Octavia je mezi nejlepšími evropskými auty roku

Radek Pecák Radek Pecák
Aktualizováno 17. 12. 2013 8:59
Mezi finalisty jsou opět dva elektromobily, novinka od Škody zřejmě nevyhraje.
Škoda Octavia se již vyrábí třetí generaci.
Škoda Octavia se již vyrábí třetí generaci. | Foto: Škoda auto

Praha - Mezi sedmi finalisty letošního ročníku Car of the Year, neboli evropského auta roku, je i letošní škodovácká novinka - Octavia.

Porota složená z evropských motoristických novinářů, mezi nimiž je i jeden český, vybírala finalisty z třiceti letošních automobilových novinek.

Kromě Octavie do finále postoupil i elektromobil BMW i3, velkoprostorový vůz Citroën C4 Picasso, rodinné hatchbacky Mazda 3 a Peugeot 308, luxusní limuzína Mercedes-benz S a luxusní sportovní elektromobil Tesla Model S.

Octavia navazuje na Golf

Jedná se tedy o zástupce téměř všech segmentů, s výjimkou sportovně užitkových vozů.

Postup Octavie je nepochybně úspěch, její vítězství by však bylo překvapením, protože sdílí řadu technických řešení s modelem Volkswagen Golf, který se stal vítězem minulého ročníku.

Vyhlášení vítěze je plánováno za začátek jarního ženevského autosalonu, který se koná v březnu.

 

Právě se děje

před 49 minutami

Evropská komise podle Havlíčka odblokovala 18 miliard korun na projekty programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost

Evropská komise podle vicepremiéra a ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) odblokovala 18 miliard korun, které zadržovala na projekty v problémovém Operačním programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost. EK platby pozastavila loni na jaře kvůli vysoké chybovosti. Podle vicepremiéra není jasné, kdy peníze proplatí.

"Před chvílí přišla esemeska, že byl dnes odpoledne odblokován ten zadržovaný peníz, těch 18 miliard korun," uvedl Havlíček. Jeho úřad prý čtyři měsíce vše dokládal unijním auditorům, kteří nakonec žádnou chybu neobjevili. "O nic nepřijdeme v tuto chvíli. Teď je jenom otázka, kdy nám ty peníze pošlou," uvedl Havlíček.

Peníze už ministerstvo průmyslu a obchodu dalo firmám, které o ně žádaly pro své projekty z problémového programu. Projekty se často uskutečňují po etapách, a tak se i na základě jednotlivých žádostí o platbu hradí. EK platby proplácí zpětně.

Další zprávy