Itálie zavádí povinný alarm do auta řidičů, kteří vozí miminka

ČTK Eva Srpová ČTK, Eva Srpová
8. 11. 2019 11:04
Kdo v Itálii poveze v autosedačce dítě mladší čtyř let, bude muset mít nainstalované zařízení, které ho upozorní v případě, že by dítě v autě zapomněl. Nové nařízení, které platí od začátku listopadu, se vztahuje na auta s italskou registrační značkou nebo na Italy, u kterých by policisté zjistili, že v zemi dlouhodobě žijí. Turisté by na to měli pamatovat na dovolených s autem z autopůjčovny.
Foto: Ondřej Běhal

Itálie chce bojovat se zapomnětlivostí rodičů. Řidičům, kteří v Itálii cestují autem s malými dětmi ve věku do čtyř let v autosedačkách, přibyla začátkem letošního listopadu povinnost mít nainstalované zařízení, které je upozorní v případě, že by dítě v autě zapomněli. Informoval o tom list La Repubblica.

Pokud policisté při kontrole odhalí auto s dětským pasažérem bez povinného alarmu, mohou řidiči uložit pokutu od 81 do 326 eur (2000 až 8300 Kč). Tato povinnost platí pouze pro auta s italskými značkami, případně pokutovat lze i ty řidiče, u kterých by policie zjistila, že v Itálii dlouhodobě žijí, ačkoli by jeli v autě se značkou cizího státu.

Rodiče, prarodiče i další lidé, kteří s sebou v autosedačce povezou dítě mladší čtyř let, musejí mít alarm, který se automaticky spustí, když řidič opustí vůz bez dítěte. Takový alarm může být součástí autosedačky, případně i jako příplatková položka přímo ve vozidle od výrobce, ale může být i nezávislý na obou z nich. Splňovat ovšem bude muset to, že upozornění na zapomenuté dítě musí být viditelné nebo slyšitelné uvnitř i vně automobilu.

Nové opatření italské ministerstvo dopravy přijalo v reakci na tragické případy, kdy rodiče nebo jiní rodinní příslušníci zapomněli dítě v horkém počasí v autě. Nemluvňata pak často na následky přehřátí zemřela.

Alarm vyvinul v Itálii Michele Servalli ve společnosti Remmy. Jeho zařízení monitoruje autosedačku a mechanicky ji propojuje s "hlásičem" u řidiče, který se aktivuje při jízdě. Pokud auto zastaví, hlásič pípá nebo bliká, že v autosedačce je zapomenuté dítě. Zařízení je ale čím dál více, výrobci autosedaček už mají vlastní typy, které jsou přes bluetooth propojeny s řidičovým mobilem.

Systém tak umí i posílat zprávy přes komunikační kanály typu WhatsApp nebo posílat SMS. Na pořízení mechanismu italské ministerstvo dopravy přispěje řidičům částkou 30 eur (765 Kč).

Pokud policisté někoho přistihnou s dítětem mladším čtyř let ve voze bez předepsaného zařízení, budou mu moci uložit nejen pokutu, ale i pět trestných bodů.

Cizinci v Itálii
Nové nařízení se tedy nevztahuje na ty rodiče, kteří s malými dětmi cestují po Itálii s vozidlem se zahraniční registrační značkou. Pokud si ale na italském území půjčí auto, a to i vůz od místních autopůjčoven, musí toto zařízení mít. Možností je tedy půjčit si takovou autosedačku přímo v půjčovně.

Brzy v USA
Povinnost mít takový alarm se pravděpodobně zavede také v USA, kde jen letos došlo k 52 případům, kdy dítě, na které rodič v autě zapomněl, kvůli přehřátí zemřelo. Byly mezi nimi jak několikaměsíční kojenci, tak i třináctiletá dívka. Každoročně takto zemřou desítky dětí po celém světě.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Snadnou kvalifikaci skokanů zvládl Koudelka i Polášek

V sobotním závodě Světového poháru skokanů na lyžích v Titisee-Neustadtu se představí Roman Koudelka i Viktor Polášek. Dnešní snadnou kvalifikaci, ze které postupovalo 50 z 51 skokanů, nezvládl pouze korejský reprezentant Sou Čche.

Koudelka předvedl výkon 129,5 metru a obsadil 26. místo, Poláškovi skok dlouhý 121,5 metru vynesl 40. příčku. První místo obsadil Rjoju Kobajaši z Japonska (137,5 m), zatímco sedmatřicetiletý veterán Sou Čche skočil pouhých sto metrů a jako jediný do závodu nepostoupil.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Na Brněnsku shořela průmyslová hala, škoda dosáhne možná až desítek milionů

Interiér průmyslové haly shořel dnes v Holasicích na Brněnsku. Požár dostali hasiči pod kontrolu za tři a půl hodiny, do večera ale halu rozebírali, aby zlikvidovali skrytá ohniska. Rozebírání bude pokračovat, vyšetřování může trvat i několik dnů. Nikdo nebyl zraněn, škoda bude v milionech, možná v desítkách milionů korun, řekl dnes ČTK mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška.

Hasiči se o požáru dozvěděli v 6:15 a v 9:47 jej dostali pod kontrolu. V objektu zhruba 20 krát 40 metrů byla dřevovýroba a lakovna. "Shořel kompletně celý interiér, střední část stropu se propadla," řekl mluvčí.

Aktualizováno před 1 hodinou

Při íránském raketovém útoku minulý týden bylo zraněno 11 amerických vojáků

Jedenáct amerických vojáků utrpělo zranění při íránském raketovém útoku z minulého týdne na základny v Iráku, na kterých Američané působí. Oznámilo to ve čtvrtek velení amerických ozbrojených sil. Původně USA tvrdily, že nikdo nebyl zraněn. Pentagon dnes následně v reakci na kritiku podle agentury Reuters zdůraznil, že se nesnažil bilanci zraněných tajit či tuto informaci zlehčovat, ale že vyhodnocování zdravotního stavu vojáků trvalo delší dobu.

Agentura AFP poznamenala, že americký prezident Donald Trump v televizním vystoupení po íránském útoku tvrdil, že žádný Američan nebyl zraněn.

Íránci vypálili rakety v odvetě za předchozí zabití íránského generála Kásema Solejmáního, kterého americké rakety na Trumpův rozkaz usmrtily u letiště v Bagdádu.

Mluvčí Pentagonu Jonathan Hoffman původní hlášení o žádných zraněných hájil a prohlásil, že aktualizovaná bilance byla zveřejněna jen několik hodin poté, co se o ní dozvěděl ministr obrany Mark Esper.

"Představa, že snahou bylo nezdůrazňovat informace o zraněných z důvodu nějaké beztvaré politické agendy neobstojí proti tomu, co vláda oznámila," řekl Hoffman s tím, že vládní činitelé jasně tvrdili, že Teherán se raketovým útokem pokusil americké vojáky zabít. Hoffman také dodal, že diagnóza zranění, jako je otřes mozku, trvá déle a že také požadavky na takové hlášení jsou odlišné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy