Babišův střet zájmů v médiích má přesah i do veřejných zakázek, tvrdí organizace

ČTK ČTK
30. 9. 2021 14:38
Rozhodnutí černošického městského úřadu o střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) ohledně ovládání médií má podle protikorupční organizace Transparency International (TI) přesah také pro veřejné zakázky a dotace skupině Agrofert. Zástupci organizace na čtvrteční tiskové konferenci v Praze odmítli argument ministerského předsedy a jeho právníka, že neměl být prošetřován dvakrát ve stejné věci.
Foto: Libor Fojtík

Střet zájmů premiéra podle ředitele TI Petra Leyera nezpochybnitelně existuje. "Formálně jde o přestupek, ale rozhodnutí černošického úřadu má přesah do oblasti dotací a veřejných zakázek. I když není rozhodnutí pravomocné, prostředky by nyní měly být preventivně zastaveny," uvedl.

Černošický úřad uložil Babišovi pokutu 250 000 korun za přestupek proti zákonu o střetu zájmů za to, že ovládá média, napsal deník Právo. Podle vedoucího analytika TI Milana Eibla není verdikt úřadu překvapivý, ale je podle něho potvrzením dlouhotrvajícího porušování zákona. Z podnětů Transparency International černošický úřad v případu rozhodoval.

Premiérovým odvoláním se bude zabývat nadřízený středočeský krajský úřad. Babiš obviňování z porušování zákona o střetu zájmů odmítá. Tvrdí, že vložením Agrofertu do svěřenských fondů ztratil vliv na holding i na všechny společnosti do něj začleněné. K nynějšímu verdiktu Babiš sdělil, že je nezákonné a porušuje jeho základní práva, když se jednalo o druhé řízení ve stejné věci.

Městský úřad v předchozím obdobném řízení v roce 2019 uložil Babišovi pokutu 200 000 korun. Středočeský krajský úřad jako odvolací orgán řízení zastavil, střet zájmů se podle něj neprokázal. Letos v lednu se na černošický úřad obrátila TI znovu s tím, že disponuje novými důkazy ve věci. Černošice proto zahájily nové přestupkové řízení.

Volby 2021

Zákaz dvojího potrestání, na které poukazují Babiš a jeho právník, se podle zástupců Transparency International v tomto případě neuplatní. Nový podnět se podle TI týkal společnosti MAFRA Print ze skupiny Agrofert, která v původním řízení nefigurovala. Právní zásada by podle TI neměla být prolomena ani u dalších mediálních domů, protože se skutek ovládání médií Babišem liší v čase. Layer doufá, že se případ nakonec dostane ke správnímu soudu, aby byl definitivně rozhodnut.

 

Právě se děje

Další zprávy