Potvrzeno: Daimler se dohodl s Geely. Smart se bude vyrábět v Číně

ČTK ČTK
28. 3. 2019 17:33
Německý automobilový koncern Daimler se dohodl s čínskou automobilkou Geely na založení společného podniku, který bude mít na starosti další rozvoj jeho značky malých vozů Smart. Oznámila to dnes firma.
Současné provedení dvoumístného smart fortwo.
Současné provedení dvoumístného smart fortwo. | Foto: Daimler

Podle dohody bude nová generace automobilů smart s elektrickým pohonem vyráběna v čínské továrně. Globální prodej těchto vozů by měl začít v roce 2022. "Společně (s Geely) budeme navrhovat, vyvíjet a v Číně pro světový trh vyrábět příští generaci elektrických vozů smart," uvedl šéf Daimleru Dieter Zetsche.

Do příchodu nové generace v roce 2022 bude Daimler pokračovat ve výrobě současné generace vozů smart v továrně ve francouzském Hambachu a ve slovinském závodě. V Hambachu bude Daimler v budoucnosti vyrábět malé elektromobily značky Mercedes-Benz. "Tím budou v tomto závodě dalšími investicemi zajištěna pracovní místa," upozornil Zetsche.

Společnost Geely v loňském roce koupila v Daimleru téměř desetiprocentní podíl a stala se jeho největším akcionářem. V říjnu pak firmy založily v Číně společný podnik na zprostředkování jízd luxusními vozy.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Čech převezl do Německa čtyři Syřany, u soudu dostal sedmiměsíční podmínku

Podmíněný trest sedmi měsíců vězení uložil v pondělí ve zrychleném řízení německý soud Čechovi, který o víkendu propašoval ze Slovenska do Saska čtyři Syřany. Informoval o tom v úterý server Dresdner Neuste Nachrichten.

Soud v saském městě Pirna shledal Čecha vinným z pašování lidí a řízení bez řidičského průkazu. Osmadvacetiletý muž v sobotu odpoledne podle obžaloby v lese na Slovensku vyzvedl čtyři Syřany a pak je přes Česko přivezl až do Německa. Spolková policie na podezřelou pětici narazila na dálničním odpočívadle nedaleko české hranice. Čecha na místě zadržela. Za propašování čtveřice údajně inkasoval 2000 eur (asi 50 500 korun).

Zdroj: ČTK
Další zprávy