Hyundai má chodicí auto. Elevate je unikátní elektromobil pro záchranáře

Foto: Hyundai
Martin Přibyl Martin Přibyl
8. 1. 2019 17:10
Na veletrhu spotřební elektroniky CES v Las Vegas představilo Hyundai svoji vizi záchranářského vozidla budoucnosti. Koncept se jmenuje Elevate a od aut, která jsme dosud znali, se liší jednou zásadní věcí – dokáže chodit.

Korejská automobilka mluví o tom, že ji při návrhu inspirovala potřeba záchranářů, pro něž je vždy nejtěžší dostat se až do samotného epicentra přírodní katastrofy. Jejich terénní auta obyčejně zůstanou stát před vlastními troskami. Elevate se díky svým schopnostem dokáže dostat o poznání dále.

"Záchranáři musí absolvovat poslední úsek cesty pěšky. Elevate ale na místo neštěstí přijede a pak se vyšplhá po rozházených kusech betonu nebo hromadě trosek," říká John Suh, viceprezident inovačního centra Hyundai Cradle.

Chodící Elevate. Hyundai představil automobil do terénu | Video: Hyundai

Technologie ale není určena jen pro záchranu životů ve zdevastovaných oblastech. John Suh připomíná i výhody pro postižené. "Lidé na vozíku si budou moci přivolat Elevate v podobě autonomního taxíku, který vyšplhá až k jejich dveřím a oni do něj po rampě vjedou," tvrdí.

Hyundai Elevate je postaven na modulární platformě, která umožňuje měnit nástavby podle potřeby - jinou bude potřebovat taxi, jinou záchranářské vozidlo. Jedná se o elektromobil, k pohonu slouží motory integrované do nábojů kol. Robotické nohy pak mají pět stupňů volnosti a díky nejmodernějším elektrickým aktuátorům se Elevate umí plazit jako ještěrka i chodit jako kočka nebo pes.

Nohy lze navíc zasunout, koncept pak dokáže jet po dálnici jako každé jiné auto a spořit tak energii. Oproti klasickému vozu ale pak zvládne přelézt 1,5 metru vysokou zeď a překročit stejně širokou prohlubeň. Při chůzi po nerovném terénu pak využívá svůj téměř až 4,6metrový rozchod. Kabina s pasažéry přitom vždy zůstává v jedné rovině.

"Kombinace pokročilé robotiky a nejnovější technologie elektromobilů nám umožňuje znovu definovat pojetí svobody pohybu, kterou nám auto dává," myslí si David Byron, manažer designu z firmy Sundberg-Ferar, která na návrhu Elevate s Hyundaiem spolupracovala.

"Stačí si představit auto, které zapadlo do zasněženého příkopu pár metrů od dálnice. Díky technologii Hyundai Elevate se na ni může vyškrábat zpět a zachránit tak svou zraněnou posádku," popisuje Byron možné situace.

Hyundai koncept Elevate společně s firmou Sundberg-Ferar vyvíjel poslední tři roky. O sériové výrobě zatím nemluví.

 

Právě se děje

před 48 minutami

Tři čtvrtiny lidí chtějí místo stravenek dostávat peníze, ukázal průzkum. Ministerstvo navrhuje stravenkový paušál.

Až tři čtvrtiny zaměstnanců, kteří dnes dostávají stravenky, by raději přešly na peněžní stravenkový paušál. Většina z nich by přitom své stravovací návyky nezměnila. 

Čtyři pětiny restaurací by zase přivítaly, kdyby u nich méně lidí platilo stravenkami. Vyplývá to z průzkumu, který pro ministerstvo financí uskutečnila agentura Median mezi 1212 respondenty. 

"Dnešní režim zachováváme a nijak jej neomezujeme. Pouze ke stravenkám a firemním jídelnám přidáme třetí možnost, díky které mohou zaměstnanci dostat nezdaněný příspěvek na stravování rovnou v penězích. Kdo chce, pojede stále ve stejném režimu a nic se pro něho nezmění," uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Návrh je součástí připravovaného daňového balíčku na rok 2021. Návrh v tuto chvíli projednávají ministerstva. Jeho účinnost je navržena od 1. ledna 2021. 

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

V severní Itálii ve městě Padova zemřel osmasedmdesátiletý muž pozitivně testovaný na koronavirus. Jde o prvního Evropana, který nákaze podlehl.

 Úmrtí v pátek pozdě večer oznámil italský ministr zdravotnictví Roberto Speranza.

Muž byl jedním ze dvou starších pacientů v oblasti Veneto, u kterých bylo podezření na nemoc COVID-19, kterou nový typ koronaviru způsobuje. V nemocnici ležel podle italských médií 14 dní a přijat byl s jiným druhem onemocnění.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

V palivových nádržích tří desítek letadel značky Boeing 737 MAX objevil výrobce zbytky materiálu, mohly ohrozit bezpečnost strojů.

Během kontroly zatím nepředaných strojů výrobce objevil podobný problém u 35 z nich, potvrdil mluvčí firmy. Podle informací agentury Reuters se jednalo o víc než polovinu zkontrolovaných letounů. 

Firma uvedla, že v nádržích se našly zbytky cizích předmětů, což je termín, který se používá pro nejrůznější materiál, jako jsou hadry, nástroje, kovové třísky a další. Většinou zůstává po zaměstnancích, kteří se podílejí na výrobním procesu. Podobný problém už měla firma také u jiných letadel, například u tankovacích letounů KC-46, upozornila agentura Reuters. Tyto předměty zvyšují riziko elektrického zkratu a požáru.

Letadla 737 MAX jsou už téměř rok odstavena z provozu, nová čekají zaparkovaná na své dodání aerolinkám. Zákaz přišel loni v březnu po dvou smrtelných nehodách. 

Zdroj: Reuters , ČTK
před 2 hodinami

Nákaza koronavirem v Číně polevuje, její nárůst hlásí Jižní Korea. Nakažených je celkem přes 76 tisíc.

Nemoci způsobené novým typem koronaviru v pevninské Číně podlehlo již celkem 2345 lidí. Během pátku jich zemřelo 109, o devět méně než ve čtvrtek. Nakažených je přes 76 tisíc. Počet nově onemocnělých se v pátek výrazně snížil na 397 ze čtvrtečních 889. Informovala o tom v sobotu odvoláním na čínské zdravotnické úřady agentura Reuters. Výrazný nárůst nových případů hlásí Jižní Korea.

Epicentrum epidemie, provincie Chu-pej, hlásí za pátek výrazně nižší počet nových případů onemocnění i mírně nižší počet nových úmrtí. Počet nových nemocných klesl na 366 ze čtvrtečních 631. Počet mrtvých v této nejvíce zasažené čínské provincii činil v pátek 106, zatímco ve čtvrtek to ještě bylo 115. Celkem v Chu-pej již zemřelo 2250 lidí a celkový počet nakažených tam byl k pátku 63 tisíc.

Zdroj: ČTK
Další zprávy