Traktorista na Zetoru se zapsal mezi české rekordmany. Letos plánuje další cestu

Traktorista na Zetoru se zapsal mezi české rekordmany. Letos plánuje další cestu
Foto: Lenka Myšková
Eva Srpová ČTK Eva Srpová, ČTK
14. 1. 2020 17:38
Martin Havelka ze Škrdlovic má oficiálně zapsané české rekordy. Hlavně proto, aby měl na příštích cestách co překonávat, říká. Letos se chystá na další výpravu a na svém 66let starém Zetoru chce dojet ještě dál a výš než kdy předtím.

Trpělivost Martinovi Havelkovi nechybí. Zatímco jiní cestují tak, aby se do cílové destinace dostali co nejrychleji, jemu to trvá ne dny, ale týdny, než dojede na konec výpravy. Denně obvykle neujede víc než okolo 150 kilometrů, v extrémních případech přes 300.

Vyráží totiž na traktoru Z25 z roku 1954. A tak se pohybuje rychlostí spíše okolo 20 až 30 km/h, samozřejmě mimo dálnice a rychlostní silnice. Velká výprava se podle jeho slov dá udělat maximálně jednou za rok. K tomu se navíc pravidelně účastní srazů traktoristů v Česku nebo Polsku.

Poslední daleká cesta proběhla během léta 2018, vedla z domu, ze Škrdlovic na vysočině až na Švédský ostrov Orust nacházející se zhruba 100 km nad Goteborgem a zase zpět. Trvala 3 týdny a Martin Havelka na ní ujel 3085 km.

"Do Švédska vedla hlavně proto, že se sem tyto traktory od padesátých let hojně vyvážely, byly velmi populární a je tu spousta sběratelů a příznivců těchto strojů. Některé z nich se mi podařilo navštívit a potkat se s nimi, mnoha jejich traktorům je skoro 70 let," říká.

V Pelhřimově se v úterý 14. ledna zapsaly jeho cesty pod dohledem agentury Dobrý den do České knihy rekordů. "Jde to právě můj první zápis, proto je za již dřívější počiny. Jde o výpravu do Švédska v roce 2018 a tři výjezdy v Alpách do výšky 2571 m.n.m.. Takže nejenom nejdelší ujetá vzdálenost, ale i nejvyšší zdolaná nadmořská výška traktorem. Něco musí být zapsáno jako první, aby bylo v budoucnu co překonávat," dodává.

Ještě letos by chtěl Martin Havelka tyto čerstvě zapsané rekordy překonat, a to hlavně ve výjezdu traktorem do nejvyšší nadmořské výšky. Cílem je dostat se nad 2571 metrů nad mořem i možná i překonat vzdálenost delší než 3100 km. "Kam, zatím nechci říct, kdyby to nevyšlo, abych nebyl za barona Prášila," říká cestovatel.

Martin Havelka, cestovatel na traktoru
Martin Havelka, cestovatel na traktoru | Foto: Lenka Myšková

Začátky traktoristy cestovatele
Havelka, kterého živí rodinná firma na údržbu zeleně, koupil traktor v roce 2010. Jeho předchozí majitel ho pořídil v roce 1968 jen pár dní po srpnové okupaci v obavě o své úspory. "Pamatoval si měnovou reformu z roku 1953 a bál se něčeho podobného," říká Havelka.

Traktor pochází z roku 1954, v roce 1968 byl repasovaný. Stejný model se v Československu vyráběl asi 15 let od roku 1947. Vyrobilo se jich podle Havelky přibližně 165 000, většina šla na export. Sběratelé se najdou po celé Evropě.

Díky těm švédským se Havelka v roce 2018 vydal právě do této skandinávské země. Před tím absolvoval několik srazů historických traktorů na polském pobřeží Baltu. Na rozdíl od jiných účastníků, kteří své stroje přiváželi na sraz na vleku, jel přímo na traktoru. Zdolat vzdálenější břehy Baltského moře pro něj byla výzva.

Traktor má přitom maximální rychlost něco přes 30 kilometrů v hodině. Denně tak za volantem neodpruženého stroje strávil při cestě do Švédska asi deset hodin. Doprovod mu dělala jeho rodina v dodávce. Vezla i náhradní díly, které ale nebyly potřeba. S vážnější poruchou stroje, který byl kdysi perlou československého zemědělství, se nesetkal.

Nejnáročnější tak zůstává řízení bez posilovače a také eliminace otřesů. "Sedačka sice odpružená je, ale v určité chvíli začne fungovat jako trampolína a snaží se vás vyhodit. Valnou část cesty se tak nadzvedáváte v nohách, vlastně pořád dřepujete," řekl Havelka.

Rekord v jízdě do nejvýše položeného místa ustanovil v roce 2017 v Alpách. Klání v jízdě po asfaltové cestě směřující k rakouské nejvyšší hoře Grossglockner se konají pravidelně. Havelka byl první Čech, který se ho účastnil. Vyjel až na Edelweißspitze do nadmořské výšky 2571 metrů, na 30 kilometrech dokázal s traktorem zdolat převýšení 1821 metrů.

"Se svým traktorem jsem od jeho renovace najezdil dohromady asi skoro 20 tisíc kilometrů. Co mě překvapuje a neustále udivuje, je jeho neskutečná spolehlivost a odolnost, dodnes jsem neměl naštěstí žádnou větší závadu a s minimální údržbou a stále brázdíme nejen ty české, ale evropské silnice," uzavírá Havelka svou vášeň cestovatele na traktoru.

 

Právě se děje

před 2 minutami

HDP ve třetím čtvrtletí zmírnil navzdory koronaviru meziroční pokles

Česká ekonomika v letošním třetím čtvrtletí zmírnila propad. Hrubý domácí produkt klesl meziročně klesl o 5,8 procenta. Ve druhém čtvrtletí se přitom kvůli koronaviru snížil o 10,9 procenta, což byl nejhorší výsledek od vzniku samostatné České republiky. Mezičtvrtletně HDP ve 3. čtvrtletí vzrostl o 6,2 procenta. Vyplývá to z předběžného odhadu, který v pátek zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

"Meziroční vývoj ekonomiky nejvíc ovlivnil významný pokles domácí poptávky, a to jak investic, tak spotřeby domácností. Oživení zahraniční poptávky po českém zboží nedokázalo vykompenzovat pokles vývozu služeb," uvedl ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V konfliktu na východě Ukrajiny dochází k porušování příměří, dva vojáci zabiti

Situace na frontě v Donbasu na východě Ukrajiny, částečně ovládaném proruskými separatisty, se zhoršila. Během uplynulých 24 hodin separatisté pětkrát porušili příměří, dvakrát pak během pátku. Dva ukrajinští vojáci byli zabiti a další dva utrpěli zranění, hlásí ukrajinská média s odvoláním na velení ukrajinské armády. Separatisté naopak obviňují z porušování příměří ukrajinské jednotky.

"Během uplynulého dne ukrajinské jednotky zaznamenaly pět porušení příměří ze strany ozbrojených uskupení Ruské federace," uvedla armáda podle agentury Interfax-Ukrajina. "V důsledku nepřátelské palby utrpěli dva ukrajinští vojáci zranění neslučitelná se životem," dodalo armádní komuniké.

Kyjev obviňuje Rusko z vojenské podpory separatistů, což Moskva popírá. Ukrajinské úřady a média běžně označují nepřátelské vojáky za "ruské žoldnéře" a "okupanty". Konflikt si od jara 2014 vyžádal více než 13 000 mrtvých. Velké boje ustaly po uzavření mírových dohod v Minsku v únoru 2015, ale přestřelky čas od času propukají bez ohledu na nově uzavíraná příměří a v politickém urovnání konfliktu se dosud žádného průlomu nedosáhlo.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Na Novém Zélandu schválili v referendu eutanazii a odmítli rekreační marihuanu

Novozélanďané schválili v referendu legalizaci eutanazie, odmítli ale legalizovat marihuanu pro rekreační účely. Vyplývá to z předběžných výsledků, které dnes zveřejnila místní volební komise. Konečné výsledky budou k dispozici až příští týden. Podle listu The New Zealand Herald je ale možnost, že budou příznivci marihuany nakonec přece jen slavit vítězství, nepatrná.

Obyvatelé Nového Zélandu v obou referendech hlasovali 17. října, kdy se konaly i parlamentní volby. V nich zvítězila Strana práce dosavadní premiérky Jacindy Ardernové.

Podle předběžných výsledků, které dnes zveřejnila volební komise, se pro legalizaci eutanazie vyslovilo 65,2 procenta voličů. Legalizaci marihuany pro rekreační účely odmítlo 53,1 procenta hlasujících.

Nyní zbývá sečíst ještě asi 17 procent odevzdaných hlasů. Jedná se z velké části o hlasy Novozélanďanů žijících v zahraničí. Konečné výsledky obou referend by měly být k dispozici 6. listopadu.

Podle novozélandských médií je výsledek v případě hlasování o eutanazii prakticky jistý. Dodatečný téměř půlmilion hlasů by ještě mohl změnit výsledek referenda o marihuaně, šance je ale podle médií relativně nízká.

Mluvčí novozélandské premiérky k výsledkům referend uvedla, že Ardernová v obou případech hlasovala pro legalizaci. Před samotným hlasováním předsedkyně vlády odmítla říci, jak bude sama hlasovat. "Po zveřejnění konečných výsledků příští týden bude postupovat v souladu s vůlí lidu," řekla premiérčina mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy