Itálie zavádí povinný alarm do auta řidičů, kteří vozí miminka

ČTK Eva Srpová ČTK, Eva Srpová
8. 11. 2019 11:04
Kdo v Itálii poveze v autosedačce dítě mladší čtyř let, bude muset mít nainstalované zařízení, které ho upozorní v případě, že by dítě v autě zapomněl. Nové nařízení, které platí od začátku listopadu, se vztahuje na auta s italskou registrační značkou nebo na Italy, u kterých by policisté zjistili, že v zemi dlouhodobě žijí. Turisté by na to měli pamatovat na dovolených s autem z autopůjčovny.
Foto: Ondřej Běhal

Itálie chce bojovat se zapomnětlivostí rodičů. Řidičům, kteří v Itálii cestují autem s malými dětmi ve věku do čtyř let v autosedačkách, přibyla začátkem letošního listopadu povinnost mít nainstalované zařízení, které je upozorní v případě, že by dítě v autě zapomněli. Informoval o tom list La Repubblica.

Pokud policisté při kontrole odhalí auto s dětským pasažérem bez povinného alarmu, mohou řidiči uložit pokutu od 81 do 326 eur (2000 až 8300 Kč). Tato povinnost platí pouze pro auta s italskými značkami, případně pokutovat lze i ty řidiče, u kterých by policie zjistila, že v Itálii dlouhodobě žijí, ačkoli by jeli v autě se značkou cizího státu.

Rodiče, prarodiče i další lidé, kteří s sebou v autosedačce povezou dítě mladší čtyř let, musejí mít alarm, který se automaticky spustí, když řidič opustí vůz bez dítěte. Takový alarm může být součástí autosedačky, případně i jako příplatková položka přímo ve vozidle od výrobce, ale může být i nezávislý na obou z nich. Splňovat ovšem bude muset to, že upozornění na zapomenuté dítě musí být viditelné nebo slyšitelné uvnitř i vně automobilu.

Nové opatření italské ministerstvo dopravy přijalo v reakci na tragické případy, kdy rodiče nebo jiní rodinní příslušníci zapomněli dítě v horkém počasí v autě. Nemluvňata pak často na následky přehřátí zemřela.

Alarm vyvinul v Itálii Michele Servalli ve společnosti Remmy. Jeho zařízení monitoruje autosedačku a mechanicky ji propojuje s "hlásičem" u řidiče, který se aktivuje při jízdě. Pokud auto zastaví, hlásič pípá nebo bliká, že v autosedačce je zapomenuté dítě. Zařízení je ale čím dál více, výrobci autosedaček už mají vlastní typy, které jsou přes bluetooth propojeny s řidičovým mobilem.

Systém tak umí i posílat zprávy přes komunikační kanály typu WhatsApp nebo posílat SMS. Na pořízení mechanismu italské ministerstvo dopravy přispěje řidičům částkou 30 eur (765 Kč).

Pokud policisté někoho přistihnou s dítětem mladším čtyř let ve voze bez předepsaného zařízení, budou mu moci uložit nejen pokutu, ale i pět trestných bodů.

Cizinci v Itálii
Nové nařízení se tedy nevztahuje na ty rodiče, kteří s malými dětmi cestují po Itálii s vozidlem se zahraniční registrační značkou. Pokud si ale na italském území půjčí auto, a to i vůz od místních autopůjčoven, musí toto zařízení mít. Možností je tedy půjčit si takovou autosedačku přímo v půjčovně.

Brzy v USA
Povinnost mít takový alarm se pravděpodobně zavede také v USA, kde jen letos došlo k 52 případům, kdy dítě, na které rodič v autě zapomněl, kvůli přehřátí zemřelo. Byly mezi nimi jak několikaměsíční kojenci, tak i třináctiletá dívka. Každoročně takto zemřou desítky dětí po celém světě.

 

Právě se děje

před 41 minutami

Stát promine DPH u darů zdravotníkům nebo záchranářům

Ministerstvo financí promine daň z přidané hodnoty (DPH) u služeb nebo zboží, které poskytli dárci bezúplatně zdravotníkům, složkám integrovaného záchranného systému, armádě nebo zařízením sociálních služeb. Jde například o darování zdravotnického materiálu nebo občerstvení. Odpuštění daně platí od 12. března do skončení nouzového stavu. Zároveň ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) promine stokorunový správní poplatek spojený s vydáním potvrzení o bezdlužnosti nebo o stavu osobního daňového účtu. Vztahuje se to na potvrzení vydaná na základě žádostí, které budou podány ode dne účinnosti rozhodnutí do konce července. Opatření je ale omezeno na potvrzení vydávaná finanční nebo celní správou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy