejich řidiči jeli v osobním vagonu za lokomotivou. Šlo o deset osob a jejich zranění jsou lehká, uvedla mluvčí.

Příčina nehody je zatím nejasná. Podle serveru deníku Badische Zeitung došlo ke střetu vlaku s několikatunovým betonovým dílem. Vlak částečně vykolejil a byl vážně poničen.

Havárie by mohla souviset s nedalekými stavebními pracemi. Betonový blok, s nímž se lokomotiva srazila, pochází podle serveru z mostu, který je nyní rozebírán.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

V Británii skončilo hlasování o novém předákovi labouristů, výsledek strana oznámí v sobotu

V Británii dnes skončilo několikatýdenní hlasování o novém předákovi labouristů. Členové a příznivci opoziční strany vybírali ze tří uchazečů o funkci, kterou dosud zastával Jeremy Corbyn. Favoritem klání je stínový ministr pro brexit Keir Starmer, který se v boji střetl se dvěma ženami: Rebeccou Longovou-Baileyovou a Lisou Nandyovou. Výsledek hlasování labouristé oznámí v sobotu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 3 hodinami

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy