Nejprodávanější auta světa v roce 2013

Nejprodávanější auta světa v roce 2013
49. místo. Toyota Prius porazila v hlavní prodejní sezoně letošního roku "trojkové" BMW o zhruba tři tisíce kusů.
Fiat Palio, který se ve čtyřdveřové verzi nazývá Siena, obsadil 48. příčku.
Chevrolet Aveo má 
v různých částech světa různá jména. Můžete si ho koupit i jako Sonic či ZAZ Vida. Letos mu zatím patří 47. pozice.
46. místo: Honda Jazz alias Fit
Foto: BMW
Radek Pecák Radek Pecák
5. 8. 2013 9:00

Výrobky japonských a amerických značek drží první pozice v žebříčku nejprodávanějších automobilů světa v letošním roce. Podle serveru Best Selling Cars z první padesátky vypadla Škoda Octavia a je zatím na 55. pozici. V první padesátce je však jiné auto z Česka - nošovické SUV Hyundai ix35.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Poslanci odmítli povinné zálohování plastových lahví, proti byl i ministr životního prostředí

Zálohování plastových lahví bude nadále dobrovolné. Sněmovna v pátek odmítla snahu o povinné zálohování PET lahví od roku 2025 novelou zákona o obalech. Předloha, kterou ještě projedná Senát, v návaznosti na unijní předpisy upravuje povinnosti autorizovaných obalových společností, stanovuje minimální hustotu sběrné sítě a další závazky, které vyplývají z evropské směrnice.

Povinné zálohování PET lahví navrhli lidovečtí poslanci. Podle nich se mělo týkat plastových lahví do objemu tří litrů. Záloha měla činit tři koruny, jako je tomu nyní u části skleněných lahví. Podle kritiků by v případě přijetí změny musel stát nahrazovat zmařené investice do linek na zpracování PET lahví.

Mezi odpůrce povinného zálohování patřil ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Současný systém sběru plastových obalů je podle ministra funkční a díky němu země evropské cíle plní. Brabcovo ministerstvo chce ekonomicky zvýhodnit způsoby balení, které jsou šetrnější k životnímu prostředí, tedy budou lépe využitelné nebo budou mít delší životnost. Mezi tyto výrobky by podle ministra mohla patřit průhledná PET lahev.

Zdroj: ČTK
Další zprávy