Z Enyaqu je papamobil. Papeže Františka vozí na Slovensku elektrické škodovky

Z Enyaqu je papamobil. Papeže Františka vozí na Slovensku elektrické škodovky
Logo papežovy návštěvy na zpětném zrcátku.
Vatikánská vlaječka na předním blatníku.
Celá papežova "slovenská" flotila papamobilů.
Auto nemá oproti standardní verzi tónovaná zadní skla, aby papež mohl komunikovat se svým okolím.
Foto: Škoda Auto
Martin Přibyl Martin Přibyl
13. 9. 2021 14:45
Papež František má nebo měl ve svém vozovém parku řadu neobvyklých strojů: od upravené Dacie Duster přes vodíkovou Toyotu Mirai až po Lamborghini Huracán, kterého se papež vzdal a následně ho v charitativní soutěži vyhrál Čech. Na aktuální návštěvě Slovenska dostala hlava katolické církve k dispozici celkem čtyři vozy Škoda. Dva elektrické Enyaqy a dvě střední SUV Karoq.

Škoda tak navazuje na svoji dřívější spolupráci s papežským stolcem, při své dvoudenní návštěvě v Irsku v roce 2018 používal papež František čtyři Rapidy Spaceback.

Škodovky prošly kvůli papežským službám drobnými úpravami. Na přání Vatikánu byla standardně dodávaná zadní tónovaná skla nahrazena čirými a v autech jsou pro pohodlnější nástup pontifika speciální madla. Všechna čtyři auta jsou černá a mají také černý interiér. I barevné provedení patřilo podle mluvčí slovenské Škody Zuzany Kubíkové mezi požadavky diplomatického zastoupení Vatikánu, tzv. nunciatury, na Slovensku.

Zvenku se vozy dají poznat podle chromovaných držáků na vatikánskou vlajku a na krytech vnějších zrcátek se nachází oficiální logo papežovy návštěvy. Co s vozy bude po skončení papežovy návštěvy Slovenska, zatím není jasné. 

Papež František má Enyaqy a Karoqy k dispozici od svého nedělního příletu do Bratislavy, používat je bude i v úterý v Košicích a ve středu při příjezdu na poutní místo v Šaštíně u slovensko-českých hranic. Škoda pro věřící připravila speciální webovou stránku, jejímž prostřednictvím mohou papežovi posílat krátké zprávy. 

Papež před příjezdem na Slovensko, kam ho pozvala prezidentka Zuzana Čaputová, pobýval v Maďarsku. Jako otevřený papamobil mu tam posloužil vůz značně odlišný od elektrického Enyaqu. Na fotografiích agentury Reuters je zachycen na korbě amerického pick-upu RAM 1500. Na další vozy spojené s papežem Františkem se podívejte do galerie.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Běloruská KGB zastřelila opozičníka, při zátahu zemřel také jeden z agentů

Běloruská tajná služba KGB při zátahu v bytovém domě v Minsku zastřelila muže. Po smrti je i jeden z příslušníků, informovala v úterý na svých stránkách služba. Podle agentury Belta byl zastřelený muž spojen s opozicí.

KGB označila zabitého muže za teroristu. Tímto jazykem úřady v minulosti opakovaně popisovaly demonstranty či osoby vyjadřující odpor vůči režimu běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka.

Opoziční server Naša Niva uvedl, že člena běloruské KGB zastřelil a následně sám přišel o život 32letý programátor Andrej Zelcer, který pracoval pro americkou IT firmu.

Loni v létě vypukly v Bělorusku rozsáhlé demonstrace proti oficiálnímu vyhlášení Lukašenka vítězem prezidentských voleb. Opozice je přesvědčena, že hlasování provázely podvody a že skutečnou vítězkou byla opoziční vůdkyně Svjatlana Cichanouská. Lukašenko postupně protesty tvrdě potlačil a vězněním svých odpůrců se snaží v zemi umlčet veškerý nesouhlas.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Pákistánská armáda zabila deset ozbrojenců, údajně plánovali teroristické útoky

Pákistánské ozbrojené složky zabily v přestřelce na severozápadě země deset ozbrojenců, včetně čtyř velitelů, a zabavily také mnoho zbraní. Podle armády patřili bojovníci ke skupině, která stála za nedávnými útoky na civilisty a plánovala další údery. V úterý o tom informovala agentura AP.

Armáda zasahovala v oblasti Jižního Vazíristánu v provincii Chajbar Pachtunchvá, která byla až donedávna baštou hnutí Tehríke Tálibán (TTP). To je pákistánskou odnoží islamistického afghánského hnutí. Armáda ale neposkytla o operaci žádné podrobnosti ani informace o příslušnosti zabitých ozbrojenců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy