Rudá Octavia RS zezelenala. Dá se nabíjet ze zásuvky, zkouší usmířit rozum a cit

Rudá Octavia RS zezelenala. Dá se nabíjet ze zásuvky, zkouší usmířit rozum a cit
Krajina s větrníky je oblíbené klišé. Rakousko z nich má asi 13 % elektřiny, 55 % obstarávají vodní přehrady a 20 % zemní plyn.
Ve všech verzích Octravia potvrzuje velmi dobrou ovladatelnost.
Plug-in hybridní Octavia RS má podvozek přitvrzený, ne však snížený. Baterie v podlaze by jinak mohly přijít k úrazu.
Vnitřní výbava se od standardního pohonu téměř neliší, přibylo jen menu pro hospodaření s elektřinou ze zásuvky.
Foto: Škoda Auto
Martin Frei Martin Frei
17. 9. 2020 6:05
Půl roku po startu prodeje Octavia rozšiřuje nabídku pohonů. K benzinu a naftě se přidává zemní plyn a poprvé v historii i hybridní pohon nabíjený ze zásuvky. Spolu s Golfem a Renaultem Mégane tedy Octavia patří k průkopníkům tohoto uspořádání v neprémiové nižší střední třídě. Myšlenka je to správná, ale orgány zděděné po předchůdcích jí dávají do vínku spíše průměrné vlastnosti i pár kompromisů.

Pandemické hospodářské zpomalení se promítlo do tempa, jímž automobilky uvádějí letošní novinky. Proto se i v březnu uvedená Škoda Octavia dočkává rozšíření nabídky motorů až teď. K benzinové patnáctistovce a dvěma verzím naftového dvoulitru se přidává hned šest dalších variant.

Dvě z nich bez velkých změn navazují na předchozí generaci: vrcholný benzinový dvoulitr pro sportovní provedení RS a základní tříválec 1.0 TSI. U něj si kromě ručního řazení můžete nově vybrat i automat s drobnou výpomocí elektřiny, která umožňuje "plachtit" setrvačností zcela bez motoru.

Navíc má však Octavia připravenou techniku i pro podstatnější úspory energie a emisí. Právě jsme je poprvé krátce vyzkoušeli v okolí Vídně.

Osvědčené řešení představuje verze na CNG. Patnáctistovku pod kapotou lze co do pružnosti i výkonu považovat za pohodový střed nabídky, i když plynová verze se jako vždy sbírá zespoda trochu vlažněji. Chová se však tiše a především úsporně. Klidný styl, k němuž vybízejí silničky rakouského venkova, zvládá za méně než 4 kg / 100 km.

Lehká noha se ostatně vyplatí, protože nádrže poberou 17 kg plynu, což postačí k dojezdu do 400 km. Dálničním letcům to možná bude málo, výrobce by chtěl oslovit spíš zákazníky hledající úspory.

Bohužel mu v tom moc nepomáhá vývoj cen, kdy zemní plyn stoupá ke 28 Kč/kg. Octavia G-Tec s automatem od 613 900 Kč je přitom o 50 tisíc korun dražší než 1.5 TSI i 2.0 TDI s manuálem. Ceny se tedy úplně nevyrovnají ani začátkem příštího roku, kdy i CNG dostane ruční řazení.

Premiérou v historii Octavie je plug-in hybrid označený zkratkou "iV". Baterie na 13 kWh podle normy WLTP stačí na 50 kilometrů na elektřinu ze zásuvky. Pro uživatele, který může doma nebo v práci pravidelně nabíjet a jinak nejezdí moc daleko, je to rozhodně zajímavá alternativa. V Čechách však Octavii často volí dálkoví letci, které musí zajímat, co se bude dít po vybití akumulátoru.

Tady si Octavia iV musí vystačit s koncernovou technikou, poskládanou spíše v zájmu sdílení součástek a výrobních úspor než pro účinnost auta. Malý přeplňovaný motor 1.4 TSI, jemuž se zatížením klesá účinnost, ani šestistupňový automat se spoustou setrvačnosti a tření neznamenají ideál efektivity - není náhoda, že hybridy japonských i amerických značek jsou už dvacet let udělané právě opačně: motor atmosférický, převodovka co nejjednodušší nebo žádná.

Poklidná dynamika u vozu zatíženého třemi metráky elektrické výstroje nepřekvapí. Jestli ale stojí za spotřebu mezi šesti a sedmi litry, je už těžší otázka. Svižnější styl navíc vede automat k častému podřazování a zlatý střed mezi rychlostí a plynulostí jízdy se nehledá snadno.

To platí už o základní verzi plug-in hybridu, prodávaného ve výbavách Ambition a Style od 806 800 Kč. Dalších 130 000 Kč si můžete připlatit za provedení RS, které si vypůjčilo sportovní dres, anatomické sedačky i velká kola od plnotučné rychlé varianty a také se chlubí výkonem zvýšeným ze 150 na 180 kW.

Přidaní koně budí zvědavost, v praxi se však obě verze moc neliší, což dokazuje i srovnání akcelerace na stovku za 7,5, respektive 7,3 sekundy. Za volantem si spíše všimnete ostřejších reakcí na plyn, tvrdšího pérování a hlasitěji bručícího výfuku.

Nebojte, Octavia RS bude i nadále v nabídce i s daleko živějším motorem 2.0 TSI. Výše popsaná kombinace vlastností však dostává smysl v západních zemích, kde plug-in hybridní pohon podporují dotace a část zákazníků si přitom potrpí na sportovní image auta.

K úspěchu Octavie na tamních trzích jsou hybridní verze přímo nutné. Ve firemních flotilách rozhoduje poměr daňových výhod pohonu a praktických dovedností auta. V nich prostorná a pohodlná Octavia hraje první ligu a zelená technika je umožňuje lépe prodat.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Při zásahu policie v brazilském Riu de Janeiro zahynulo nejméně 25 lidí

Při policejní akci v jednom ze slumů v brazilském Riu de Janeiro zahynulo nejméně 25 lidí. Informovaly o tom světové tiskové agentury. Policie provedla zásah v chudinské čtvrtí proti gangu Comando Vermelho, který patří k nejaktivnějším organizacím zaměřeným na distribuci drog v brazilském městě. Počet mrtvých během policejní operace patří k nejvyšším za poslední roky.

Podle agentury AFP policie zasáhla v chudinské čtvrti Jacarezinho proti skupinám, jež využívají k prodeji drog a dalším kriminálním aktivitám nezletilce. K operaci bezpečnostní síly použily vrtulníky a obrněné vozy, které posloužily k překonání barikád v ulicích. Na videozáběrech ze slumu, kde žije zhruba 40.000 lidí, jsou vidět prchající ozbrojenci a slyšet výbuchy. Agentura EFE uvedla, že operace se zúčastnilo přes 200 policistů.

"Je to nejvyšší počet mrtvých při policejním zásahu v Riu de Janeiro," uvedl šéf policie Ronaldo Oliveira. Dodal, že mezi mrtvými je jeden policista a několik vůdců drogových organizací. Podle policie drogové gangy vytvořily "takřka armádní strukturu" s desítkami ozbrojenců.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Zaorálek navrhuje, aby od 17. května mohla opět hrát divadla a směly se pořádat koncerty, rozhodne vláda

Od pondělí 10. května otevřou muzea, galerie a památky ve zbylých českých krajích, potvrdil ve čtvrtek pozdě večer ministr zdravotnictví Petr Arenberger z ANO. Jeho kolega Lubomír Zaorálek po setkání se zástupci kulturních organizací navrhuje, aby se od 17. května mohlo venkovních akcí účastnit až 700 sedících diváků a těch vnitřních maximálně 400 lidí. To by znamenalo, že v Česku po půl roce opět bude legální pořádat koncerty a divadelní představení pro diváky. "Pokud to v pondělí schválí vláda," zdůrazňuje Zaorálek.

Podle něj by se pak v týdnu od 24. května kapacita mohla zvýšit až na 1000 lidí venku a 500 uvnitř. Sály by ale směly být plné vždy maximálně z poloviny. "Vše samozřejmě za přísných hygienických pravidel s použitím antigenních nebo PCR testů, s ochranou dýchacích cest a podobně," říká ministr.

Jednání se kromě něj a zástupců kulturních organizací zúčastnily náměstkyně ministra zdravotnictví a hlavní hygienička Pavla Svrčinová. "Jednání končí optimisticky. Konkrétně a věcně jsme se dohodli na řešení pro jednotlivé balíčky s výhledem do začátku příští sezony. Vše ještě proberou epidemiologové a předpokládám, že vláda v pondělí rozhodne o spuštění prvních akcí," říká jeden z účastníků schůzky Jan Burian, ředitel Národního divadla v Praze.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

K českým skokanům na lyžích se po 15 letech vrací úspěšný Slovinec Bajc

Po 15 letech se vrací k české reprezentaci skokanů na lyžích slovinský kouč Vasja Bajc, který v roce 2006 dovedl Jakuba Jandu k historickému triumfu ve Světovém poháru. Nahradí Františka Vaculíka, jenž po nepovedené sezoně u týmu skončil.

Devětapadesátiletý Bajc bude mít vedle reprezentace mužů na starosti také rozvoj mládežnických kategorií. "Jsem rád, poctěn a hrdý, že jsem opět získal možnost stát se hlavním trenérem českého skokanského týmu," řekl Bajc v tiskové zprávě lyžařského svazu.

Současná reprezentace v uplynulé zimě propadla. Kvůli problémům s kolenem prakticky neskákala česká jednička Roman Koudelka a po operaci vazů se chystá na návrat. Z ostatních se ve Světovém poháru dostali mezi třicítku jen dva - Viktor Polášek získal čtyři body a Čestmír Kožíšek dva.

"Po nevydařené sezoně jsme se rozhodli angažovat zahraničního trenéra. Po jednáních jsme se dohodli na spolupráci s Vasjou Bajcem, který dokonale zná nejen prostředí skoků na lyžích ve světě, ale i v České republice, kde před lety působil, a český skok na lyžích pod jeho vedením zažil jedny z největších úspěchů v novodobé historii," uvedl Janda, současný šéf skokanského úseku.

U českého týmu pracoval Bajc v letech 2004 až 2006 a Janda se v té době stal nejen králem seriálu SP, ale i vítězem Turné čtyř můstků a získal dvě medaile na mistrovství světa.

Nyní by slovinský kouč rád pozvedl české výsledky. "Které jsou daleko od těch z bohaté minulosti. Tradice skokanského sportu je v Česku velká, takže přijímám pozici hlavního trenéra i s vědomím, že cesta nahoru nebude snadná, což je pro mě velkou výzvou. Věřím, že společně s dalšími trenéry a novými věcmi můžeme přesměrovat křivku výsledků na pozitivní směr," uvedl.

Bajc, který umí česky díky tomu, že ho trénoval slavný Zdeněk Remsa, se jako kouč proslavil především u japonské reprezentace. Působil ve Španělsku, Nizozemsku, Švédsku, doma ve Slovinsku, Turecku, u americké ženské reprezentace a u maďarských skokanů.

Zahraniční trenér se k českým skokanům vrací po třech letech. V letech 2014 až 2018 trénoval národní výběr Rakušan Richard Schallert.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Hertha po výhře nad Freiburgem opustila sestupové pásmo, Darida odehrál 75 minut

Fotbalisté Herthy Berlín získali v boji o záchranu v německé lize důležité tři body za výhru 3:0 nad Freiburgem. K vítězství přispěl i český záložník Vladimír Darida, který odehrál 75 minut. Chvíli před odchodem ze hřiště obdržel žlutou kartu za faul.

O výhře Herthy rozhodli už v prvním poločase Krzysztof Piatek a Peter Pekarík, v závěru zápasu přidal třetí gól Nemanja Radonjič. Berlínský tým bodoval i ve druhém duelu po návratu z karantény, v níž byl kvůli množství případů koronaviru. Bez porážky je už pět zápasů.

Hertha opustila sestupové pásmo a z předposlední příčky poskočila na 14. místo. Navíc má k dobru utkání s posledním Schalke. Freiburgu patří devátá pozice.

Německá fotbalová liga - 30. kolo:

Hertha Berlín - Freiburg 3:0 (13. Piatek, 22. Pekarík, 85. Radonjič).

1. Bayern Mnichov 31 22 5 4 86:40 71
2. Lipsko 31 19 7 5 55:25 64
3. Wolfsburg 31 16 9 6 54:32 57
4. Eintracht Frankfurt 31 15 11 5 62:47 56
5. Dortmund 31 17 4 10 66:42 55
6. Leverkusen 31 14 8 9 51:35 50
7. Mönchengladbach 31 12 10 9 59:46 46
8. Union Berlín 31 11 13 7 47:38 46
9. Freiburg 31 11 8 12 45:46 41
10. Stuttgart 31 10 9 12 52:51 39
11. Hoffenheim 31 9 9 13 45:50 36
12. Mohuč 31 9 8 14 34:50 35
13. Augsburg 31 9 6 16 31:47 33
14. Hertha Berlín 30 7 9 14 38:49 30
15. Brémy 31 7 9 15 34:51 30
16. Bielefeld 31 8 6 17 23:51 30
17. Kolín nad Rýnem 31 7 8 16 32:56 29
18. Schalke 30 2 7 21 18:76 13
Zdroj: ČTK
Další zprávy