Papež František má nový papamobil. Místo Mercedesu může jezdit v Dacii Duster

Papež František a jeho nová Dacia Duster.
Foto: Renault Italia
Martin Přibyl Martin Přibyl
28. 11. 2019 11:56
Italské zastoupení automobilky Renault ve spolupráci s rumunskou Dacií věnovalo papeži Františkovi nový papamobil. Hlava římskokatolické církve bude davům kynout z Dacie Duster 4x4.

Nejedná se pochopitelně o jen tak ledajaký Duster s pohonem všech kol. Podle Paoly Repaciové, mluvčí italského Renaultu, auto prošlo speciálními úpravami.

Na starosti je mělo oddělení prototypů rumunské automobilky, tým zabývající se úpravami vozidel pro osoby se speciálními požadavky a karosárna Romturingia, která má mimo jiné na svědomí i přestavbu Dusteru na pick-up.

Vůz, který papeži předali šéfové Dacie a italského zastoupení Renaultu, Christophe Dridi a Xavier Martinet, zaujme zejména odnímatelnou skleněnou konstrukcí na střeše, v níž může papež stát. Přístupná je skrz velkou otevíratelnou střechu. Pro pohodlnější nástup má auto o tři centimetry nižší podvozek.

Bílý Duster s čalouněním béžovou kůží má kvůli těmto úpravám zesílenou konstrukci a zadní lavice má být podle Repaciové "obzvlášť pohodlná". Na blatnících jsou pak držáky na vatikánské standarty.

Papež jako papamobil používal upravený Mercedes třídy G. Na rozdíl od jeho předchůdců v úřadu se ale vyhýbá opancéřovaným verzím a k přepravě během svých státních návštěv s oblibou využívá vozy lidových a dostupných značek.

Při návštěvě v USA tak jezdil Fiatem 500L, v Koreji Kiou Soul, v Irsku Škodou Rapid Spaceback a při návštěvě Arménie si již vyzkoušel svoji první Dacii, sedan Logan. 

František v minulosti také dostal supersportovní Lamborghini Huracán, auto ale prakticky obratem nechal vydražit v charitativní aukci. Vůz byl následně dražen znovu, jeho současným majitelem by měl být Čech. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 10 minutami

Krétu zasáhlo zemětřesení, zemřel nejméně jeden člověk

Řecký ostrov Krétu zasáhlo zemětřesení o síle 5,8 stupně. Podle řecké televize ERT zemřel nejméně jeden člověk, hlášeny jsou škody na budovách.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Východní Indii zasáhl cyklón, do pobřežních oblastí přinesl záplavy

Prudké deště a silný vítr přinesl do východní Indie cyklón, který vyvrátil tisíce stromů a sloupů elektrického vedení. Část pobřežních oblastí postihly záplavy, které odřízly od spojení s okolním světem stovky vesnic, informovala v pondělí agentura AP.

Ze zasažených oblastí zatím nejsou hlášeny žádné potvrzené oběti. Jeden rybář je pohřešován a další utrpěl zranění, když jejich loď smetla vysoká vlna.

Úřady ve státech Odiša a Ándhrapradéš byly v neděli v nejvyšší pohotovosti před příchodem cyklónu, který provázela rychlost větru až 85 kilometrů v hodině. Tisíce lidí byly preventivně evakuovány. V pondělí už bouře zeslábla, zatímco postupuje směrem na západ.

Letos v květnu zasáhla západní pobřeží Indie silná bouře, která si vyžádala nejméně 140 obětí. O týden později zasáhl východní pobřeží Indie a sousední Bangladéš další cyklón, který si vyžádal nejméně šest mrtvých a evakuaci více než miliónu obyvatel.

Zdroj: ČTK
Další zprávy