Harley-Davidson si vybral Prahu pro oslavy výročí. Do města se sjede 70 tisíc motocyklů

Jan Markovič Jan Markovič
21. 6. 2017 7:45
V Praze působí nejstarší Harley-Davidson klub na světě. I to bylo jedním z důvodů, proč se americká značka rozhodla oslavit výročí právě zde. Podle odhadů by se příští rok v červenci mělo do hlavního města přijet na akci podívat okolo sto tisíc návštěvníků. To znamená i velké množství motocyklů, organizátoři odhadují 70 tisíc strojů.
Součástí oslav by měla být celá řada aktivit. Připravuje se spanilá jízda motocyklů nebo výstava historických a současných modelů značky, ať už jde o originální stroje, nebo zakázkové přestavby.
Součástí oslav by měla být celá řada aktivit. Připravuje se spanilá jízda motocyklů nebo výstava historických a současných modelů značky, ať už jde o originální stroje, nebo zakázkové přestavby. | Foto: Libor Fojtík

Prahu čeká příští rok rušný začátek prázdnin. Ve dnech 5. až 8. července tu totiž bude slavná americká značka motocyklů Harley-Davidson slavit své 115. výročí. Organizátoři očekávají, že by jen kvůli akci mělo do města dorazit okolo 100 tisíc lidí. Většina z nich přijede na motocyklech, na silnicích by se mohlo pohybovat až 70 tisíc strojů.

K volbě Prahy pro uskutečnění oslav pomohlo hned několik zásadních faktů. "Muselo se jednat o zajímavé, ale přitom snadno dostupné místo s dostatečnou ubytovací kapacitou a přímým zastoupením značky. V Česku má Harley-Davidson dlouholetou tradici. První zastoupení zde bylo už v roce 1924," říká Martin Heřmanský, regionální ředitel značky.

V Česku navíc působí i nejstarší stále fungující klub majitelů těchto motocyklů na světě. Založen byl v roce 1928. Předchozí oslavy, konkrétně 110. výročí značky, probíhaly v Římě. Tam se sjelo na 90 tisíc lidí. Pražští organizátoři tedy očekávají ještě lepší výsledek.

Součástí oslav by měla být celá řada aktivit. Připravuje se spanilá jízda motocyklů nebo výstava historických a současných modelů značky, ať už jde o originální stroje, nebo zakázkové přestavby. V nich mimochodem exceluje české zastoupení, které už několikrát zvítězilo v soutěži o nejlepší upravený stroj.

"Jsme velmi hrdí na to, že Harley-Davidson zvolil Prahu za hlavní místo pro konání oslav. Pro nás je to skvělá příležitost ukázat krásu Prahy a České republiky. Akce bude mít také pozitivní hospodářský dopad," řekla ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová. Akce proběhne nejen pod záštitou ministerstva a Prahy, ale i Středočeského kraje. Připravena bude také policie.

Kromě Prahy zamíří motocykly také na cesty po okolí. Motorkáři se vydají do Kutné Hory, Poděbrad, Mělníka nebo na prohlídku vojenského ústavu v Lešanech. Rušno by tedy mělo být nejen v hlavním městě.

Podívejte se, jak vznikal upravený stroj Harley-Davidson v české dílně:

Motocykly Jawa jsou legendou mezi motorkáři i sběrateli. Jejich krása inspirovala dva mechaniky z pražské dílny Harley-Davidson ke stavbě unikátu. | Video: Petr Šoukal
 

Právě se děje

před 5 hodinami

Seemanová překonala český rekord i na kraulové čtyřstovce

Plavkyně Barbora Seemanová překonala v Taškentu další český rekord. Po čtvrteční kraulové dvoustovce posunula nejlepší čas i na dvojnásobné trati. Časem 4:08,89 vylepšila svůj předchozí rekordní zápis z loňského mistrovství světa v Kwangdžu o 84 setin sekundy.

"Čtyřstovka se mi stejně jako včera dvoustovka jela skvěle. Cítila jsem silný záběr, což je pro mě hodně důležité. I když je to čtyřstovka, která vždycky bolí, tak jsem se snažila ke konci do toho ještě kopnout, ale abych nevytuhla, což se ale pochopitelně trochu stalo," popsala rekordní závod dvacetiletá Seemanová v tiskové zprávě.

"Opět skvělý výsledek, vylepšený osobní rekord, český rekord, no prostě paráda. Stále ale cílíme na olympijský A-limit, který Báře stále uniká. Na druhou stranu se zlepšuje a uvidíme, co se stane na jaře," uvedla trenérka Petra Škábová.

Na vynikající časy z International Swimming League v Budapešti navázala v Taškentu Simona Kubová. Po náročném programu posledních týdnů dokázala na 100 metrů znak zaplavat čas 1:00,03 a zopakovat olympijský A-limit. Ten už má splněný od loňského jara.

Zdroj: ČTK
Další zprávy