Slovensko sníží pokuty. Také za vysokou rychlost

ČTK Radek Pecák ČTK, Radek Pecák
1. 7. 2013 13:42
Počet mrtvých na silnicích se za pět let na Slovensku snížil o polovinu
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Deset euro, tedy zhruba 250 Kč, ušetří od podzimu každý řidič, kterého slovenská dopravní policie přistihne při některém z méně závažných dopravních přestupků.

Ministerstvo vnitra Slovenské republiky totiž připravuje snížení pokut za běžné dopravní přestupky. Nová výše pokuty, jak informoval ministr Kaliňák, bude 50 eur (1300 korun), místo dosavadních 60 eur.

Úpravu musí ještě schválit parlament.

Je to první snížení taxy po řadě zvyšování. To se dělo kvůli vysokému počtu nehod, kvůli kterému země v této oblasti neplnila své závazky vůči Evropské unii.

U závažných přestupků se nic nemění 

Mezitím se situace na slovenských silnicích podle Kaliňáka zlepšila. Zatímco v roce 2007 si dopravní nehody v zemi vyžádaly 627 lidských životů, loni to bylo 296 obětí. "Řidiči jezdí mnohem pozorněji, mnohem disciplinovaněji. Mám pocit, že i ministerstvo vnitra by na tuto situaci mělo odpovědět - rozhodli jsme se proto snížit základní sazbu pokuty," řekl Kaliňák.

Pokuta 60 eur nyní hrozí řidičům za řadu přestupků, jako například za nepoužití bezpečnostních pásů, nedání přednosti v jízdě nebo za mírné překročení maximální povolené rychlosti. "Tento vstřícný krok policie má naznačit, že nejde o pokuty, ale o bezpečnost na silnicích," tvrdil Kaliňák.

Za vážnější provinění, jako například za řízení vozidla pod vlivem alkoholu nebo drog případně za výrazné překročení nejvyšší povolené rychlosti budou řidičům nadále hrozit vysoké pokuty a zadržení řidičského průkazu.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Indie nakoupí od Američanů zbraně za tři miliardy dolarů, oznámil Trump

Indie nakoupí od USA obranné prostředky za tři miliardy dolarů (69,6 miliardy korun). Po jednání s indickým premiérem Narédrou Módím to řekl v Dillí americký prezident Donald Trump, který končí svou návštěvu Indie. Cestu označil za "nezapomenutelnou a mimořádnou".

Na vystoupení před novináři Trump vyjmenoval úspěšné příklady americko-indické spolupráce. Patří k nim zbrojní dohoda, která předpokládá, že Indie nakoupí obranné systémy za tři miliardy dolarů. Mělo by jít o bezpilotní letouny, vrtulníky i raketové systémy. Prezident také řekl, že dal souhlas k vytvoření společné skupiny pro boj proti drogám.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Tvůrci filmu Mission: Impossible 7 kvůli koronaviru přerušili natáčení v Itálii

Natáčení nejnovějšího dílu akční ságy Mission: Impossible s Tomem Cruisem bylo v Itálii přerušené kvůli nárůstu lidí nakažených koronavirem. Napsala to agentura AFP s odvoláním na oborový server The Wrap. Podle něj měl štáb tři týdny točit v Benátkách. "Kvůli přemíře opatrnosti, starosti o členy produkce a kvůli snaze benátských úřadů zamezit srocování davu měníme původní plán," potvrdil mluvčí společnosti Paramount, která snímek vyrábí. Podle ní herec Tom Cruise ještě do Benátek nedorazil a zbytek štábu se již bezpečně vrátil domů. Sedmý díl Mission: Impossible do českých kin přijde 22. července 2021.

Zdroj: AFP
Další zprávy