Historie českých policejních vozidel až po současnost. Nechybí Tatra 613, volhy, lady a škodovky

Se zeleným pruhem na bocích jezdila také Tatra T613.
Asi nejznámějšími vozy, které byly využívány v policejních službách, byly lady, tedy "žigulíky" s nápisem VB. Když bylo od tohoto nápisu po revoluci upuštěno, policie Lady VAZ 2104...
... případně Volhy 24/2410 zkrátka přebarvila, byly sice žlutobílé, ale na bocích už měly jen jednoduchý nápis "policie".
Lada Niva je legendou sama o sobě a s útvarem PČR je spjata od jejích počátků.
Postupně docházelo k dočerpání nasmlouvaných vozidel sovětské provenience a začaly se upřednostňovat české vozy, například Škoda Favorit.
Foto: Čeněk Sudek/Policejní historická společnost
Eva Srpová Eva Srpová
10. 6. 2017 7:20
Přinášíme obrazový přehled aut, která sloužila policii od chvíle, kdy na počátku 90. let vznikl útvar Policie ČR. Dělí se na žlutobílé, bílozelené a stříbrné období. Podívejte se i na prototyp policejního favoritu z archivu Čeňka Sudka, který v současnosti finišuje knihu o policejních vozech.

Před rokem 1948 se o bezpečnost a pořádek u nás staralo a dohlíželo na něj četnictvo. Se změnou režimu vznikl Sbor národní bezpečnosti, do kterého spadala také Veřejná bezpečnost.

V roce 1975 se rozhodlo, že vozidla Veřejné bezpečnosti dostanou jednotné označení - VB - a o rok později už měly sjednocené barvy na svých vozech, v té době žlutobílé a s nápisem VB na bocích.

Policie České republiky vznikla po revoluci v roce 1989, během té doby také došlo ke změně barevného odlišení a od roku 1991 nové policejní vozy byly bílozelené. Žlutobílá auta ještě ve službách PČR chvíli zůstala, jen nápis VB byl přemalován na "policii". V roce 2008 PČR představila nový design svých vozů, který je používán dodnes, tedy stříbrný lak s modrožlutými reflexními prvky.

Podívejte se do galerie na rozmanitý přehled aut, která policie na území Československa používala. Již brzy se všechny objeví v knize o policejních vozech, kterou připravuje Čeněk Sudek z občanského sdružení Policejní historická společnost.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Produkce medu loni klesla o 40 procent, vyrobilo se ho nejméně od roku 1993

Produkce medu loni klesla o 40 procent na 4997 tun, uvedl Český statistický úřad (ČSÚ). To je nejméně od vzniku Česka v roce 1993. Podle Českého svazu včelařů může jít o nejhorší rok za půl století.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Soud v Senegalu obvinil opozičního politika ze znásilnění. Zemi zaplavily protesty

Senegalský soud v pondělí obvinil opozičního politika Ousmana Sonka ze znásilnění a na kauci ho propustil. Oznámila to agentura Reuters, podle níž by mohlo Sonkovo propuštění pomoci uvolnit napětí, které v zemi panuje od minulého týdne.

Sonkovi příznivci považují obvinění za vyřizování politických účtů. Několik dní proti Sonkově uvěznění protestovali a v pondělí měl začít další třídenní protest. Senegal byl dosud považován za stabilní zemi v jinak neklidné oblasti. Současné nepokoje jsou největší za mnoho let.

Sonko vznesená obvinění odmítl a řekl, že jsou motivovaná politicky. Jeho případ obrací pozornost na prezidenta Mackyho Salla. Podle opozice se bezdůvodně zaměřuje na politické soupeře. Panuje podezření, že bude chtít své působení ve funkci prodloužit nad ústavně povolený dvojí mandát.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalistky čeká na ME Francie, Rusko a Chorvatsko

České basketbalistky se na červnovém mistrovství Evropy utkají v základní skupině D ve Štrasburku s domácí Francií, Ruskem a Chorvatskem. Rozhodl o tom dnešní los ve Valencii, kde turnaj vyvrcholí. V případě úspěchu se tam svěřenkyně trenéra Štefana Svitka budou stěhovat na semifinále či zápasy o konečné umístění.

před 1 hodinou

Praha poskytne šest bytů Bělorusům pronásledovaným režimem

Pražský magistrát poskytne šest bytů běloruským občanům, kteří se stali obětí represí režimu prezidenta Alexandra Lukašenka. Čtyři byty jsou určeny pro rodiny a dva byty pro jednotlivce. Nájemné bude 180 korun za metr čtvereční měsíčně. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí schválili pražští radní. Praha v minulosti podpořila opozici v Bělorusku například vyvěšením vlajky na magistrátu a nasvícením Petřínské rozhledny. O byty město požádal odbor azylové a migrační politiky ministerstva vnitra.

"Stojím za svobodným Běloruskem a demokratickými hodnotami a odsuzuji násilí proti tamním obyvatelům. Teď se navíc ze symbolické roviny posouváme ke konkrétním krokům," uvedl primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Ve většině případů se podle dokumentu jedná o rodiny v mladším produktivním věku. Stát běloruským občanům nabídne podporu sociálních pracovníků, tlumočníka nebo pomůže se zaplacením prvních nájmů a základním vybavením bytů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy