Zbytečné riziko pokuty i nehody. V zasněženém autě vůbec nevyjíždějte

Jízda autem už dávno není taková dřina jako dřív, kdy bylo potřeba startovat klikou a ovládat řízení i brzdy bez posilovačů. V zimě se ale fyzické práci nevyhneme. Důkladné očištění vozidla od sněhu je podmínkou bezpečné jízdy. Na oknech brání výhledu, ze střechy se může náhle sesunout na auto za vámi. Chce to odhodlání, dobré náčiní a také dost času. Chybí-li vám jen jedno, raději nevyjíždějte.
Jak se postarat o auto zapadané sněhem | Video: Martin Frei, Jakub Zuzánek

Zdánlivá samozřejmost, jejíž zanedbání může mít nedozírné škody. Vyjet s autem, z něhož je kvůli sněhu špatný výhled, znamená porušení předpisů, za než hrozí dvoutisícová pokuta. Především je ale "nevidomý" řidič nebezpečný svému okolí.

Ke každému vozu by mělo patřit náčiní adekvátní velikosti. U oblíbených SUV nedosáhnete malým smetáčkem ani na okno, natož na střechu. Výběr je dnes téměř nekonečný, několik obvyklých položek jsme vyzkoušeli ve videu.

 

Právě se děje

před 51 minutami

V Barmě při teroristických útocích zemřelo 63 lidí, uvedl mluvčí junty

V Barmě při několika teroristických útocích opozice v poslední době zemřelo 63 lidí, uvedl mluvčí barmské vojenské junty Zo Min Tchun. Armáda se chopila moci 1. února a bývalou vůdkyni Do Aun Schan Su Ťij vězní. Po celé zemi se již několik měsíců proti juntě konají protesty, při kterých zemřely stovky lidí, v poslední době přibyly také sabotáže, uvádí agentura Reuters.

"Teroristé dávají bomby na veřejná místa a lidé jsou zranění," prohlásil mluvčí Zo Min Tchun, který během tiskové konference apeloval na veřejnost, aby juntě předala informace o útočnících. Ve městě Mindat v Čjinském státě, kde ve středu a ve čtvrtek asi 150 lidí vyzbrojených po domácku vyrobenými zbraněmi zaútočilo na policejní stanici a banku, junta vyhlásila stanné právo. Vláda označila vzbouřence za "ozbrojené teroristy".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Vzedmutá Vltava zastavila provoz všech pražských přívozů

V Praze je do odvolání přerušen provoz všech sedmi vltavských přívozů. Důvodem je zvýšená hladina řeky po předchozích deštích. V pražské Chuchli dnes ráno Vltava dosahovala prvního, tedy nejnižšího stupně povodňové aktivity. Vyplývá to z údajů na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) a společnosti Ropid, která organizuje dopravu v hlavním městě a středních Čechách. V pátek vydané varování meteorologů před zvýšenou hladinou řek v jižních Čechách a částech Plzeňského a Středočeského kraje platí do dnešního poledne.

Kvůli vysoké vodě byl provoz pražských přívozů omezen už v pátek. Nejezdily tři z nich. Kvůli varování meteorologů před zvýšenou hladinou řek nechal pražský magistrát na Kampě preventivně uzavřít protipovodňová vrata na Čertovce a v pátek večer také vltavské náplavky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy