Slovenská továrna pomáhá Škodovce. Ve Volkswagenu se začal vyrábět Karoq

ČTK Eva Srpová ČTK, Eva Srpová
23. 10. 2020 12:08
V Kvasinách se nestíhá vyrábět Škoda Karoq tak, aby uspokojila velkou poptávku a čekací lhůty na vůz se neprodlužovaly na měsíce. Ve slovenské továrně Volkswagenu se proto zprovoznila linka, která s montáží modelu vypomůže.
Škoda Karoq
Škoda Karoq | Foto: Škoda Auto

Německá automobilka Volkswagen v pátek 23. října ve svém závodě na Slovensku zahájila výrobu kompaktního SUV Škoda Karoq. Výroba nového modelu zajistí práci pro 500 zaměstnanců. Závod vypomáhá s montáží modelu Karoq z kapacitních důvodů, objem výroby se má pohybovat v řádu desetitisíců ročně.

U dealerů se na objednané Karoqy aktuálně čeká týdny až měsíce. Karoq vyrábí částečně v Mladé Boleslavi a v Kvasinách na Rychnovsku, kde se staví spolu se sesterským modelem Seat Ateca.

Výroba Seatu se ale v Bratislavě zatím neplánuje. "Aktuálně zákazník na objednané SUV Ateca čeká zhruba dva až tři měsíce," řekl Filip Stoulil, šéf prodeje, marketingu a PR v českém zastoupení značky. "V závislosti na výbavovém stupni a jednotlivých prvcích výbavy se lhůta na dodání vozu Škoda Karoq v současnosti pohybuje mezi čtyřmi a pěti měsíci," informuje Tomáš Kotera, vedoucí komunikace v automobilce Škoda Auto.

Továrna VW v Bratislavě
V bratislavské továrně se aktuálně vyrábí devět modelů různých značek, z toho druhý model české automobilky Škoda. Dalším je elektromobil Citigo iV, jehož výroba ale letos končí. Na lince se dokončují poslední objednávky.

"Těší mě, že i přes náročné období v souvislosti s epidemií koronaviru se nám podařilo spustit výrobu nového modelu podle plánu," uvedl předseda představenstva a člen představenstva pro technickou oblast ve společnosti Volkswagen Slovakia Oliver Grünberg. Rozhodnutí padlo už na podzim loňského roku, o Karoq je totiž enormní zájem už od spuštění výroby.

Karoserie pro model Karoq se budou nadále vyrábět v České republice, odkud se převezou na montáž do bratislavského závodu. Samotný podvozek už se staví přímo v Bratislavě.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Hackeři napadli systém veřejné správy. Útoku čelila Praha i ministerstvo práce

Systém veřejné správy napadli ve čtvrtek hackeři. O masivním kybernetickém útoku informuje na Twitteru pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti), data magistrátu podle něj nebyla poškozena. Jedním z cílů bylo i ministerstvo práce a sociálních věcí, potvrdila serveru SeznamZprávy ministryně Jana Maláčová (ČSSD). Také podle ní se útočníkům nepovedlo data ukrást či vyřadit systémy ministerstva. Vyjádření Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) redakce zjišťuje.

"Došlo k masivnímu kybernetickému útoku na systémy veřejné správy. Magistrátní servery útok přežily. Byla provedena odstávka pro okamžitou bezpečnostní záplatu na emailový systém," uvedl Hřib na Twitteru. Dodal zároveň, že díky uchovávání více kopií dat najednou se na magistrátu data nepoškodila. Magistrát incident nahlásil na NÚKIB.

Hackeři se podle serveru SeznamZprávy zaměřili i na ministerstvo práce. "Ano, mohu tuto informaci potvrdit. Více ale věc komentovat nebudu," řekla serveru Maláčová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy