McLaren nechal postavit v Česku supersport z lega. Váží o půl tuny víc než originál

Na McLaren Senna z lega padlo dohromady téměř půl milionu kostek lega.
Foto: McLaren
Martin Přibyl Martin Přibyl
28. 3. 2019 11:35
Modely postavené z kostiček lega se mezi automobilkami stávají čím dál tím víc populárními. Nejnověji si nechal britský McLaren postavit repliku svého supersportu pojmenovaného po legendárním Ayrtonu Sennovi. Vůz vznikl v kladenské továrně Lego.

McLaren Senna je v současné době vrcholným modelem britské automobilky. Jedná se o supersport poháněný dvojitě přeplňovaným osmiválcem o výkonu 800 koní. Z nuly na sto má zrychlit za 2,8 vteřiny a jeho maximální rychlost je 338 kilometrů za hodinu. Auto s aerodynamikou vyšlechtěnou pro použití na závodní trati a ta nejrychlejší možná zajetá kola má nyní výrazně těžšího sourozence.

Zatímco skutečný Senna totiž váží 1198 kilo bez náplní, jeho model má 1700 kilogramů. Na jeho výrobu padlo 467 854 kostek lega, které samy o sobě váží více než jednu tunu. Z kostek jsou i výklopné boční dveře.

Jen spojit všechny dílky prý týmu deseti modelářů z kladenské továrny zabralo 2725 hodin a celá výroba (včetně návrhu) trvala neskutečných 4935 hodin. Zapojilo se do ní 42 lidí z Lega. Ruční výroba skutečného Senny přitom trvá "pouhých" 300 hodin.

Výsledná replika používá řadu součástí reálného vozu: skutečné je sedadlo řidiče, pedály, volant, znáčky i kola s pneumatikami. To prý proto, aby si mladí fanoušci značky mohli sednout dovnitř a pomocí střešního startovacího tlačítka vyzkoušet, jaké to je, když se automobilové "monstrum" probudí k životu. Zvuk tedy vydávají repráčky, skutečný motor v replice Senny není.

McLaren slibuje, že Lego Sennu bude vozit po nejrůznějších akcích po celém světě.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Odložení OH v Tokiu přijde organizátory na 1,9 miliardy dolarů

Odložení olympijských her v Tokiu kvůli koronavirové pandemii bude pro pořadatele představovat dodatečné náklady ve výši zhruba 1,9 miliardy dolarů (41,6 miliardy korun). Uvedla to japonská média s odkazem na své zdroje v organizačním výboru.

Pořadatelé už dříve sdělili, že upravený rozpočet olympijských her zveřejní v prosinci po sečtení dodatečných nákladů. Původně se počítalo s tím, že gigantická sportovní akce bude stát zhruba 13 miliard dolarů (284 miliard korun). Mezinárodní olympijský výbor a japonské vláda musely kvůli globální zdravotní situaci odložit OH plánované na letošní léto na 23. července až 8. srpna 2021.

Dodatečné náklady organizátorů zahrnují mimo jiné platby za zablokování stadionů a dalších sportovišť pro nový termín, náklady na dopravu či zaplacení pracovníků. Nejsou v nich však započítány prostředky na plánovaná opatření proti šíření koronaviru, která by měla uhradit japonská vláda.

Alespoň část dodatečných nákladů hodlají pořadatelé pokrýt úspornými opatřeními v 52 oblastech ve výši zhruba 283 milionů dolarů (6,5 miliardy korun), jež představili v říjnu. Organizátoři chtějí mimo jiné snížit počet funkcionářů na hrách, menší mají být výdaje na výzdobu sportovišť, nepočítá se s ceremoniály v olympijské vesnici a před slavnostním zahájením. Mělo by se ušetřit na dopravě využitím menšího počtu vozidel.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Koruna posiluje proti euru nejvíce od června 2008

Koruna posiluje proti euru nejvíce od června 2008. Od začátku listopadu posílila z 27,18 Kč/EUR na na 26,16 Kč za euro, což je nárůst o téměř čtyři procenta. Pokud si koruna udrží do konce měsíce své zisky, půjde o největší měsíční nárůst od června roku 2008, kdy posílila o 4,5 procenta. Uvedl to analytik Purple Trading Štěpán Hájek.

Listopad přinesl podle něj největší zklidnění do ekonomiky a na finanční trhy. Velmi slibné reporty od tří biotechnologických společností slibují brzký příchod vakcíny, který by mohl ukončit obavy o zdravotnický systém a zastavit zavádění plošných restrikcí. "Na trzích nastala zatím největší rotace z bezpečných aktiv do těch rizikovějších a jedním z největších vítězů je právě česká koruna," uvedl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy