Nadměrné emise měla v britských testech na silnici všechna auta

ČTK ČTK
Aktualizováno 21. 4. 2016 23:04
Britské ministerstvo dopravy testovalo auta více než 20 značek a povolené limity pro emise oxidů dusíku překročilo v reálném provozu všech 37 vybraných modelů. Oznámila to dnes britská vláda. Ministr dopravy Robert Goodwill ale upozornil, že automobilky se nedopustily ničeho nelegálního. Výrobci automobilů totiž musejí v současnosti dodržovat jenom prahové hodnoty pro laboratorní testy. Testování emisí v reálném provozu bude využíváno od příštího roku.
Zařízení na měření emisí za jízdy může vypadat například takto.
Zařízení na měření emisí za jízdy může vypadat například takto. | Foto: ADAC

Londýn - Povolené limity pro emise oxidů dusíku překročilo v reálném provozu všech 37 modelů aut testovaných britským ministerstvem dopravy. Pouze výrobce automobilů Volkswagen ale podle jeho zjištění měl ve vozech zařízení k obcházení emisních testů, které stojí za největším skandálem v historii německé automobilky. Oznámila to dnes britská vláda.

Testována byla auta více než 20 značek. U 18 starších vozidel se zjišťovalo, zda vyhovují emisní normě Euro 5. Devatenáct novějších aut se testovalo na přísnější normu Euro 6. Zákonný limit pro emise oxidů dusíku překračovaly v silničních testech všechny vozy.

"Je možné vidět, že všechny výsledky jsou podstatně vyšší než tento limit, přičemž nejlepší výsledky jsou zhruba třikrát vyšší a nejhorší jsou zhruba desetkrát vyšší," uvedlo ministerstvo k výsledkům aut testovaných na normu Euro 5.

Nic nelegálního

Ministr dopravy Robert Goodwill ale upozornil, že automobilky se nedopustily ničeho nelegálního. Výrobci automobilů totiž musejí v současnosti dodržovat jenom prahové hodnoty pro laboratorní testy. Testování emisí v reálném provozu bude využíváno od příštího roku.

Nejhorší výsledek ze starších aut měl v silničních testech hatchback Vauxhall Insignia od americké firmy General Motors, limit u něj emise překročily více než desetkrát. Mezi novějšími auty dopadl při měření v reálním provozu nejhůře crossover Peugeot 3008, emise byly skoro 14krát nad povoleným limitem pro laboratorní testy.

Mechanismus umožňující falšování emisních testů měl ale podle ministerstva jenom německý Volkswagen. Největší evropská automobilka již loni přiznala, že tento software instalovala po celém světě do zhruba 11 milionů naftových aut, včetně asi 1,2 milionu vozů Škoda Auto. V Británii se aféra týká 1,2 milionu aut.

K obdobnému závěru jako britské ministerstvo dospěl při testování naftových aut podle médií také německý úřad pro motorová vozidla KBA. I podle něj v testech emisí podváděl jen Volkswagen, přestože určité nesrovnalosti prý byly zjištěny také u vozů jiných značek. Kompletní zpráva KBA má být zveřejněna koncem tohoto měsíce.

Komentátoři Hospodářských novin si vybrali téma, které je v právě končícím roce zaujalo nejvíc. U Julie Hrstkové to byla aféra automobilky Volkswagen. | Video: Julie Hrstková, komentátorka HN
 

Právě se děje

Další zprávy