Jak zvýšit požární odolnost domu? Tohle musíte udělat

Andrea Berniová
3. 5. 2013 18:00
Existují opatření, která zpomalí šíření požáru v domě
Požár dokáže velmi rychle zničit celý dům
Požár dokáže velmi rychle zničit celý dům | Foto: HZS Ústeckého kraje

Oheň dokáže velmi rychle ničit. Proto se vyplatí zajistit, aby před jeho šířením byl dům co nejlépe chráněn. Není to tak těžké, jak se zdá. Kde ale začít?

S ohněm manipulujte opatrně

Nejdůležitější je samozřejmě prevence, tedy opatrnost při manipulování s otevřeným ohněm, při přikládání do krbových kamen či při vaření a pečení. Důležitá je pravidelná kontrola průchodnosti komína, ale i funkčnosti hromosvodu. Pokud však k požáru přece jen dojde, existují způsoby, jak jeho šíření zpomalit. Pomohou žáruvzdorné materiály.

Stěny mohou požáru odolávat

Obvodové stěny domu mohou být vůči požáru odolnější, a to díky speciálním druhům izolace. Oheň si pak se stěnami tak snadno neporadí. Sehnat se dají i protipožární sádrokartonové desky, takže i vnitřní stěny domu mohou ohni odolávat lépe. Podobné je to se stropy či stropními podhledy.

Protipožární okna a dveře

I dveře bývají protipožární. Nejlepší jsou ty ocelové, mohou být ale také dřevěné, a to plné či prosklené. Nezapomeňte na protipožární zárubně. Také okna mohou lépe odolávat požáru. Bývají taktéž ocelová i dřevěná, a to jednokřídlá i dvoukřídlá. Je možné je vyrobit na míru v různých rozměrech a s různou povrchovou úpravou.

Pokud doma uchováváte cenné dokumenty, šperky, anebo větší částky peněz, je rozumné uložit je do ohnivzdorného trezoru.

Nemělo by se zapomínat na požární hlásič. Když zaznamená kouř, hlasitě na něj upozorní obyvatele domu. To je dobré obzvlášť v noci. V každém domě by pak měl být alespoň jeden malý hasicí přístroj.

S ohnivzdornými prvky může být stavba domu o něco dražší. Budete mít ale jistotu, že jste pro ochranu domu před požárem udělali vše.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Brno už prodalo na imaginární zápas lístky za milion korun

Fotbalová Zbrojovka Brno už prodala na imaginární zápas se Slavií na pomoc v boji s novým koronavirem vstupenky v hodnotě milion korun. Momentálně druholigový klub si dal za cíl virtuálně vyprodat někdejší slavný stadion za Lužánkami, kam v říjnu 1996 přišlo na zápas s Pražany 44.120 diváků, což je dosud nejvyšší návštěva v české lize.

Výtěžek z prodeje virtuálních lístků získá brněnská Fakultní nemocnice v Bohunicích na boj s nemocí COVID-19. Do akce se zapojila i Slavia. Podle brněnského klubu fanoušci koupili zatím pět tisíc lístků, které se prodávají za 200 korun.

V Česku si fanoušci mohou kupovat virtuální lístky i na další dva zápasy. Olomouc si připomíná slavné utkání s Realem Madrid a Jablonec pak v neděli imaginárně "odehraje" podještědské derby s Libercem. Výtěžek poputuje rovněž do tamních nemocnic.

Další zprávy