Toyota už vyrobila přes 7 milionů hybridů a chystá nové typy

Radek Pecák Radek Pecák
20. 10. 2014 6:32
Během tohoto a příštího roku chce navíc automobilka svoji nabídku hybridů rozšířit o dalších patnáct aut.
Model Prius je pro Toyotu nadmíru důležitý.
Model Prius je pro Toyotu nadmíru důležitý. | Foto: Aktuálně.cz

Už přes sedm milionů vozů s hybridním pohonem prodala po celém světě japonská automobilka Toyota. 

V tiskové zprávě společnosti Toyota Motor Corporation se konstatuje, že celosvětové úhrnné prodeje hybridních modelů této automobilky přesáhly k 30. září celkový objem 7 milionů vozů (přesně 7,053 mil.)

Poslední milion se přitom podařilo prodat v rekordní době devíti měsíců.

V nabídce Toyoty bude 40 hybridů

V současnosti značka nabízí celkem 27 typů osobních automobilů s hybridním pohonem. Navíc ještě jeden s možností nabíjení baterií ze zásuvky.

Během tohoto a příštího roku chce navíc automobilka svoji nabídku hybridů rozšířit o dalších patnáct aut. První na řadě je Lexus RC 300h, jenž bude uveden na trh v druhé polovině letošního října.

Podle výpočtů automobilky Toyota pak hybridní vozy vyráběné touto společností k 30. září 2014 přispěly ke snížení emisí CO2  přibližně o 49 milionů tun.

Výpočet vychází z porovnání s vozy srovnatelné velikosti a jízdních výkonů poháněnými klasickým zážehovým motorem. Toyota rovněž odhaduje, že její vozy s hybridním pohonem pomohly ušetřit přibližně 18 miliard litrů benzínu (v porovnání s vozy podobné velikosti poháněnými klasickým zážehovým motorem).

První hybridní elektromobil Coaster vyrobila Toyota v srpnu roku 1997 a již o čtyři měsíce později přišla na trh první generace nejúspěšnějšího hybridního vozu světa - modelu Prius.

Jeho současná generace dostane příští rok nástupce.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 1 hodinou

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy