Náhrada za minimální daň: O jaké výhody přijdou OSVČ?

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
17. 12. 2013 8:31
Minimální daň měla přinést 3,5 miliardy, konec daňového bonusu jen 170 milionů.
Foto: Jan Langer

Praha - Takzvaná minimální daň, kterou pro živnostníky a další osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) prosazovali sociální demokraté, měla do státního rozpočtu přinést 3,5 miliardy korun. Kvůli odporu hnutí ANO a lidovců však do koaliční smlouvy neprošla, byť její podmínky měly být měkčí než v letech 2004 až 2007.

Alespoň částečnou náhradou má být podle koaliční smlouvy konec „daňového zvýhodnění" pro ty podnikatele, kteří jsou dlouhodobě ve ztrátě, respektive nevykazují zisk. Zástupci rodící se vládní koalice přitom hovoří prakticky jen o daňovém bonusu. Kdo dlouhodobě - po dobu tří let - „nevykazuje základ daně", nemohl by tento bonus po státu požadovat - na rozdíl od ostatních podnikatelů či zaměstnanců.

Daňový bonus se nyní vyplácí lidem, kteří uplatňují daňovou slevu na vyživované dítě (děti) a dostanou se poté do "záporné daňové povinnosti". Místo aby pak státu platili daň z příjmů, mohou od něj naopak čerpat peníze navíc. Daňová sleva na jedno dítě činí 13 404 korun ročně a jako u jediné ji lze požadovat právě i jako bonus  - maximálně do celkové výše 60 300 korun ročně. O bonus může žádat jen ten, kdo má za rok příjmy alespoň ve výši šestinásobku minimální mzdy (letos 48 tisíc korun, v příštím roce 51 tisíc).

Tři roky bez zisku? 8354 lidí

Z čerstvých čísel, která online deník Aktuálně.cz získal od Generálního finančního ředitelství, vyplývá, že na daňových bonusech získali podnikatelé za rok 2012 od státu celkem 4,013 miliardy korun. Avšak ti, kteří v posledních třech letech vykazovali ztrátu nebo měli nulový daňový základ, se na tom podíleli jen 171 miliony korun.

Daňové zvýhodnění na dítě uplatnila v daňovém přiznání za rok 2012 necelá třetina OSVČ - 299 977 osob z celkových 971 964. Většina (70 procent) OSVČ, která uplatnila daňovou slevu na dítě, získala také daňový bonus. Celkem 212 679 osob si tak rozdělilo daňový bonus ve výši 4,013 miliardy korun (v průměru 18 869 korun).

Daňový základ menší nebo rovný nule mělo v posledních třech letech podnikání podle oficiálních údajů 8354 osob. Ty vyinkasovaly na daňovém bonusu za rok 2012 celkem 171 milionů korun.

Ve hře jsou další omezení

Zhruba tolik peněz by tedy rodící se vládní koalice ušetřila, pokud by živnostníkům bez zisku sebrala jen daňový bonus. To je o více jak tři miliardy méně, než s čím počítal návrh na zavedení minimální daně. Není tedy vyloučeno, že koalice přehodnotí svou dosavadní interpretaci „daňového zvýhodnění" a rozšíří ji i jinam než jen na daňový bonus. Koneckonců zákon tímto termínem rozumí i samotnou "daňovou slevu na dítě", tedy nejen bonus.

Sama koaliční smlouva přitom další omezení živnostníků nastiňuje: Od roku 2015 slibuje - bez bližších podrobností - omezení oblíbených výdajových paušálů „absolutní částkou a/nebo snížením procentní sazby paušálních nákladů, aby bylo dosaženo smyslu tohoto institutu". Vláda prý provede analýzu odvodů zaměstnanců a OSVČ do veřejných rozpočtů „s cílem navrhnout opatření na spravedlivější rozložení nákladů na financování veřejných služeb".

Živnostníky nedávno omezila i vláda Petra Nečase. ODS nepřipustila výrazné snížení výdajových paušálů navrhované ministrem financí Miroslavem Kalouskem, výsledkem tak byl kompromis „pouze" omezující OSVČ v používání daňových slev: Pokud OSVČ v daňovém přiznání využije výdajový paušál, nemůže počínaje letošním rokem uplatnit daňové slevy na manželku či manžela ani slevu na děti. To pravděpodobně dále sníží i plánovaný výnos aktuálně chystaného omezení daňového zvýhodnění.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 2 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy