České dopravní předpisy v cizině nestačí. Víte, že v Bulharsku je povinný hasicí přístroj?

Roman Šitner, Ondřej Běhal
17. 6. 2016 12:38
Základní pravidla silničního provozu nejsou při cestách po Evropě výrazně jiná než v Česku. Přesto je dobré se připravit na speciality, jejichž nedodržování může způsobit potíže.
Povinná výbava osobního vozu v některých zemích Evropy zahrnuje i hasicí přístroj.
Povinná výbava osobního vozu v některých zemích Evropy zahrnuje i hasicí přístroj. | Foto: Shutterstock

Řada šoférů se mylně domnívá, že v cizině se liší jen povolené rychlosti, a často ani o nich nemají tušení. Situace je ale krapet složitější. V každé zemi zasedá iniciativní parlament, který přichází s vlastními nápady, jak silniční dopravu svazovat. Sjednotit pravidla v rámci Evropy se nedaří, například Češi chtějí mít nulovou toleranci k alkoholu, Britové zase chtějí jezdit i z hospody autem.

Nejvyšší povolená rychlost

Obec

60 - Polsko v nočních hodinách, Bosna a Hercegovina, Makedonie, Ukrajina

50 - Většina zemí Evropy

48 - Velká Británie

40 - Albánie, Andorra


Mimo obec

100 - Německo, Rakousko, Rumunsko

96 - Velká Británie

90 - Většina ostatních zemí

80 - Dánsko, Nizozemsko, Švýcarsko, Norsko, Makedonie, Srbsko, Bosna a Hercegovina

70 - Švédsko

 

Pravidla nestojí jen na chování na silnici, ale i na tom, co má auto splňovat a co má být v povinné výbavě. Snadno se zapomene na rezervní kolo nebo sadu na opravu prasklé pneumatiky a nářadí potřebné k výměně. Stejně tak je třeba zkontrolovat lékárničku a její obsah a dobré je, aby celá posádka věděla, kde ji mají hledat. Měla by být dobře přístupná i při plném zavazadelníku. Není nutné řešit, jaké obsahy lékárničky si vymysleli poslanci jednotlivých zemí, za to v cizině pokutu pravděpodobně nedostanete. Důležité ale je ji mít.

Další povinnou výbavou je reflexní vesta. Například Rakousko, Maďarsko či Slovinsko i řada dalších zemí požadují, aby měl vestu každý, kdo vystupuje z odstaveného vozidla, a v autě byla okamžitě po ruce. Doporučujeme se tohoto předpisu držet a případně pár vest dokoupit. Nákladnější položkou bude hasicí přístroj, který vyžadují třeba v Bulharsku. Povinnou položkou je i v Polsku, ale pouze pro majitele aut tam registrovaných, cizinci ho mít nemusí.

Ve všech zemích Evropy je také nutné mít děti ve vhodných sedačkách. Je třeba zkontrolovat, zda jsou vhodně velké a pro děti dostatečně pohodlné, zvláště pokud se očekává, že děti část cesty prospí. Existují i půjčovny, které kvalitnější sedačky zapůjčí.

V Evropě se liší pravidla pro to, jak mohou děti cestovat na sedadle spolujezdce. V Česku je to možné, pokud jsou ve vhodné sedačce. V řadě zemí ale tato praxe možná není. Jde například o Rumunsko, Lucembursko, Francii. V Chorvatsku může být vpředu jen dítě do dvou let, a to ve vajíčku proti směru jízdy - samozřejmě s vypnutým airbagem.

Při cestě je dobré se držet základních pravidel - jezdit vpravo (či vlevo tam, kde se tak jezdí), dodržovat bezpečnou vzdálenost a používat blinkry, a to i při vyhýbání se překážce. Vhodná je i opatrnost při objíždění autobusů zastavujících či stojících v zastávce. V řadě zemí znamená jejich rychlé objetí výraznou pokutu.

Rychlost na dálnicích v Rakousku může být omezena kvůli hluku či emisím. Na části dálniční sítě platí toto omezení každou noc. Jinde je používáno jen sporadicky. Stále více rakouských měst - včetně i poměrně velkého Grazu - přechází na Tempo30, tedy maximální rychlost 30 kilometrů v hodině ve většině ulic kromě hlavních průtahů. Padesátka už je tam výrazné překročení rychlosti.

Nejvyšší povolená rychlost

Rychlostní silnice

120 - Polsko (jen na víceproudých)

110 - Chorvatsko, Itálie, Maďarsko, Francie, Řecko, Ukrajina

100 - Nizozemsko, Slovinsko, Španělsko, Švýcarsko, Makedonie, Srbsko

90 - Albánie, Norsko

Řada zemí nemá zvláštní limit pro rychlostní silnice.


Dálnice

Neomezeně - Německo (na rostoucí části sítě mají ale omezení, nejčastěji na 120 km/h)

140 - Polsko, Bulharsko

130 - Většina zemí (například v Dánsku je ale na části dálnic rychlost 110, Rakousko často rychlost omezuje kvůli hluku a emisím)

120 - Belgie, Nizozemsko, Španělsko, Švýcarsko, Bělorusko, Makedonie, Srbsko, Řecko

112 - Velká Británie

110 - Albánie, Švédsko, Kypr

100 - Norsko

V Rakousku stejně jako v Chorvatsku platí nulová tolerance k alkoholu u začínajících řidičů, tedy těch, kteří jezdí méně než dva roky. V Chorvatsku dokonce pro nové řidiče a ty, kterým je méně než 24 let, platí snížené rychlostní limity mimo obec o 10 km/h a omezení maximálního možného výkonu vozu na 75 kilowattů. Podle dřívějšího vyjádření chorvatské policie by se to mělo týkat pouze držitelů chorvatských řidičských průkazů, postup se ale mohl změnit.

Slovinsko je zemí, která pokutuje za jízdu na oranžové světlo na semaforech. To, co v Česku znamená ještě rychle jeď, tam znamená jasné stůj. Pokud si v Chorvatsku plánujete půjčit skútr, je dobré počítat s tím, že děti do dvanácti let na něm převážet nejde.

Ve Francii je povinný alkoholtester ve vozidle. Problém je to ale v momentě, kdy řidič překročil povolenou hranici alkoholu a nemohl si to ověřit. Stačí nepít. Mladí řidiči ve Francii také mají stejně jako v Chorvatsku snížené rychlostní limity, ty pak za deště platí pro všechny.

V Dánsku je povinné použít výstražná světla k varování řidičů před kolonou či jinou překážkou. V Estonsku je potřeba vozidlo zaparkované v kopci zajistit klínem. Ve Španělsku musí mít lidé s brýlemi i náhradní. V Německu je pro centra desítek měst nutné si v předstihu obstarat zelenou nálepku za čelní sklo. Jednodušší ovšem je auto nechat na hranici zóny a zbytek dojet například metrem, v centrech se totiž prodraží i parkování.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

PSG bez Messiho vyhrál opět v nastavení

Fotbalisté Paris Saint-Germain v 7. kole francouzské ligy porazili poslední Mety 2:1. O výhře suverénního lídra tabulky rozhodl v páté minutě nastavení svou druhou trefou v zápase Ašraf Hakimí. Lyon, soupeř pražské Sparty ve skupině Evropské ligy, otočil zásluhou letních posil duel s Troyes a zvítězil 3:1.

Pařížský celek z aktivního vstupu do zápasu vytěžil brzký gól. Zakončení Maura Icardiho z 5. minuty vykopl z brankové čáry Matthieu Udol přímo k noze Hakimího, který trefil odkrytou branku a poslal PSG do vedení. Mety srovnaly v 39. minutě, kdy se po rohovém kopu trefil Boubakar Kouyaté.

Favorizovaný celek, v jehož sestavě chyběl zraněný Lionel Messi, dlouho nemohl vstřelit rozhodující gól a zdálo se, že poprvé v ročníku ztratí. V nastaveném čase však kapitán Met Dylan Bronn dostal druhou žlutou kartu a PSG nabídnuté výhody využil. Hakimí si navedl balon na střed a střelou na zadní tyč rozhodl o těsné výhře.

Lyon výborně zvládl druhý poločas zápasu s Troyes a díky trefám letních posil z Premier League otočil z 0:1 na 3:1. Vyrovnání svým prvním gólem v novém působišti zařídil Xherdan Shaqiri a vítěznou branku vstřelil v 72. minutě obránce Emerson. Definitivní podobu výsledku dal tři minuty před koncem Lucas Paquetá.

Francouzská fotbalová liga - 7. kolo:

Lille - Remeš 2:1 (31. David, 43. André - 74. Flips z pen.), Monako - St. Etienne 3:1 (62. z pen. a 86. Ben Yedder, 28. Volland - 41. Bouanga), Montpellier - Bordeaux 3:3 (11. a 50. Germain, 71. Mollet - 19. Hwang I-čo, 30. J. E. Onana, 85. Kalu), Nantes - Brest 3:1 (27. Blas, 55. Chirivella, 58. K. Coulibaly - 67. Le Douaron), Rennes - Clermont 6:0 (55. a 57. Sulemana, 32. Martin, 36. Terrier, 64. Laborde, 77. Tait), Angers - Marseille 0:0, Lens - Štrasburk 0:1 (67. Ajorque), Lorient - Nice 1:0 (23. Monconduit), Lyon - Troyes 3:1 (48. Shaqiri, 72. Emerson, 89. Paquetá - 45. Chavalerin), Mety - Paris St. Germain 1:2 (39. Kouyaté - 5. a 90.+5 Hakimí).

Tabulka:

1. Paris St. Germain 7 7 0 0 20:7 21
2. Marseille 6 4 2 0 12:5 14
3. Angers 7 3 3 1 10:6 12
4. Lens 7 3 3 1 11:8 12
5. Lorient 7 3 3 1 8:7 12
6. Lyon 7 3 2 2 12:11 11
7. Nice 6 3 2 1 12:3 10
8. Nantes 7 3 1 3 10:7 10
9. Štrasburk 7 3 1 3 11:11 10
10. Montpellier 7 2 3 2 15:13 9
11. Clermont 7 2 3 2 10:16 9
12. Rennes 7 2 2 3 9:8 8
13. Monako 7 2 2 3 8:10 8
14. Lille 7 2 2 3 9:13 8
15. Remeš 7 1 4 2 7:8 7
16. Bordeaux 7 1 3 3 10:16 6
17. Troyes 7 1 2 4 7:11 5
18. Brest 7 0 4 3 8:14 4
19. St. Etienne 7 0 3 4 7:14 3
20. Mety 7 0 3 4 7:15 3

Poznámka: Nice byl z disciplinárních důvodů odečten 1 bod.

Aktualizováno před 6 hodinami

Libyjský maršál Haftar odstoupil dočasně z funkce, může si tím připravovat půdu pro prezidentské volby

Polní maršál Libyjské národní armády (LNA) Chalífa Haftar oznámil, že na tři měsíce odstoupí ze své funkce. Podle agentury Reuters si tak připravil půdu k možné kandidatuře v prezidentských volbách, které se mají konat v prosinci.

Haftarovy oddíly ovládají východ Libye a velkou část jižních oblastí. LNA v prohlášení uvedla, že Haftar pověřil svého náčelníka štábu, aby na tři měsíce převzal jeho povinnosti.

Vojsko maršála Haftara v minulosti bojovalo proti jednotkám libyjské armády, která stála za vládou v Tripolisu. Samotný Haftar podporoval paralelní vládu na východě země. Loni čtrnáctiměsíční boje ukončilo příměří, které také umožnilo ustavení přechodné vlády, jež má připravit prosincové volby.

Parlamentní a prezidentské volby se mají konat 24. prosince, ale jak napsala agentura AP, jejich osud je nejistý. Volební zákon, který stanoví že kandidáti na prezidenta se musejí vzdát úřadu po dobu 90 dní před volbami, vyvolal značné neshody mezi libyjskými politiky. Jeho ratifikace vedla až k odhlasování nedůvěry vládě premiéra Muhammada Dbaíby, která bude zemi do voleb řídit jako úřadující.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Fed patrně příští rok začne zvyšovat svou hlavní úrokovou sazbu

Americká centrální banka (Fed) patrně příští rok začne zvyšovat svou hlavní úrokovou sazbu. Banka to oznámila po dvoudenním zasedání svého měnového výboru. Je to dříve, než prognózovala před třemi měsíci, což agentura AP interpretuje jako známku toho, že Fed znepokojují přetrvávající vysoké inflační tlaky.

Svou klíčovou úrokovou sazbu Fed ponechal v rozpětí nula až čtvrt procenta. Šéf Fedu Jerome Powell na tiskové konferenci uvedl, že banka by mohla dokončit omezování nákupu dluhopisů do poloviny příštího roku.

Pokud se bude ekonomice dařit, začne Fed omezovat nákup dluhopisů tento rok, uvedla banka v prohlášení. Cílem nákupů dluhopisů bylo snížit úrokové sazby dlouhodobých úvěrů, aby se podpořilo půjčování a utrácení. Powell dále na tiskové konferenci uvedl, že centrální banka by mohla oznámit omezení nákupu dluhopisů už na příštím zasedání v listopadu.

Plány Fedu odrážejí přesvědčení, že se ekonomika zotavila z recese vyvolané pandemií covidu-19 natolik, že banka může brzy začít omezovat svou mimořádnou podporu. S postupným posilováním ekonomiky se také zrychlila inflace na tříleté maximum, což zvyšuje tlak na Fed, aby se měnová politika zpřísnila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy