Čínská auta se blíží do Evropy a budou se tu i vyrábět. Přímo v továrně Volva

Jan Markovič Jan Markovič
27. 3. 2018 14:51
Auta čínské výroby se dosud v Evropě neprosadila. Od roku 2019 se ale začnou vyrábět v belgické továrně automobilky Volvo. Značka Lynk & Co zaměřená na mladé řidiče totiž využívá její technologie.
Lynk & Co 01 sdílí platformu s crossoverem Volvo XC40. Má být zaměřen na mladší zákazníky.
Lynk & Co 01 sdílí platformu s crossoverem Volvo XC40. Má být zaměřen na mladší zákazníky. | Foto: Lynk & Co

Auta čínské značky Lynk & Co se začnou vyrábět v Evropě od roku 2019. V pondělí to potvrdila automobilka Volvo. Mohla by se tak nastartovat první evropská expanze aut z nejlidnatější země světa. Za značkou Lynk & Co stojí čínský koncern Geely, pod jehož křídla spadá právě i Volvo. Proto budou mít auta společný technologický základ.

V továrně v belgickém Gentu Volvo nyní produkuje své menší modely V60, V40 a XC40. Právě na společné platformě CMA stojí i první model Lynk & Co 01. Ten se už od roku 2016 prodává na čínském trhu. Auta z belgické továrny by měla putovat do evropských zemí a USA. Později se chystá ještě kompaktní sedan 03 a hatchback 04.

Auta  Lynk & Co mají být zaměřena na mladší řidiče než Volvo. Pomoci má nápadný design i dostupnější cena. Značka chce konkurovat Hyundai, Fordu nebo Volkswagenu. Neočekává se, že by investovala do vlastních showroomů. Vozy bude prodávat rovnou po internetu.

Zájem koncernu Geely o Evropu dosvědčuje i fakt, že se na tuzemských silnicích už testují maskované předprodukční vozy. Loni v květnu je potkal redaktor Aktuálně.cz na české dálnici. Podívejte se do galerie:

 

Právě se děje

před 12 minutami

Česko podepíše smlouvu s USA o dodání dvanácti vrtulníků do konce roku, oznámil Metnar

Ministerstvo obrany definitivně schválilo nákup 12 vrtulníků ze Spojených států v celkové ceně 14,6 miliardy korun bez DPH. Smlouvu chce uzavřít do konce roku. Resort o tom v úterý informoval vládu, řekl po zasedání kabinetu ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). Všechny stroje by pak měla česká armáda dostat v roce 2023.

Metnar uvedl, že obrana dala při nákupu přednost nejbezpečnějšímu a nejtransparentnějšímu druhu zakázky, tedy na úrovni vlád. Česko díky tomu získá osm víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a čtyři bojové vrtulníky AH-1Z Viper za cenu, za kterou by je kupovala americká armáda. "Nové vrtulníky armáda nutně potřebuje, potřebujeme nahradit současné Mi-24, které jsou na hraně životnosti. A potřebujeme se odvázat od závislosti na ruské provenienci," řekl Metnar.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Vzniká nová španělská vláda. Sánchezovi socialisté se dohodli s levicí

Španělští vládní socialisté se předběžně dohodli na koaliční vládě s druhou nejsilnější levicovou aliancí Unidas Podemos. Lídři těchto formací Pedro Sánchez a Pablo Iglesias podepsali dohodu v úterý před novináři v salonku dolní komory parlamentu. K vládnutí ale budou potřebovat ještě podporu dalších menších stran, z nichž některé už jim ji slíbily.

Nedělní parlamentní volby ve Španělsku vyhráli socialisté úřadujícího premiéra Pedra Sáncheze, kteří v dolní komoře obsadí 120 křesel. Spolu s Unidas Podemos, kterou vede Iglesias, budou mít 155 mandátů. K absolutní většině ve 350členné dolní komoře parlamentu potřebují 176 hlasů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy