Zajímavosti

19. 4. 2020 7:04

V dubnu 1990 se po 25 dnech podruhé měnil název Československa

Pouze 25 dní vydržel Československu nový oficiální název, který parlament schválili 29. března 1990. Název Československá federativní republika, jak zemi doposud nazývanou Československá socialistická republika poslanci po vleklých sporech přejmenovali, narazil na odpor.

A tak měla tzv. pomlčková válka, tedy pře o nový název republiky zejména mezi skupinami slovenských a českých poslanců (slovenská verze zněla Česko-slovenská federatívna republika), další pokračování. Na schůzi obou komor Federálního shromáždění byl 20. dubna 1990 schválen ústavní zákon o změně názvu země na Česká a Slovenská Federativní Republika (ČSFR) a ústavní zákon o státních symbolech.

Zdroj: ČTK
12. 4. 2020 16:42

Výbor dobré vůle Olgy Havlové za 30 let působení rozdělil potřebným skoro 800 milionů korun

Na pomoc lidem se zdravotním či sociálním znevýhodněním za 30 let své existence přerozdělil Výbor dobré vůle-Nadace Olgy Havlové 791,8 milionu korun. Olga Havlová založila Výbor dobré vůle 12. dubna 1990, o dva roky později dostal přidružený název Nadace Olgy Havlové. Součástí činnosti nadace je také Cena Olgy Havlové udělovaná osobnostem, které se i přes svůj zdravotní handicap aktivně angažují v pomoci ostatním znevýhodněným. ČTK o tom v neděli informovala Jana Taušová z Výboru dobré vůle - Nadace Olgy Havlové.

Zdroj: ČTK
4. 2. 2020 18:37

Ministr kultury Zaorálek ocenil ředitele muzea v Olomouci, kterého odvolal jeho předchůdce Staněk

Bývalý ředitel Muzea umění Olomouc Michal Soukup a muzeolog a dřívější pracovník ministerstva kultury Jiří Žalman dostali cenu Artis Bohemiae Amicis (Přátelé českého umění). Ministr kultury Lubomír Zaorálek jim ocenění udílené za šíření dobrého jména české kultury v tuzemsku i zahraničí předal na ministerstvu kultury. Sdělila to mluvčí ministerstva Michaela Lagronová.

Zdroj: ČTK