Na silnicích loni zemřelo o jedenáct procent cyklistů víc. Většina z nich neměla helmu

ČTK ČTK
5. 7. 2016 12:34
Podle Besipu zemřelo loni při dopravních nehodách 68 cyklistů. Nejčastější příčinou nehod cyklistů je nesprávný způsob jízdy, kdy například při jízdě z kopce cyklista nezvládne v zatáčce řízení a vjede do protisměru. Přes 700 nehod ale zavinili také opilí cyklisté.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Při dopravních nehodách loni zemřelo 68 cyklistů, což je o jedenáct procent víc než loni. Více než osmdesát procent z nich nemělo přilbu. Ta je sice povinná jen pro děti a dospívající, odborníci ji ale doporučují i dospělým.

Riziko úmrtí po pádu bez přilby na hlavě je 19krát vyšší. Spadne-li na hlavu cyklista jedoucí rychlostí 15 kilometrů za hodinu, odpovídá pád skoku po hlavě na beton z výšky jednoho metru. Cyklisté by proto neměli přilbu odkládat ani ve vedru.

Odborníci dál varují před zavěšováním těžkých tašek na řídítka, protože to ztěžuje ovládání kola. Ohrožující je i řízení a současné vedení ručního vozíku nebo držení psa na vodítku.

Cyklisté pod vlivem alkoholu zavinili loni 741 nehod. Uvedl to BESIP, který nyní vydává manuál, kde radí ohledně bezpečné jízdy na kole, včetně chování při nehodě a první pomoci poraněným.

Nejčastější příčinou nehod cyklistů je nesprávný způsob jízdy, kdy například při jízdě z kopce cyklista nezvládne v zatáčce řízení a vjede do protisměru. Ohrožující také je, když se nevěnuje naplno jízdě, přepíná tachometr či manipuluje se světly.

Odborníci radí pořídit lékarničku

Pro bezpečnou jízdu je podle odborníků zásadní stav kola a jeho výbava, tedy seřízené brzdy a reflexní prvky na kole či zvonek, aby cyklista byl vidět. Trasu je vhodné zvolit podle zkušeností a sil, vyhnout se silnicím s hustým provozem. Chodník, s výjimkou dětských cyklistů do deseti let, je jen pro chodce.

Při nehodě musí cyklista především dbát o svoji bezpečnost - zjistit, co se stalo a při poranění zavolat záchranku a policii. Zraněný většinou u sebe nemá nic pro první pomoc. V povinné výbavě cyklistů lékárničky nejsou, i když existují. Vyrábějí se z nepromokavých materiálů a pomocí pásků se suchým zipem se připevňují k rámu nebo pod sedlo.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 8 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy