Historie českých policejních vozidel až po současnost. Nechybí Tatra 613, volhy, lady a škodovky

Se zeleným pruhem na bocích jezdila také Tatra T613.
Asi nejznámějšími vozy, které byly využívány v policejních službách, byly lady, tedy "žigulíky" s nápisem VB. Když bylo od tohoto nápisu po revoluci upuštěno, policie Lady VAZ 2104...
... případně Volhy 24/2410 zkrátka přebarvila, byly sice žlutobílé, ale na bocích už měly jen jednoduchý nápis "policie".
Lada Niva je legendou sama o sobě a s útvarem PČR je spjata od jejích počátků.
Postupně docházelo k dočerpání nasmlouvaných vozidel sovětské provenience a začaly se upřednostňovat české vozy, například Škoda Favorit.
Foto: Čeněk Sudek/Policejní historická společnost
Eva Srpová Eva Srpová
10. 6. 2017 7:20
Přinášíme obrazový přehled aut, která sloužila policii od chvíle, kdy na počátku 90. let vznikl útvar Policie ČR. Dělí se na žlutobílé, bílozelené a stříbrné období. Podívejte se i na prototyp policejního favoritu z archivu Čeňka Sudka, který v současnosti finišuje knihu o policejních vozech.

Před rokem 1948 se o bezpečnost a pořádek u nás staralo a dohlíželo na něj četnictvo. Se změnou režimu vznikl Sbor národní bezpečnosti, do kterého spadala také Veřejná bezpečnost.

V roce 1975 se rozhodlo, že vozidla Veřejné bezpečnosti dostanou jednotné označení - VB - a o rok později už měly sjednocené barvy na svých vozech, v té době žlutobílé a s nápisem VB na bocích.

Policie České republiky vznikla po revoluci v roce 1989, během té doby také došlo ke změně barevného odlišení a od roku 1991 nové policejní vozy byly bílozelené. Žlutobílá auta ještě ve službách PČR chvíli zůstala, jen nápis VB byl přemalován na "policii". V roce 2008 PČR představila nový design svých vozů, který je používán dodnes, tedy stříbrný lak s modrožlutými reflexními prvky.

Podívejte se do galerie na rozmanitý přehled aut, která policie na území Československa používala. Již brzy se všechny objeví v knize o policejních vozech, kterou připravuje Čeněk Sudek z občanského sdružení Policejní historická společnost.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Skokani Kožíšek i Sakala postoupili v Klingenthalu z kvalifikace

Oba čeští skokani na lyžích Čestmír Kožíšek i Filip Sakala postoupili do nedělního závodu Světového poháru v Klingenthalu. Kožíšek skočil v kvalifikaci 123 metrů a obsadil 35. místo, Sakalův skok byl o šest metrů kratší a český reprezentant skončil pětačtyřicátý, o jedinou pozici za lídrem SP Danielem-Andrém Tandem z Norska. Zvítězil Rakušan Stefan Kraft.

před 36 minutami

Výbor americké Sněmovny reprezentantů doporučil ústavní žalobu na Trumpa

Právní výbor Sněmovny reprezentantů amerického Kongresu doporučil sněmovnímu plénu schválit ústavní žalobu na prezidenta Donalda Trumpa. Výbor, který ovládají opoziční demokraté, shledal šéfa Bílého domu vinným z obstrukcí vůči Kongresu a ze zneužití moci ve snaze přinutit cizí mocnost ke vměšování do amerických prezidentských voleb.

Plénum Sněmovny reprezentantů by mělo o impeachmentu hlasovat příští týden. V lednu definitivně rozhodne Senát, který ale ovládají Trumpovi republikáni. Prezident jakékoli obvinění popírá a tvrdí, že žaloba je politické divadlo a hon na čarodějnice.

Zdroj: ČTK
Další zprávy