Pneumatiky čeká revoluce. Mohou jezdit bez vzduchu

Radek Pecák Radek Pecák
21. 12. 2013 12:15
V Tokiu se představil již druhý koncept tohoto výrobku.
Defekt u této pneumatiky nehrozí.
Defekt u této pneumatiky nehrozí. | Foto: Bridgestone

Největší světový výrobce pneumatik Bridgestone odhalil v Tokiu již druhou generaci konceptu bezvzduchové pneumatiky.

Oproti prvnímu prototypu má vylepšenou nosnost, ekologičtější vlastnosti a optimalizované provozní vlastnosti, tvrdí firma v tiskové zprávě.

Specialisté Bridgestone například zapracovali na optimalizaci paprsků rozmístěných podél vnitřních stran pneumatik. Díky použití pevné a zároveň pružné pryskyřice má - v porovnání s první generací - vyšší nosnost a vylepšené provozní vlastnosti.

První generace konceptu bezvzduchové pneumatiky byla testována na vozidle s hmotností 100 kilogramů a bylo s ní možno jezdit maximální rychlosti jen šest kilometrů za hodinu.

S druhou generací konceptu vzduchové pneumatiky mohou jezdit už vozy s hmotností přes 400 kilogramů a navíc rychlostí až 60 kilometrů v hodině. Pneumatika se totiž nyní ve své vnitřní části mnohem méně deformuje než první prototyp.

Spotřeba je stejná

Další oblastí, na kterou se firma Bridgestone u tohoto konceptu zaměřila, je snižování valivého odporu, a tím i emisí CO2. Přibližně 90 procent energetických ztrát v důsledku valivého odporu pneumatiky je totiž způsobováno opakovanými změnami tvaru pneumatik při jejich odvalování.

Například díky zjednodušení struktury pneumatiky dosahuje už nyní koncepční bezvzduchová pneumatika stejné úrovně nízkého valivého odporu jako hospodárné pneumatiky Bridgestone plněné vzduchem.

Jednou z podstatných výhod bezvzduchové pneumatiky je odolnost. Uživatelé se za žádných okolností nemusí obávat defektu kvůli proražení a následnému úniku vzduchu.

O tom, kdy takovou pneumatiku uvede do běžného prodeje a kolik bude stát, zatím Bridgestone nemluví.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Trump předčasně zveřejnil záznam rozhovoru s televizí CBS

Bílý dům dnes zveřejnil nesestříhaný záznam interview mezi prezidentem Donaldem Trumpem a reportérkou pořadu 60 Minutes (60 minut) Lesley Stahlovou, z něhož Trump při natáčení předčasně odešel kvůli údajné zaujatosti novinářky, které pohrozil blíže nespecifikovanou odvetou. Podle agentury Reuters tím prezidentská kancelář porušila dohodu s televizí CBS, podle níž měl rozhovor vyjít až o víkendu v rámci zvláštního předvolebního dílu, v němž bude také interview s demokratickým kandidátem Joem Bidenem.

"Podívejte se na tu zaujatost, nenávist a drzost, kterou předvádí (pořad) 60 minut a CBS," napsal Trump na twitteru. Dodal přitom, že moderátorka dnešní (páteční SELČ) druhé a poslední předvolební debaty s Bidenem Kristen Welkerová bude "daleko horší".

Trump sdílel v příspěvku odkaz na video, v němž je pouze jeden záběr na prezidenta. V záznamu jsou však slyšet otázky moderátorky a občas i dalších lidí v místnosti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy