reklama
 
 

Výrobce miniaut Smart bude z 50 % čínský. Polovičním vlastníkem se má stát Geely

27. 3. 2019 9:55
Německá automobilka Daimler stojí před uzavřením dohody o prodeji 50 procent divize malých vozů Smart čínské společnosti Geely Automobile Holdings. S odvoláním na zdroje obeznámené se situací to napsal list Financial Times (FT). Prodej má být potvrzen v dubnu na autosalonu v Šanghaji.

Ztrátová divize smart prodává pouze 130 000 aut ročně, což je jen zlomek v porovnání s 2,25 milionu osobních vozů, které prodá další součást koncernu, Mercedes-Benz.

Daimler hospodaření smartu nezveřejňuje, nicméně podle analytiků značka od svého založení před 21 lety nebyla v zisku. Ztráty odhadují na 500 až 700 milionů eur (12,9 až 18 miliard Kč) ročně.

Daimler a Geely se v loňském roce sblížily. Čínská společnost loni v únoru v Daimleru koupila téměř desetiprocentní podíl a stala se největším akcionářem německé automobilky. V říjnu pak firmy založily v Číně společný podnik na zprostředkování jízd luxusními vozy.

Vzhledem k tomu, že Německo v poslední době vyjádřilo obavy z rostoucího vlivu čínských společností na jeho ekonomiku, je podle listu FT pravděpodobné, že se prodej poloviny Smartu střetne s politickým odporem Berlína, podotkl list FT.

autor: ČTK | 27. 3. 2019 9:55

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama