Historie českých policejních vozidel až po současnost. Nechybí Tatra 613, volhy, lady a škodovky

Se zeleným pruhem na bocích jezdila také Tatra T613.
Asi nejznámějšími vozy, které byly využívány v policejních službách, byly lady, tedy "žigulíky" s nápisem VB. Když bylo od tohoto nápisu po revoluci upuštěno, policie Lady VAZ 2104...
... případně Volhy 24/2410 zkrátka přebarvila, byly sice žlutobílé, ale na bocích už měly jen jednoduchý nápis "policie".
Lada Niva je legendou sama o sobě a s útvarem PČR je spjata od jejích počátků.
Postupně docházelo k dočerpání nasmlouvaných vozidel sovětské provenience a začaly se upřednostňovat české vozy, například Škoda Favorit.
Foto: Čeněk Sudek/Policejní historická společnost
Eva Srpová Eva Srpová
10. 6. 2017 7:20
Přinášíme obrazový přehled aut, která sloužila policii od chvíle, kdy na počátku 90. let vznikl útvar Policie ČR. Dělí se na žlutobílé, bílozelené a stříbrné období. Podívejte se i na prototyp policejního favoritu z archivu Čeňka Sudka, který v současnosti finišuje knihu o policejních vozech.

Před rokem 1948 se o bezpečnost a pořádek u nás staralo a dohlíželo na něj četnictvo. Se změnou režimu vznikl Sbor národní bezpečnosti, do kterého spadala také Veřejná bezpečnost.

V roce 1975 se rozhodlo, že vozidla Veřejné bezpečnosti dostanou jednotné označení - VB - a o rok později už měly sjednocené barvy na svých vozech, v té době žlutobílé a s nápisem VB na bocích.

Policie České republiky vznikla po revoluci v roce 1989, během té doby také došlo ke změně barevného odlišení a od roku 1991 nové policejní vozy byly bílozelené. Žlutobílá auta ještě ve službách PČR chvíli zůstala, jen nápis VB byl přemalován na "policii". V roce 2008 PČR představila nový design svých vozů, který je používán dodnes, tedy stříbrný lak s modrožlutými reflexními prvky.

Podívejte se do galerie na rozmanitý přehled aut, která policie na území Československa používala. Již brzy se všechny objeví v knize o policejních vozech, kterou připravuje Čeněk Sudek z občanského sdružení Policejní historická společnost.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Těžká nehoda nákladního vlaku u německého Freiburgu uzavřela trať do Basileje

Poblíž Freiburgu na jihozápadě Německa dnes havaroval nákladní vlak. Při nehodě zahynul strojvůdce a několik lidí bylo lehce zraněno. Trať mezi Freiburgem a švýcarskou Basilejí byla uzavřena, informovala dnes večer společnost Deutsche Bahn. Lokomotiva a několik vagonů vykolejilo v obci Auggen. Trať má zůstat uzavřena několik hodin a v úseku byla zřízena náhradní autobusová doprava.

Podle mluvčí policie ve Freiburgu vlak převážel několik nákladních vozů. Jejich řidiči jeli v osobním vagonu za lokomotivou. Šlo o deset osob a jejich zranění jsou lehká, uvedla mluvčí.

Příčina nehody je zatím nejasná. Podle serveru deníku Badische Zeitung došlo ke střetu vlaku s několikatunovým betonovým dílem. Vlak částečně vykolejil a byl vážně poničen.

Havárie by mohla souviset s nedalekými stavebními pracemi. Betonový blok, s nímž se lokomotiva srazila, pochází podle serveru z mostu, který je nyní rozebírán.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

V Británii skončilo hlasování o novém předákovi labouristů, výsledek strana oznámí v sobotu

V Británii dnes skončilo několikatýdenní hlasování o novém předákovi labouristů. Členové a příznivci opoziční strany vybírali ze tří uchazečů o funkci, kterou dosud zastával Jeremy Corbyn. Favoritem klání je stínový ministr pro brexit Keir Starmer, který se v boji střetl se dvěma ženami: Rebeccou Longovou-Baileyovou a Lisou Nandyovou. Výsledek hlasování labouristé oznámí v sobotu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 3 hodinami

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy