reklama
 
 

Foto: V Paříži začnou příští rok jezdit taxíky bez řidiče. Budou pařížští taxikáři také protestovat?

18. 11. 2017 10:23
V Paříži byl minulý týden představen prototyp robotického taxi bez řidiče, které se dokáže samostatně pohybovat po ulicích, nabírat zákazníky a převážet je na předem určené místo. Vozidlo s názvem Autonom Cab představila francouzská společnost Navya, která jej chce co nejdříve vyrábět a nabízet taxislužbám, půjčovnám nebo společnostem pro sdílení automobilů po celém světě. Základní cena se však blíží částce 300 tisíc Euro, což je v přepočtu bezmála 7,7 milionu korun. Podívejte se do naší galerie, jak vozidlo funguje. Najdete v ní také video, jak se autonomní taxi pohybuje v ulicích francouzské metropole.

Francouzská společnost vyvíjí a vyrábí autonomní vozidla včetně robotického ovládání a software ve Francii, konkrétně v Lyonu, další výrobní závod pak buduje v michiganském Saline.

"Jsme první společností, která vyvinula od základu čistě autonomní vozidlo. Všichni ostatní se zatím snažili o přizpůsobení stávajícího automobilu ovládaného člověkem. A chceme být také první společností, která bude nabízet kompletní portfolio autonomních vozidel," řekl při světové premiéře v Paříži generální ředitel společnosti Navya Christophe Sapet.

Šéf společnosti samozřejmě v autonomních vozidlech vidí budoucnost: "Představte si, jak budou vypadat města, až se po ulicích nebude pohybovat nic jiného než autonomní vozidla. Žádné dopravní zácpy nebo problémy s parkováním, mnohem méně nehod a výrazně méně znečištění."

A také se o přijetí vozidel bez řidiče veřejností nebojí. "Už nyní vidíme, že situace na trhu s automobily se rychle mění. Zejména u mladší generace nemá mnoho lidí řidičský průkaz a neláká je ani vlastnictví automobilu. Chtějí se však přesouvat z místa na místo 24 hodin denně, sedm dní v týdnu a nechtějí za to tolik utrácet."

Autonomum Cab je podle něj zařízení, které by něco takového mohlo dokonale splňovat: "Pro obrovské množství lidí lze tímto způsobem zajistit zcela nové řešení individuální mobility." Mezi první potenciální zákazníky firmy Navya by mohly patřit společnosti Uber nebo autopůjčovny Hertz či Avis.

autor: Jiří Kaloč | 18. 11. 2017 10:23

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama