Auta, která Češi nechtějí. Podívejte se na největší prodejní propadáky minulého roku

Jan Matoušek Jan Matoušek
7. 1. 2021 6:02
Rok 2020 byl nejen pro automobilový průmysl tvrdou zkouškou. Z pololetního šoku se však prodeje na českém trhu dokázaly částečně vzpamatovat. Celkově se tak loni prodalo 202 971 aut, o 18,78 procenta méně než v roce 2019. Je tak nasnadě, že řada modelů prodejně strádala. Které si meziročně pohoršily nejvíce? Podívejte se do přehledu.

V galerii najdete přehled modelů, jejichž registrace za loňských dvanáct měsíců meziročně spadly o více než 60 procent. Zároveň jde o modely, kterých se v roce 2019 nebo 2020 prodalo alespoň 100 kusů. Z žebříčku jsme rovněž vyřadili auta, která se meziročně přestala prodávat a nedostala přímého nástupce (sehnat je ale občas bylo možné ještě ze skladových zásob jednotlivých dealerů), propad jejich prodejů je proto výrazný. Všechna data vycházejí ze statistik Svazu dovozců automobilů.

Foto: Mazda

Mazda 2: -88 %

Prodeje Mazdy se v roce 2020 propadly o více než 56 procent, což se logicky promítlo i do popularity jednotlivých modelů. Malá Mazda 2 si tak pohoršila o 88,25 procenta a z 315 prodaných aut spadla na pouhých 37 vozidel.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Východní Indii zasáhl cyklón, do pobřežních oblastí přinesl záplavy

Prudké deště a silný vítr přinesl do východní Indie cyklón, který vyvrátil tisíce stromů a sloupů elektrického vedení. Část pobřežních oblastí postihly záplavy, které odřízly od spojení s okolním světem stovky vesnic, informovala v pondělí agentura AP.

Ze zasažených oblastí zatím nejsou hlášeny žádné potvrzené oběti. Jeden rybář je pohřešován a další utrpěl zranění, když jejich loď smetla vysoká vlna.

Úřady ve státech Odiša a Ándhrapradéš byly v neděli v nejvyšší pohotovosti před příchodem cyklónu, který provázela rychlost větru až 85 kilometrů v hodině. Tisíce lidí byly preventivně evakuovány. V pondělí už bouře zeslábla, zatímco postupuje směrem na západ.

Letos v květnu zasáhla západní pobřeží Indie silná bouře, která si vyžádala nejméně 140 obětí. O týden později zasáhl východní pobřeží Indie a sousední Bangladéš další cyklón, který si vyžádal nejméně šest mrtvých a evakuaci více než miliónu obyvatel.

Zdroj: ČTK
Další zprávy