Reflexní prvky jsou pro chodce na silnici už rok povinností. Počet mrtvých klesl, ukazují statistiky

Jan Markovič Jan Markovič
20. 2. 2017 16:22
Chodci, kteří vyrazí na silnici za tmy nebo snížené viditelnosti, musí už rok povinně obléknout i reflexní prvky. Policie je dokonce občas kontroluje a rozdává i pokuty. Snažení se ale vyplatilo. Podle statistik totiž počet zabitých chodců mimo obce klesl. Přesto se najdou tací, kteří na silnicích bez reflexních prvků chodí dál. A někteří za to zaplatí životem.
Ze statistik navíc vyplývá, že počet chodců, kteří zemřeli po nehodě v obci, se zvýšil o čtyři, zatímco mimo obce, tedy tam, kde by lidé měli reflexní prvky nosit, počet zabitých chodců klesl o 10.
Ze statistik navíc vyplývá, že počet chodců, kteří zemřeli po nehodě v obci, se zvýšil o čtyři, zatímco mimo obce, tedy tam, kde by lidé měli reflexní prvky nosit, počet zabitých chodců klesl o 10. | Foto: Policie ČR

Loni v pátek 2. září v noci přijali českolipští policisté hlášení od řidiče. Ten upozorňoval na neosvětleného chodce, který po krajnici vedl kolo. Nebyl dobře vidět, ale naštěstí se mu stačil na poslední chvíli vyhnout. Než policisté dojeli na místo, bylo už pozdě. Devětašedesátiletého muže na silnici mezi Bělou pod Bezdězem a Doksy srazilo auto. Na místě zemřel.

Tragické události by šlo s velkou pravděpodobností zabránit, kdyby se muž na cestu vybavil reflexními prvky. Právě ty už jsou na českých silnicích pro chodce rok povinností. A statistiky ukazují, že díky jejich používání ubylo právě takových tragických událostí, jaká se stala na Českolipsku.

Počet usmrcených chodců

Rok 2016
Mimo obec za tmy: 28
Mimo obec za snížené viditelnosti: 0
V obci za tmy: 38
V obci za snížené viditelnosti: 11

Rok 2015
Mimo obec za tmy: 38
Mimo obec za snížené viditelnosti: 3
V obci za tmy: 34
V obci za snížené viditelnosti: 8

Zdroj: BESIP

V roce 2016 zemřelo při dopravních nehodách 111 chodců. To je o 20 obětí méně než v roce 2015. Také letošní rok začal lépe, když během lednových nehod zemřelo sedm chodců, oproti 11 v letech 2015 a 2016.

"Pokles tragických nehod chodců je pouze mimo obce. Zatímco v obcích byl počet jejich obětí stejný jako v roce 2015, mimo zemřelo loni o 20 lidí méně," říká šéf BESIP Martin Farář.

Ačkoliv jsou reflexní prvky pro chodce mimo obec povinností, docházelo k nehodám, kdy je lidé na sobě neměli. "Každá nehoda je specifická a těžko můžeme zobecňovat, že by tito lidé žili, kdyby měli reflexní prvky, ale určitě by měli větší šanci přežít," vysvětluje Martin Farář. Podle BESIP je totiž prokázáno, že reflexní prvky mohou za zhoršené viditelnosti snížit riziko smrtelné nehody chodce až desetkrát.

Ze statistik navíc vyplývá, že počet chodců, kteří zemřeli po nehodě v obci, se zvýšil o čtyři, zatímco mimo obce, tedy tam, kde by lidé měli reflexní prvky nosit, počet zabitých chodců klesl o 10. Povinnost platí i přes den za snížené viditelnosti. Za takových podmínek nezemřel v roce 2016 nikdo, o rok dříve ale tři lidé.

BESIP podporuje nošení reflexních prvků kampaní nazvanou "Vidíme se?" V ní informuje o nebezpečí, které na chodce za snížené viditelnosti číhá. Navíc s policisty už rozdal milion reflexních pásků.

 

Právě se děje

před 34 minutami

V Dlouhé Lhotě na Příbramsku hoří výrobní hala. Hasiči vyhlásili 3. stupeň poplachu, na místě je 17 jednotek. Požár je zatím bez zranění

Aktualizováno před 58 minutami

Francouzský exprezident Sarkozy u soudu, podle prokuratury za neúspěšnou kampaň utratil příliš mnoho peněz

Před pařížským soudem po více než měsíci zazněly závěrečné řeči v procesu s bývalým francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym, který se týká financování jeho neúspěšné kampaně za znovuzvolení v roce 2012. Obhajoba požádala o zproštění obžaloby, napsal list L'Express. Prokuratura Sarkozymu navrhuje šestiměsíční vězení. Soud vynese verdikt 30. září.

"Nicolas Sarkozy se ničím neprovinil. Nepodepsal žádný rozpočet, nepodepsal žádnou fakturu, přijal všechna omezení, která se po něm žádala. Je na hony vzdálený hysterickému, nenasytnému kandidátovi. Respektuje hodnoty spravedlnosti," řekl soudu právní zástupce exprezidenta, který stál v čele Francie v letech 2007 až 2012.

Prokuratura naopak tvrdí, že Sarkozy je "jedinou osobou zodpovědnou za vlastní kampaň", píše L'Express.

Proces se Sarkozym, který se dnešního slyšení nezúčastnil, začal 20. května. Kromě Sarkozyho čelí obžalobě z falšování, podvodu nebo ilegálního financování kampaně dalších 12 lidí a společnost Bygmalion, která měla na starosti organizaci politických shromáždění. Právě podle jména této firmy je proces ve Francii označován jako kauza Bygmalion.

Prokurátoři tvrdí, že Sarkozyho strana v roce 2012 za velmi drahá volební shromáždění utratila téměř dvojnásobek maximální částky, kterou volební zákon stanoví ve výši 22,5 milionů eur (574,2 milionu korun). Následně podle žalobců najala spřátelenou agenturu pro styk s veřejností, aby skutečné náklady skryla. Prezidentské volby Sarkozy nakonec prohrál a jeho nástupcem v nejvyšší funkci se stal François Hollande.

Sarkozymu vedle půlročního trestu vězení hrozí pokuta 3750 eur (96.000 korun). Pro další obžalované prokuratura požaduje podmíněné tresty od 18 měsíců do čtyř let a pokuty až 150.000 eur (3,8 milionu korun).

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Dálnice D35 je u Přáslavic uzavřena kvůli nehodě dodávky a dvou aut

Dopravu na dálnici D35 u Přáslavic ve směru na Lipník nad Bečvou uzavřela zhruba na 2,5 hodiny nehoda dodávky a dvou nákladních aut. Jeden z řidičů byl zraněn, informovala mluvčí hasičů Lucie Balážová. Zhruba od 20:30 je již komunikace v místě nehody průjezdná s omezením, doplnila mluvčí policie Petra Vaňharová. Od víkendu jde již o několikátou vážnou nehodu v této oblasti. 

"Komunikace v místě dopravní nehody je již průjezdná s omezením. Zprovozněn je pouze levý jízdní pruh po 281. kilometr D35. Od tohoto místa začíná další objízdná trasa a to až po 290. kilometr D35 z důvodu oprav poškozeného dálničního povrchu," uvedla mluvčí policie.

Hasiči z dodávky museli vyprostit zaklíněného řidiče, následně jej předali záchranné službě a asistovali při transportu. "K vyproštění jsme využili hydraulické nůžky a rozpínák, odstranili jsme celé dveře a řidiči jsme museli opatrně vyprostit nohy zaklíněné pod palubní deskou. Poté jsme jej na páteřní desce vytáhli z vozu ven," uvedla mluvčí hasičů Lucie Balážová.

Jen o několik kilometrů dále, mezi 290 a 281. kilometrem je dálnice v obou směrech uzavřena. V sobotu zde kvůli vysokým teplotám praskla a poté se zvlnila vozovka. K opravě stavbaři používají rychle tuhnoucí směs betonu. Automobilový provoz by v tomto dálničním úseku, který je od soboty v obou směrech uzavřený, měl být obnoven ve čtvrtek.

V této oblasti od víkendu řeší policisté již několik nehod. V pondělí na stejném místě havarovalo nákladní a osobního auto, nehoda se obešla bez zranění, dálnice byla uzavřena zhruba na tři hodiny.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Golfista Lieser má olympiádu definitivně jistou

Nejlepší český golfista Ondřej Lieser má definitivní jistotu, že si za měsíc zahraje poprvé na olympijském turnaji. Jeho účast v Tokiu potvrdil konečný redukovaný žebříček pro šedesát účastníků. Lieser v něm figuruje na 50. místě. Informovala o tom Česká golfová federace. Start v Tokiu má takřka jistý i Klára Spilková, která reprezentovala již na předchozí olympiádě před pěti lety v Riu de Janeiro.

Devětadvacetiletý Lieser se loni stal senzačně celkovým vítězem zkrácené sezony Challenge Tour a jako první český golfista v historii získal kartu na European Tour. Ve světovém žebříčku profesionálů mu patří 231. příčka.

Ženský olympijský žebříček se oficiálně uzavře až 29. června po skončení majoru KPMG Women's Championship a berounském turnaji Czech Ladies Open. Spilková se představí v zámoří, aktuálně jí patří v redukovaném pořadí pro Tokio 51. místo.

Lieser dnes rozšířil seznam českých olympioniků, měsíc před zahájením odložených her má výprava zajištěných 79 účastnických míst.

Další zprávy