Individuální mobilita dále zdražuje. Ceny zánovních vozů za dva roky vzrostly o 42 %

ČTK Martin Přibyl ČTK, Martin Přibyl
17. 2. 2022 14:05
Zánovní ojeté vozy do tří let stáří nabízené na českém trhu v lednu meziročně zdražily o téměř 26 procent. Ve srovnání s rokem 2020 jsou ceny vyšší o 42 procent. Vyplývá to z analýzy trhu skupiny Aures Holdings, která provozuje autobazary AAA Auto.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Škoda

Růst cen u zánovních aut překračuje i meziroční míru inflace podle Českého statistického úřadu, která v lednu vystoupila na 9,9 procenta. Podle výkonného ředitele AAA Auto v ČR Luboše Vorlíka je příčinou zdražení na automobilovém trhu, který se stále potýká s nedostatkem nových vozů. To ovlivňuje i ceny ojetých aut, zejména zánovních. Stejný trend je patrný v Polsku, kde zánovní auta meziročně zdražila o 22 procent. Na Slovensku se ceny zvýšily o 13 procent.

"Inflace se v poslední době dotýká nás všech a automobilový sektor, který dlouhodobě táhne českou ekonomiku, není výjimkou. Výrobcům se rapidně zvýšily vstupy v podobě cen energií, které pochopitelně promítají do cen pro koncové zákazníky. Do toho stále ještě vstupují problémy s dodávkami čipů, které doposud zpomalují výrobu, čímž je na primárním trhu nedostatek aut. To ve svém důsledku zdražuje i ojetá auta a nejvíce pak ta zánovní. U žádaných modelů proto teď na trhu sledujeme zdražení, které od začátku pandemie dosáhlo mnohdy přes 30 procent," uvedl Vorlík.

Na trhu jsou podle AAA Auto i modely, které během posledních dvou let zdražily téměř o 60 procent. Největší zdražení za dva roky zaznamenal VW Golf, jehož střední hodnota ceny je aktuálně 630 000 korun, zatímco v roce 2020 to bylo 399 000 korun. Podobně vzrostla cena i u Toyoty Yaris. U Peugeotu 2008 došlo k navýšení cen o padesát procent. Ze škodovek nejvíce zdražila Octavia z 489 000 korun na současných 679 000 korun, to je takřka 40% rozdíl.

Nejčastěji nabízenými zánovními vozy byly v lednu v Česku modely automobilky Škoda Auto, které zabírají prvních sedm pozic. Osmé až desáté místo obsadily Hyudai i30, Toyota Corolla a Dacia Duster. Tachometr nabízených zánovních aut nejčastěji ukazoval 17 286 km.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 35 minutami

Německo a Francie oznámily první případy opičích neštovic, WHO se obává šíření

Po zjištění výskytu opičích neštovic v několika evropských zemích z tohoto týdne potvrdilo první případy této vzácné nemoci také Německo, Francie, Belgie a Kanada. Austrálie má podezření na nákazu u muže, který se vrátil z cesty do Evropy. Opičí neštovice jsou vzácné virové onemocnění, jehož projevy jsou podobné lidským neštovicím, avšak obvykle s mírnějšími projevy. Zástupce Světové zdravotnické organizace dnes řekl, že v souvislostí s nadcházejícím létem se obává šíření této nemoci.

První dva výskyty oznámila Belgie. Nákaza se objevila u dvou lidí z různých měst, kteří se však v poslední době zúčastnili téhož večírku na blíže neurčeném místě. Oba mají mírný průběh onemocnění. Virolog Steven Van Gucht z belgické agentury pro veřejné zdraví Sciensano agentuře Reuters řekl, že očekává další nárůst případů, Belgie však podle něj zvládne dostat virus pod kontrolu.

Virus se podle Světové zdravotnické organizace (WHO) přenáší blízkým kontaktem s tkání a tělesnými tekutinami nakaženého a také kapénkami. Přenos může nastat rovněž přes kontaminované materiály, například přes ložní prádlo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy