Lidé mohou psát na ministerstvo, jaký by chtěli nový bodový systém. Pokuty se každopádně zvýší

ČTK ČTK
13. 4. 2016 17:27
Ministerstvo hodlá podstatně navýšit taxy za pokuty. Například za vjezd na železniční přejezd při rozsvícené červené by se mělo platit až 25 000 Kč. Telefonování za volantem pak může stát deset tisíc, až 25 tisíc korun bude pokuta za velké překročení maximální povolené rychlosti. Za nepoužití bezpečnostního pásu nebo nepřipoutání dítěte do sedačky by mohl policista vyžadovat pět tisíc korun.
Řidiči, kteří se dopouštějí přestupků, budou brzy platit více.
Řidiči, kteří se dopouštějí přestupků, budou brzy platit více. | Foto: Radek Pecák

Ministerstvo dopravy předložilo k projednání odborníkům i veřejnosti změnu bodového systému. Měla by přinést zvýšení pokut u nejzávažnějších přestupků, mezi které ministerstvo řadí například řízení pod vlivem alkoholu a jiných omamných látek, řízení bez patřičného oprávnění nebo způsobení nehody, u které byl jiný z účastníků silničního provozu zraněn.

V těchto případech by se měla horní hranice pokuty pro řidiče automobilů, motocyklů a dalších vozidel ve správním řízení posunout z nynějších 50 000 na 75 000 korun, uvedlo ministerstvo dopravy. Zvýšit by se mohly i pokuty u některých méně závažných přestupků.

Zatím jde o pracovní návrh, připomínky k němu mohou lidé posílat na internetovou adresu [email protected]," uvedl mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Neřold.

Návrhy změn v bodovém systému, o kterém úřad mluví od loňského železničního neštěstí u Studénky, chce následně detailně probrat s poslanci, doplnil mluvčí.

Právě u přestupku, kterým je vjetí vozidla do prostoru železničního přejezdu přes zákaz a který byl příčinou uvedeného železničního neštěstí, navrhuje ministerstvo jedno z největších zvýšení pokut. Místo současných 2500 až 5000 korun by se pokuta měla zvýšit na 5000 až 25 000 korun. Zároveň by se ale mohl snížit počet připsaných bodů o jeden z nynějších sedmi na šest.

Stejným způsobem by se přičítání trestných bodů mohlo snížit například i u řízení vozidla pod vlivem návykových látek, které ale úřad rovněž navrhuje sankcionovat vyšší peněžitou pokutou.

O bod by se naopak mohl zvýšit příděl trestných bodů za překročení rychlosti mimo obec o 50 kilometrů v hodině a 40 kilometrů v obci. Řidič by v takovém případě mohl dostat šest trestných bodů místo pěti a pokutu úřad navrhl zvýšit až o 15 000 korun, na 25 000 korun. Na maximálně pět tisíc korun by pak mohlo vyjít nepoužití bezpečnostního pásu nebo nepřipoutání dítěte do autosedačky. Maximálně 10 000 korun pokuty ministerstvo navrhuje pro řidiče, kteří budou přistiženi při telefonování za jízdy.

Podle Neřolda úřad rovněž řeší způsob, jak bude informovat potrestané řidiče o počtu vystavených trestných bodů. Pracovně uvažuje o dvou možnostech. První z nich je informovat řidiče o každém trestném bodu samostatně. Druhou možností je trestné body řidičům oznamovat tehdy, když se šofér dostane na polovinu povoleného množství, tedy na šest trestných bodů.

 

Právě se děje

před 54 minutami

Sedlákova střelecká série v KHL skončila

Gólová série Lukáše Sedláka v Kontinentální hokejové lize po třech zápasech skončila. Mezi střelce se v dnešním duelu v Nižněkamsku zapsal jiný český útočník Čeljabinsku Tomáš Hyka, ale jen mírnil porážku 4:6.

Sedlák skóroval v minulých třech zápasech a vylepšil svou bilanci v sezoně na 11 branek, dnes společně s Hykou asistovali ve 28. minutě u gólu Andrewa Calofa na 2:2 v přesilovce. Hyka se poosmé v ročníku zapsal mezi střelce v čase 59:50 při power play a snížením na 4:5 vykřesal jiskřičku naděje, kterou ale uhasil krátce po buly střelou do prázdné branky Denis Kazionov.

Čeljabinsk po třetí porážce ze čtyř zápasů zůstal na dně Východní konference a spolu s Dinamem Minsk i celé soutěže.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Demonstrace proti Babišovi bude v úterý na Václavském náměstí v Praze, pak přijdou akce v regionech

Spolek Milion chvilek uvedl, že kvůli velkému zájmu musel přesunout úterní demonstraci v Praze z Karlova na Václavské náměstí. Hlavním požadavkem zůstává demise premiéra Andreje Babiše (ANO). Po pražské demonstraci, která se symbolicky uskuteční na Den lidských práv a začne v 18:00, budou následovat 16. a 19. prosince další protesty mimo hlavní město.

Původně chtěli aktivisté oznámit další protesty až v lednu, poslední vývoj kolem auditní zprávy Evropské komise týkající se premiéra a obnovení jeho trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo je ale přiměl svolat je ještě do konce roku. "Jeho problémy poškozují celou republiku. Trestně stíhaný člověk s obrovským střetem zájmů nemá v čele vlády co dělat," tvrdí Milion chvilek.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Polský nejvyšší soud zpochybnil nezávislost soudcovské rady

Polský nejvyšší soud dnes rozhodl, že soudcovská rada, převážně zvolená parlamentem ovládaným vládní stranou Právo a spravedlnost (PiS), není dostatečně nezávislá na politické moci. Zpochybnil tak podle agentury AFP spornou soudní reformu, prosazovanou vládou PiS. Rozhodnutí nejvyššího soudu může podle expertů posloužit k napadení verdiktů stovek soudců, jejichž jmenování soudcovská rada schválila, a vyvolat chaos v soudním systému, upozornila agentura Reuters.

"Národní soudcovská rada neskýtá dostatečné záruky nezávislosti na orgánech zákonodárné a výkonné moci," uvedl soudce nejvyššího soudu Bohdan Bieniek s tím, že žádost soudcovské rady o odročení dnešního jednání nejvyššího soudu dorazila devět minut po podepsání verdiktu, a tak "nelze odročit něco, co už skončilo".

Předseda soudcovské rady Leszek Mazur nicméně rozhodnutí odmítl a ujistil, že "nebude mít žádný vliv na fungování rady, ani disciplinárního kolegia nejvyššího soudu".

Zdroj: ČTK
Další zprávy