Rekordní podíl: každé třetí nové auto prodané v Norsku v roce 2018 jezdí na elektřinu

ČTK Martin Přibyl ČTK, Martin Přibyl
3. 1. 2019 9:50
Téměř třetina nových aut prodaných loni v Norsku byla čistě elektrických. To je nový světový rekord, informovala agentura Reuters. Norsko plánuje ukončit prodej aut s pohonem na fosilní paliva do roku 2025.
Norští zákazníci čekají na novou Teslu Model 3. Podle norského webu NRK jich na ni složilo zálohu již asi deset tisíc.
Norští zákazníci čekají na novou Teslu Model 3. Podle norského webu NRK jich na ni složilo zálohu již asi deset tisíc. | Foto: Tesla

Celkový prodej aut v Norsku se loni podle údajů norského silničního svazu NRF snížil o 6,8 procenta na 147 929 vozů. Podíl elektrických aut na celkovém prodeji však stoupl na 31,2 procenta z 20,8 procenta o rok dříve a společně s plug-in hybridy tvoří elektromobily 49,1 procenta trhu, tedy téměř polovinu. Ještě v roce 2013 měl prodej elektrických aut a celkovém prodeji podíl 5,5 procenta. 

Podle šéfa NRF Øyvinda Solberga Thorsena je přitom celkový pokles trhu zapříčiněn také tím, že na norští řidiči čekají na to správné auto. Web electrek.co uvádí, že Noři složili již 30 000 záloh na vozy, které se ještě nevyrábí nebo nedováží do Evropy. Patří mezi ně třeba Tesla Model 3 nebo Audi e-tron.

Prodej čistě elektrických aut se zvýšil o 40 procent na 46 092 vozů. Prodej aut s naftovým motorem o 28 procent klesl, prodej aut na benzinový pohon se pak snížil o 17 procent. Prodej hybridních vozů, které nelze připojit do zásuvky, se snížil o 20 procent. 

Nejprodávanějším modelem v Norsku byl loni Nissan Leaf. Podle webu electrek.co se dařilo i americké Tesle, pro níž je Norsko nejvýznamnějším trhem v Evropě. 

S cílem snížit uhlíkové emise a znečištění ovzduší Norsko osvobozuje auta na baterie od téměř všech daní. Nabízí také majitelům těchto vozů další výhody, jako je parkování zdarma a místa k dobíjení.

Nejnovější údaje posilují pozici Norska jako globálního lídra v prodeji elektrických aut na obyvatele. Norsko je přitom největším producentem ropy a plynu v západní Evropě, jeho cílem však je přesun k ekologičtější ekonomice.

Podle údajů Mezinárodní agentury pro energii (IEA), která zahrnuje mezi elektrické vozy i hybridní auta s připojením do zásuvky, byl v roce 2017 podíl těchto aut na celkovém prodeji v Norsku 39 procent. Druhý byl Island s podílem 12 procent a třetí Švédsko s šesti procenty. V Číně byl tento podíl jen 2,2 procenta a v USA 1,2 procenta.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Americká sonda úspěšně přistála na planetce Bennu

Sonda OSIRIS-REx amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) úspěšně přistála na planetce Bennu, kde se pokusila odebrat vzorky horniny. Zda byl odběr úspěšný, se uvidí až v následujících dnech, uvedla dnes agentura AP.

"Nemůžu uvěřit, že jsme to doopravdy dokázali," řekl po přistání sondy jeden ze členů týmu NASA, profesor Dante Lauretta z Arizonské univerzity. "Sonda udělala všechno, co měla."

Poté, co OSIRIS-REx poslala na Zemi potvrzení o kontaktu s asteroidem vzdáleném více než 322 milionů kilometrů, propuklo v sále nadšení. Může však trvat až týden, než bude jasné, zda a případně kolik horniny se podařilo sondě odebrat a jestli bude potřeba další pokus.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Trump předčasně ukončil rozhovor, moderátorce slíbil odvetu

Kvůli nespokojenosti s moderátorkou ukončil americký prezident Donald Trump v úterý večer (místního času) předčasně rozhovor v televizi CBS. Následně pohrozil jeho předčasným zveřejněním a novinářce oblíbeného pořadu slíbil odvetu.

Trump dva týdny před prezidentskými volbami na twitteru kritizoval rozhovor s moderátorkou Lesley Stahlovou jako "podvod" a "předpojatost". Interview má CBS odvysílat tuto neděli v rámci předvolebního speciálu pořadu "60 Minutes" (60 Minut) o republikánu Trumpovi a jeho demokratickém vyzyvateli Joe Bidenovi.

Podle zdroje deníku byla důvodem ukončení rozhovoru Trumpova spokojenost s otázkami moderátorky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy