Nový Mercedes-Benz třídy C má po premiéře. Je elegantní

Radek Pecák Radek Pecák
Aktualizováno 17. 12. 2013 9:55
Základní cena nové generace v ČR je 828 850 Kč.
Vůz se podobá nové "třídě S".
Vůz se podobá nové "třídě S". | Foto: Aktuálně.cz

Návrat od sportovních k elegantním liniím. To je jeden z hlavních znaků nové generace Mercedesu-Benz třídy C, který se právě představuje veřejnosti.

Zájemci o něj se také mohou těšit na levnější provozní náklady, díky nižší spotřebě. Na té se bude podílet nižší hmotnost nového vozu (v porovnání s předchůdcem je vůz lehčí přibližně o sto kilogramů), snížený aerodanymický odpor vzduchu na Cx 0,24 a také motory.

Nejúspornější verze bude ta s naftovým čtyřválcem, který má výkon až 170 koňských sil a jeho točivý moment vrcholí na hodnotě 440 Nm.

S automatickou sedmistupňovou převodovkou zrychluje z klidu na stokilometrovou rychlost za 7,8 sekundy. Maximální rychlost je 234 kilomerů v hodině. Spotřeba přitom nepřesáhne v kombinovaném cyklu hranici pěti litrů.

Také se vzduchovým podvozkem

Benzinové čtyřválce budou mít zatím výkon 156 a 184 koní. Později přibude i šestiválec s výkonem 333 koní. Zájemcům nabídne Mercedes-Benz i hybridní verze.

I do Mercedesu třídy C si bude možné nechat namontovat vzduchové odpružení Airmatic, což žádný z konkurentů v této třídě nenabízí.

Mezi novinky patří také head-up displej a ovládání palubního systému pomocí touchpadu. Centrální displej nad palubní deskou má standardně úhlopříčku 7 palců a s výbavou Comand Online dokonce 8,4 palce. 

Klimatizace bude schopná (díky spolupráci s navigací) rozpoznat, že se vůz nachází v tunelu a v souladu s tím upraví i nasávání a čištění vzduchu proudícího do interiéru.

Oproti minulé generaci je nový sedan třídy C o devět a půl centimetru delší (nyní 469 centimetrů) a o čtyři centimetry širší. Rozvor se prodloužil o osm centimetrů na 284 centimetrů. Větší je také zavazadlový prostor. Nyní pojme 480 litrů.

Opět se budou nabízet dvě verze přídě vozu - sportovní s centrální hvězdou nebo pro linii Exclusive klasická maska s hvězdou na kapotě.

Třída C je nejprodávanějí modelovou řadou značky Mercedes-Benz. Jen minulé generace se od roku 2007 prodalo 2,4 milionu kusů.

 

Právě se děje

před 54 minutami

Ruský ledoborec se dostal do silné bouře a vypověděly mu motory, vyslal signál SOS

Ruský ledoborec, který se nachází s 33 lidmi na palubě u západních břehů Norska, za bouřlivého počasí vyslal tísňové volání. K plavidlu zamířily dva vlečné čluny a záchranný vrtulník. Ruský úřad pro námořní dopravu nicméně vzápětí uvedl, že signál SOS byl vyslán omylem a že loď není v problémech.

Ledoborci Tor západně od norského města Aalesund vypověděly motory, činnost dvou ze čtyř se ale později podařilo obnovit, takže bezprostřední nebezpečí teď ledoborci nehrozí, napsal norský deník Verdens Gang. Situace je ale stále vážná, protože v oblasti je velmi silná bouře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy