Kia plánuje v Evropě velký růst prodejů. O 40 % během 3 let

Radek Pecák Radek Pecák
2. 3. 2015 7:06
Vyvíjíme celou škálu alternativních pohonů, prozradil v rozhovoru pro Aktuálně.cz provozní ředitel Kia Motors Europe Michael Cole.
Továrna Kia v Žilině patří k nejmodernějším závodům na výrobu automobilů v Evropě.
Továrna Kia v Žilině patří k nejmodernějším závodům na výrobu automobilů v Evropě. | Foto: KIA Motors

Jednou z automobilek, kterým se dařilo navyšovat prodeje svých vozů v Evropě i během nedávné finanční krize, byla korejská značka Kia. Nyní připravuje další velkou modelovou ofenzívu.

Těsně před zahájením letošního ženevského autosalonu jsme o plánech automobilky hovořili s provozním ředitelem Kia Motors Europe Michaelem Colem.

A.cz: Vloni KIA v EU dosáhla tržního podílu 2,7 %. Hranice tří procent je tedy na dosah. Kdy se dá očekávat její dosažení a jaký bude další postupný cíl?

Po uvedení nového modelu Sorento, modernizovaného modelu cee’d a nové řady cee’d GT Line, ale i modernizovaných modelů Picanto a Venga, může být hranice tří procent na dosah již letos. My se však tolik nesoustřeďujeme pouze na absolutní čísla udávající podíl na trhu. Spíše si klademe za cíl položit základy dlouhodobé strategie, která přinese udržitelný a ziskový růst prodeje. Naší vizí je dosáhnout objemu 500 tisíc vozidel do roku 2018, což oproti dnešnímu stavu představuje cca 40% nárůst.

Michael Cole zastává funkci provozního ředitele Kia Motors Europe.
Michael Cole zastává funkci provozního ředitele Kia Motors Europe. | Foto: KIA Motors

A.cz: Současná modelová nabídka vozů Kia v Evropě  se jeví jako dostatečná, nebo se chystá její rozšíření?

Právě vstupujeme do nové fáze naší produktové ofenzivy. V průběhu příštích čtyř let se chystáme nejen obměnit všechny naše klíčové modely, ale zároveň představit několik modelů nových, a to v segmentech, kde dnes nemáme žádné zástupce.

A.cz: Můžete být konkrétnější? V jakém segmentu plánujete novinky?

Bohužel je zatím ještě příliš brzy toto komentovat. Ale vyplatí se sledovat nás.

A.cz: Kia se kromě klasických pohonů specializuje i na hybridy, má i elektromobil. Zůstane jen u nich, nebo se připravují například i vodíkové automobily?

Na celofiremní úrovni se naše vývojová centra (R&D) zaměřují na všechny nové alternativní technologie a až čas ukáže, které z nich se skutečně prosadí. Pracujeme jak na technologii palivových článků, tak na hybridním elektrickém pohonu a témže pohonu s podporou technologie plug-in.

Dělníci v závodě Kia v Žilině vyrábějí vozy Cee´d, Venga a Sportage. Kromě toho i motory do těchto aut a vozů produkovaných sesterskou firmou Hyundai v Nošovicích.
Dělníci v závodě Kia v Žilině vyrábějí vozy Cee´d, Venga a Sportage. Kromě toho i motory do těchto aut a vozů produkovaných sesterskou firmou Hyundai v Nošovicích. | Foto: Kia Motors

A.cz: Jaký podíl na evropských prodejích Kia činí v současné době auta produkovaná ve slovenské Žilině?

Výroba v Žilině v roce 2014 představovala 56 % našich prodejních objemů. Jsme obzvláště hrdí na to, že velká část našeho prodejního růstu jde na vrub vozům vyráběným právě v našem vysoce moderním závodu v Žilině. Za pouhých 5 let se prodeje našich vozů vyráběných v Evropě zvedly o 77 %, oproti obchodnímu růstu 22 % v případě vozů z našich korejských závodů.

A.cz: Je v plánu rozšiřování tohoto výrobního závodu?

V současnosti máme v Žilině dostatečnou kapacitu (320 tisíc vozů) schopnou uspokojit rostoucí poptávku, avšak pokud si to podmínky na trhu vyžádají, jsme samozřejmě připraveni zvážit její další rozšíření.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 49 minutami

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy