Nejrychlejší Porsche všech dob uvidí první Moskvané

Radek Pecák Radek Pecák
13. 5. 2010 10:25
Vyrobí se jich jen pět set kusů a cena bude šest milionů korun.
Foto: Porsche

Maximálku má 331 km/hod a zrychlení z 0 na 300! km/hod zvládne nejrychlejší Porsche všech dob pod půl minuty. Přesně za 28,9 sekundy. Na stokilometrovou rychlost se všem nová generace GT2 RS dostane za pouhé tři a půl sekundy a na dvousetkilometrovou za méně než deset sekund.

Na severní smyčce okruhu Nürburgring je schopné dosáhnout času  7 minut a 18 sekund.

Po spekulacích a úniku některých informací o tomto modelu Porsche vydalo oficiální tiskovou zprávu, i když  premiéra modelu se odehraje až 25. srpna na autosalonu v Moskvě.

Zadní kola vozu pohání osvědčený 3,6 litrový  šestiválec typu boxer. Jeho výkon pomáhají navýšit dvě turbodmychadla, a proto se z něho konstruktérům podařilo dostat   633 koní. Je to o 90 více než měla minulá generace. Výkon se přenáší pomocí šestistupňové manuální převodovky. Zadní pneumatiky mají proto ohromnou šířku (rozměr 325/30 ZR 19), zatímco na předku musí auto vystačit s plášti rozměru 245/35 ZR 19.

 Brzdit bude Porsche GT2 RS pomocí keramických kotoučů.

Hmotnost už je pod 1400 kilogramy

Vzhledem k tomu, že je tohle auto i lehčí (váží jen 1370 kilogramů) a poměr hmotnosti na jednu koňskou sílu je ve své třídě zdaleka nejlepší (2,21), nejsou zmiňované výkony zase až tak překvapivé. Úspor na váze se dosahovalo všude, kde to jen trošku bylo možné.

Například sedačky jsou z laminátu protkaného uhlíkovými vlákny, dveře mají lehké výplně a místo klik jsou jen textilní pásky. Na povrchu karosérie najdeme řadu karbonových dílů. Ty také, společně s rozšířenými blatníky a velkým zadním křídlem, auto vizuálně odlišují od ostatních členů rodiny 911.

GT2 RS se vyrobí v omezené pětisetkusové sérii. Základní cena je stanovena na 199 500 Euro (cca 6 milionů Kč).

Nová generace Porsche 911 GT2 RS je v pořadí již třetí. První (993) se vyrábělo v letech 1993 - 1998 a od roku 1999 následovala generace 996.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Pensylvánie potvrdila výsledky voleb, vyhrál Biden

Demokratický kandidát Joe Biden se oficiálně stal vítězem prezidentských voleb v Pensylvánii. V úterý to oznámil guvernér tohoto státu Tom Wolf, informují agentury.

Podle oficiálních výsledků získal Biden spolu s kandidátkou na viceprezidentku Kamalou Harrisovou v Pensylvánii 3,46 milionu hlasů, současný prezident Donald Trump spolu se svým viceprezidentem Mikem Pencem 3,38 milionů hlasů, libertariánku Joanne Jorgensenovou podpořilo 79 000.

Těsným vítězstvím v Pensylvánii získal Biden na svou stranu 20 volitelů, což z tohoto státu dělá jedno z klíčových míst souboje o Bílý dům. Pro vítězství v něm musí kandidát získat 270 z celkem 538 volitelských hlasů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ministerstvo životního prostředí odmítá kritiku, že fond nepočítá se stavbou solárů na brownfieldech

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) odmítá kritiku připravovaného Modernizačního fondu (MdF), ve kterém mají být pro českou energetiku z prodeje emisních povolenek k dispozici desítky miliard korun. Pondělní upozornění Svazu moderní energetiky, že peníze z fondu zřejmě nebude možné použít na stavbu solárních elektráren na brownfieldech a v průmyslově znečištěných lokalitách, podle MŽP není pravdivé a fond s tím počítá, sdělil resort.

Svaz moderní energetiky na to reagoval slovy, že i přes to, co říká nyní ministerstvo, je v materiálu doslovně uvedeno, že se na těchto plochách stavět nebude. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při explozích bomb na tržišti v Afghánistánu zemřlo 14 lidí

Dva výbuchy na tržišti v afghánské provincii Bámján zabily nejméně 14 lidí a dalších 45 zranily. Informovala o tom s odvoláním na místní policii agentura Reuters. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil.

Nálož vybuchla před hlavní tržnicí ve městě Bámján ve středním Afghánistánu. Mezi oběťmi jsou dva dopravní policisté, zbytek jsou civilisté, řekl šéf provinční policie Zabardast Safaj. K útoku se dosud nikdo nepřihlásil. Hnutí Tálibán uvedlo, že za výbuchy nestojí.

Další zprávy