Jak zvýšit požární odolnost domu? Tohle musíte udělat

Andrea Berniová
3. 5. 2013 18:00
Existují opatření, která zpomalí šíření požáru v domě
Požár dokáže velmi rychle zničit celý dům
Požár dokáže velmi rychle zničit celý dům | Foto: HZS Ústeckého kraje

Oheň dokáže velmi rychle ničit. Proto se vyplatí zajistit, aby před jeho šířením byl dům co nejlépe chráněn. Není to tak těžké, jak se zdá. Kde ale začít?

S ohněm manipulujte opatrně

Nejdůležitější je samozřejmě prevence, tedy opatrnost při manipulování s otevřeným ohněm, při přikládání do krbových kamen či při vaření a pečení. Důležitá je pravidelná kontrola průchodnosti komína, ale i funkčnosti hromosvodu. Pokud však k požáru přece jen dojde, existují způsoby, jak jeho šíření zpomalit. Pomohou žáruvzdorné materiály.

Stěny mohou požáru odolávat

Obvodové stěny domu mohou být vůči požáru odolnější, a to díky speciálním druhům izolace. Oheň si pak se stěnami tak snadno neporadí. Sehnat se dají i protipožární sádrokartonové desky, takže i vnitřní stěny domu mohou ohni odolávat lépe. Podobné je to se stropy či stropními podhledy.

Protipožární okna a dveře

I dveře bývají protipožární. Nejlepší jsou ty ocelové, mohou být ale také dřevěné, a to plné či prosklené. Nezapomeňte na protipožární zárubně. Také okna mohou lépe odolávat požáru. Bývají taktéž ocelová i dřevěná, a to jednokřídlá i dvoukřídlá. Je možné je vyrobit na míru v různých rozměrech a s různou povrchovou úpravou.

Pokud doma uchováváte cenné dokumenty, šperky, anebo větší částky peněz, je rozumné uložit je do ohnivzdorného trezoru.

Nemělo by se zapomínat na požární hlásič. Když zaznamená kouř, hlasitě na něj upozorní obyvatele domu. To je dobré obzvlášť v noci. V každém domě by pak měl být alespoň jeden malý hasicí přístroj.

S ohnivzdornými prvky může být stavba domu o něco dražší. Budete mít ale jistotu, že jste pro ochranu domu před požárem udělali vše.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Biden vyslal neoficiální americkou delegaci na Tchaj-wan, Čína reagovala varováním

Americký prezident Joe Biden vyslal na Tchaj-wan neoficiální delegaci na důkaz podpory ostrovu, jež pevninská Čína považuje za svou vzbouřeneckou provincii. Tři bývalí vysoce postavení politici dorazí na Tchaj-wan ve středu. Čína už v reakci na návštěvu Spojené státy varovala, aby respektovaly princip jedné Číny a chovaly se podle něj k Tchaj-wanu, píše agentura Reuters.

Členy delegace jsou demokrat Chris Dodd, senátor za Connecticut v letech 1981 až 2011 a dva bývalí náměstci ministrů zahraničí James Steinberg z Obamovy éry a Richard Armitage z vlády republikánského prezidenta George W. Bushe, upřesňuje AP. Na Bidenovu žádost se setkají s nejvyššími představiteli Tchaj-wanu, píše CNN. Ve čtvrtek ráno se setkají s prezidentkou Cchaj Jing-wen, uvádí Reuters.

Zdroj: ČTK
před 15 minutami

Velká Británie stáhne z Afghánistánu většinu ze svých 750 vojáků

Británie stáhne z Afghánistánu téměř všechny ze svých 750 vojáků, kteří v zemi působí, napsal v úterý list The Times. Britské rozhodnutí přichází krátce po oznámení Spojených států, že američtí vojáci Afghánistán definitivně opustí do 11. září 2021. Pro Brity by podle informací The Times bylo obtížné v zemi zůstávat po odchodu amerických spojenců, protože obě vojska sdílejí základny i infrastrukturu.

Británie vypracovala plán na předání vedení akademie v Kábulu, kde její jednotky pomáhají cvičit afghánské vojáky. Nově ji bude spravovat místní vláda. Britští vojáci působí převážně v Kábulu v ochranných misích, například jako doprovod význačných osobností. Vojáci se postupně přesouvají na protiteroristické mise do Afriky i jinde ve světě.

"Samozřejmě, že tato hrozná válka musí jednoho dne skončit, ale škrty a útěk od našich afghánských partnerů na ně musí působit jako zrada," uvedl generálmajor Charlie Herbert, který byl do roku 2018 poradcem NATO pro afghánskou policii.

Zdroj: ČTK
Další zprávy