V kolínské automobilce se po deseti letech změnila pracovní doba. Některým zaměstnancům se to nelíbí

ČTK ČTK
5. 12. 2016 16:59
Kolínská automobilka Toyota Peugeot Citroën Automobile (TPCA) zavádí od 6. prosince osmihodinové pracovní směny namísto původních desetihodinových. To však také znamená, že zaměstnanci budou chodit do práce pět dní v týdnu namísto čtyř. Proto se také někteří kvůli tomu bouří.
V kolínské automobilce TPCA se zavádí pětidenní pracovní doba místo původní čtyřdenní. Některým zaměstnancům se to nelíbí.
V kolínské automobilce TPCA se zavádí pětidenní pracovní doba místo původní čtyřdenní. Některým zaměstnancům se to nelíbí. | Foto: TPCA

Kolínská automobilka Toyota Peugeot Citroën Automobile (TPCA) zavádí osmihodinové pracovní směny. Zaměstnanci tak budou chodit do práce pět dní v týdnu, dosud pracovali čtyři dny v desetihodinových směnách. Díky změně se sníží zátěž zaměstnanců, řekl mluvčí TPCA Marek Hovorka. Jedná se o první změnu pracovní doby za desetiletou existenci automobilky v Kolíně.

„Hlavním motivem pro tuto změnu bylo pro nás snížení zátěže našich zaměstnanců. Téměř 1000 z nich u nás pracuje celých deset let a chceme, aby u nás pracovali i nadále,“ řekl Hovorka.

Změna pracovní doby podle něj znamená pro společnost nemalé finanční náklady. Přednost má podle něj ale zdraví zaměstnanců. TPCA musí například přijmout nové údržbáře, protože v souvislosti se změnou směnného provozu přechází kompletní údržba v TPCA na nepřetržitý provoz. „Rovněž jsme museli vybudovat nové parkoviště pro 600 automobilů, abychom zajistili dostatek míst pro zaměstnance v blízkosti vchodu do továrny při střídání směn,“ uvedl Hovorka.

„Osmihodinová pracovní doba sníží našim zaměstnancům zátěž jak psychickou, tak fyzickou. Z dlouhodobého hlediska není dobré dělat noční, proto jsme chtěli zavést osmihodinovou pracovní dobu,“ řekl Imrich Rezek z Asociace samostatných odborů. Třeba podle výzkumu státní univerzity v Ohiu je osmihodinová pracovní doba pět dní v týdnu pro zaměstnance lepší. Čtyřdenní pracovní týden s prodlouženou (desetihodinovou) pracovní dobou zvyšuje podle výzkumu únavu a stres, což přispívá ke vzniku civilizačních chorob.

Některým zaměstnancům TPCA se ale nová pracovní doba nelíbí, a to kvůli tomu, že budou muset chodit do práce o jeden den navíc. Osmihodinové směny ale mají i zaměstnanci mladoboleslavské Škody Auto, kteří pracují v třísměnném režimu.

V TPCA pracuje téměř 3000 lidí na dvě směny. Automobilka vyrábí malé vozy značky Peugeot, Citroën a Toyota, tedy modely 108, C1 a Aygo. Kapacita závodu je 330 000 vozů ročně, což je strop, kterého závod dosáhl v roce 2009.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Zemřel herec Derek Fowlds, tajemník ze série Jistě, pane ministře

Ve věku 82 let zemřel dnes britský herec Derek Fowlds, jehož v Čechách znali diváci zejména z televizních sitcomů Jistě, pane ministře a Jistě, pane premiére. Podle serveru BBC zemřel dnes ráno v nemocnici v jihoanglickém městě Bath na zápal plic.

"Dnes odešel drahý kolega… Derek Fowlds byl opravdu milý člověk a fantastický herec… soustrast jeho rodině i přátelům, byl skutečná legenda," komentoval úmrtí na twitteru herec Larry Lamb.

Fowlds se narodil 2. září 1937 v Londýně. Hercem podle svých slov ani být nechtěl. "Chtěl jsem být fotbalista," vzpomněl ve své autobiografii z roku 2015. Když ale v jedné školní hře z jeviště uslyšel smích publika, rozhodl se pro herectví.

Fowlds začínal na divadle ve West Endu, od 60. let se objevil i v několika filmech, ale více se proslavil až rolí ministerského tajemníka Bernarda Woolleyho z kultovní satiry z osmdesátých let nazvané Jistě, pane ministře a další série Jistě, pane premiére.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Americký soud zamítl žalobu mládeže na vládu kvůli klimatické politice

Federální odvolací soud ve Spojených státech v pátek zamítl žalobu proti klimatické politice vlády, kterou vznesla skupina dětí a dospívající mládeže. Informovala o tom agentura Reuters, podle které je to tvrdá rána tomuto významnému případu, kdy mladí lidé viní vládu, že ohrožuje jejich budoucnost.

Odvolací soud se v poměru dva ku jednomu shodl na tom, že žalující, kterým bylo v době podání žaloby osm až 19 let, neměli v případu odpovídající právní postavení. Soud rovněž konstatoval, že problémy vznesené v žalobě by měly řešit jednotlivé složky federální vlády.

Zdroj: ČTK
Další zprávy