Sériové auto poprvé překročilo rychlost 500 km/h. Podívejte se na záběry z kokpitu

SSC Tuatara, nejrychlejší produkční auto světa.
Foto: SSC North America
Martin Přibyl Martin Přibyl
23. 10. 2020 6:10
Jakou nejvyšší rychlostí jste kdy jeli v autě? 250, 300 na německé dálnici nebo na okruhu? Malá americká značka SSC překonala se svým jediným modelem Tuatara rychlostní rekord pro sériová auta. Oficiálně má v knize rekordů zapsáno neuvěřitelných 508,73 km/h.

Podobné rychlostní rekordy se ale vždy měří ve dvou směrech a výsledek se průměruje, při jednom z pokusů auto upalovalo dokonce neuvěřitelných 532,93 kilometrů za hodinu. Právě tento pokus ukazují následující záběry z kokpitu.

Společnost SSC vytvořila nový rychlostní rekord produkčního vozu, když dosáhla rychlosti 331 mil za hodinu, tedy přes 500 km/h. | Video: YouTube /Top Gear

Tuatara rekord zajela na uzavřeném úseku státní silnice 160 nedaleko Las Vegas v Nevadě. Za volantem seděl účastník dvacetičtyřhodinovky Le Mans Oliver Webb. "Auto by zvládlo ještě více. V lepších podmínkách bych mohl jet ještě rychleji," řekl po dokončení svých rekordních jízd, které musí následovat do hodiny po sobě. Auto stále ještě zrychlovalo, Webb ale svůj pokus musel ukončit kvůli výraznému bočnímu větru.

Jerod Shelby a Oliver Webb po překonání rychlostního rekordu.
Jerod Shelby a Oliver Webb po překonání rychlostního rekordu. | Foto: SSC North America

"Dostali jsme se velice blízko k teoreticky dosažitelným číslům, o to úžasnější je, že se nám to povedlo na normální silnici, ne na nějakém okruhu," říká majitel firmy Jerod Shelby. Sám není nikterak příbuzný se slavným úpravcem Fordů Carollem Shelbym (znáte v podání Matta Damona z filmu Ford vs. Ferrari), jeho firma funguje od roku 1998.

Tuatara je jejím druhým modelem, prvním byl model Ultimate Aero TT, který byl ostatně také držitelem titulu Nejrychlejší auto světa, když v roce 2007 zvládl 412,28 kilometru za hodinu. Ani v jednom případě se pochopitelně nejedná o žádnou velkovýrobu. Tuatar vznikne ve fabrice v Richlandu ve státě Washington nejvýše stovka.

I to ale stačí. Pro splnění požadavků na titul nejrychlejšího produkčního auta na světě se musí jednat o skutečné sériové vozidlo, bez jakýchkoli úprav. To mimochodem ze závodu o zápis do Guinnessovy knihy rekordů vyřadilo loňskou na první pohled rekordní jízdu Bugatti Chiron Super Sport 300+, jednalo se o "prototyp blízký sériovému autu".

Rychlost Bugatti by ale americkému supersportu stejně nestačila, testovací pilot značky Andy Wallace auto rozjel na testovacím okruhu koncernu VW v Ehra-Lessien jen na 490,48 km/h. Jako první ale překonal hranici 300 mil za hodinu.

Více než pětisetkilometrové SSC Tuatara tak na pozici nejrychlejšího auta světa střídá švédský Koenigsegg Agera RS, který v roce 2017 zvládl 447,19 km/h. Ještě předtím drželo rekord Bugatti Veyron Super Sport se 431,07 kilometru za hodinu (2010).

Tuataru pohání dvojitě přeplňovaný 5,9litrový osmiválec o výkonu 1305 kilowattů při použití paliva E85, tedy 85procentní směsi bioethanolu s benzinem, případně 1007 kilowattů na v USA obyčejný jednadevadesátioktanový benzin. Karbonová karoserie s hliníkovými deformačními zónami má aktivní aerodynamické prvky a na supersport nebývale nízký součinitel odporu vzduchu 0,279. Cena začíná na 1,9 milionu dolarů, tedy asi 44 milionech korun.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 24 minutami

Vítr zastavil lanovku na Ještěd i na vrchol Sněžky

Hasiči v Libereckém kraji měli kvůli silnému větru v noci 21 zásahů, převážně na Frýdlantsku. Ve většině případů se jedná o popadané stromy blokující komunikace, železniční trať, popřípadě spadané větve na dráty elektrického vedení, uvedli hasiči na Twitteru.

Kvůli silnému větru nejezdí od rána kabinová lanovka na Ještěd v Liberci, a po podzimní odstávce se dnes ráno do denního provozu zimní sezony rozjel jen dolní úsek kabinové lanovky na Sněžku - z Pece pod Sněžkou na Růžovou horu. Horní úsek až na vrchol nejvyšší české hory není v provozu kvůli silnému větru. 

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Policie obvinila tři muže, na dotacích státu a EU získali podvodem čtvrt miliardy korun

Jihočeští kriminalisté obvinili tři muže z dotačních podvodů, kdy z dotací státu a Evropské unie získali podvodně přes 250 milionů korun. Obvinění z Písku, Strakonic a Příbrami se podle policie trestných činů dopustili jako spolupachatelé v letech 2012 a 2013. Na policejním webu o tom informoval krajský policejní mluvčí Jiří Matzner.

Podvod odhalili policejní specialisté na bankovní, úvěrové a dotační podvody. Jde podle nich o zločin dotačního podvodu a poškození zájmů EU. Prvotní informace o možných podvodech získali kriminalisté od Finančního úřadu Jihočeského kraje.

Vyšetřovatelé zjistili, že muži v letech 2012 a 2013 jako jednatelé jedné společnosti nadhodnotili pořizované informační technologie v technickém projektu, na nějž získali dotaci ministerstva průmyslu a obchodu. Chtěli tak z dotace skrze provázané společnosti získat majetkový prospěch. "V jednotlivých žádostech o platby za etapy projektu pak uváděli nepravdivé informace," uvedl mluvčí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ledecká a spol. přišly kvůli počasí o dnešní super G v Mořici

Lyžařky včetně Ester Ledecké dnes ve Svatém Mořici závodit nebudou. Superobří slalom Světového poháru byl odvolán kvůli hustému sněžení a silnému nárazovému větru. Start byl naplánován na 11:30 SEČ, po brzké ranní inspekci ale muselo vedení závodu dnešní program zrušit.

Další super G je podle původního harmonogramu na pořadu v neděli. Lyžařská federace FIS hledá pro odvolaný závod náhradní termín, v úvahu připadá přeložení na pondělí.

Dnešní superobří slalom měl být prvním rychlostním závodem v sezoně, lyžařky dosud absolvovaly dva slalomy, jeden obří slalom a také jeho paralelní variantu. Olympijská vítězka Ledecká je ve švýcarském středisku jedinou českou reprezentantkou ve startovní listině.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Nejméně 18 obětí si vyžádalo důlní neštěstí v Číně, po dalších obětech záchranáři pátrají

Nejméně 18 horníků se udusilo oxidem uhelnatým v dole na jihozápadě Číny, uvedla dnes agentura AP s odvoláním na čínskou státní televizi. Záchranáři pátrají po dalších pěti pohřešovaných havířích. Podle serveru Global Times se jednoho horníka podařilo zachránit. Příčiny neštěstí úřady vyšetřují.

Podobná neštěstí jsou v Číně poměrně častá. Před rokem v uhelném dole v provincii Kuej-čou na jihozápadě Číny přišlo při výbuchu o život 14 lidí.

Častou příčinou nehod často bývá nedodržování bezpečnostních pravidel a zpravidla po neštěstích úřady slibují jejich přísnější vymáhání. Nicméně počet obětí mezi horníky v posledních letech podle dostupných údajů klesal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy