Je MPV s pohonem všech kol rodinným ideálem? Test Seatu Alhambra 4x4

MPV už je na trhu čím dál méně, jednou ze stálic je Seat Alhambra.
Foto: Eva Srpová
Eva Srpová Eva Srpová
31. 8. 2019 6:43
SUV obvykle nenabídnou zdaleka tak velký vnitřní prostor a variabilitu interiéru jako MPV. V mnoha SUV je dokonce problém instalovat vedle sebe tři dětské sedačky, což v rodinných "empévéčkách" nikdy nebyl problém. Že to nakonec asi tolik nevadí, ale dokazují prodeje, zájem o zmíněnou kategorii rodinných aut v posledních letech stále klesá, zatímco o SUV to neplatí. Přesto na trhu existují auta, která kombinují obojí. Patří mezi ně Seat Alhambra, prostorné MPV, se kterým se díky pohonu všech kol dá jezdit s rodinou bz obav i na zimní dovolenou.

Mnoho výrobců postupně přechází na vývoj a prodej SUV a MPV mizí z nabídky. Opel skončil se Zafirou, Citroën s modelem C4 SpaceTourer. U Opelu naopak lákají rodiny do větší osobní dodávky vycházející z Vivara, nyní pojmenované Zafira Life, u Citroënu věří, že své věrné klienty osloví novým SUV C5 Aircross.

I u Fordu se nad budoucností oblíbených MPV stahují mračna, výroba Grand C-Maxu už skončila, ale prodeje S-Maxu i Galaxy také dlouhodobě klesají, a tak není jisté, co s nimi bude dál.

Renault Espace už zdaleka není tak praktický jako kdysi. Francouzi se v aktuální generaci rozhodli zkombinovat obě kategorie najednou, má tak vypadat atraktivně jako SUV, kdo si ale na Espacu cenil jeho prostornosti MPV, musí se spokojit s kompromisem.

Velký kufr a variabilita interiéru, MPV jsou pro větší rodiny ideální.
Velký kufr a variabilita interiéru, MPV jsou pro větší rodiny ideální. | Foto: Eva Srpová

Mezi MPV stálice odolávající krizi tak patří dvojice z koncernu, Volkswagen Sharan a Seat Alhambra. Španělský rodinný vůz už má léta, vyrábí se od roku 2010, v roce 2015 se modernizoval, v průběhu let se ale změnila nabídka motorů, přidávaly se různé výbavové prvky včetně moderních bezpečnostních a lehce se měnil ceník.

Pokud byste o Alhambře uvažovali teď, nabídka je docela jednoduchá, pohání ji benzinová "čtrnáctistovka" nebo naftový dvoulitr ve dvou výkonových verzích - buď se 110, nebo 130 kW. Z ceníku zmizel benzinový dvoulitr a také slabé 2.0 TDI/85 kW. Kombinací je však více - podle toho, jestli má zákazník zájem o automat nebo o pohon všech kol. Ceny začínají bez pár drobných na 800 tisících.

Výbavové verze jsou dvě, už v nižší Style má třízónovou klimatizaci, navigaci, tempomat nebo hlídání v pruhu a rozpoznávání dopravních značek. Přesto se vyplatí vyšší verze, která za rozumnou částku přidává bezklíčový vstup, větší kola, parkovací senzory vpředu i vzadu plus pár vizuálních drobností. Vrcholná testovaná verze 2.0 TDI/130 kW DSG 4×4 vyjde minimálně na 1,1 milionu.

Proč Alhambru chtít?
Na to je odpověď zcela jednoduchá. Protože je to nejvhodnější typ auta, pokud máte tříčlennou rodinu, případně občas vozíte s sebou babičku nebo nějaké další kamarády svých dětí. Je enormně prostorná, na dlouhé cesty naprosto ideální. Místa je v první i ve druhé řadě mnoho, tři samostatné sedačky se jednoduše posouvají. Elektricky otevírané druhé dveře vyjdou na 25 tisíc, ale budete za ně rádi pokaždé, když se s autem stojí na těsných parkovacích místech.

Jednou rukou stačí odklopit páčku na vrchu opěradel ve druhé řadě a snadno se dá nastoupit i do třetí řady, která stojí bez stokoruny 19 tisíc. Dvě další sedačky lze jednoduše vysunout z podlahy kufru. Ten je mimochodem enormně velký. Po sklopení všech sedadel tu je prostor pro 2297 litrů (v modelu se sedmi místy, v pětimístném o dalších skoro 150 l víc). Se sedmi vzpřímenými sedadly už to není žádná sláva (267 l), ale i na malé batohy veškerého osazenstva to stačí.

Foto: Eva Srpová

Zkrátka Alhambra je po praktické stránce nepřekonatelná. Mimochodem Seat má v nabídce také integrované sedačky pro děti. Jak to vypadá, vidíte na fotce. Středová část sedadla se zvedne a místo standardní opěrky hlavy nasadí speciální s dvěma uchy na ochranu hlavy. Jedna integrovaná dětská autosedačka kategorie buď 2 (15-35 kg) nebo 3 (22-36 kg) vyjde na 6000 Kč, dvě pak celkem na 11 800 Kč.

Zpracování interiéru je i po letech slušné a prokazuje výhodu koncernových aut - tím, že odolávají modním výstřelkům, je někteří kritizují za malou kreativní invenci, odolávají ale zubu času a vypadají stále dobře. Ovládání všech funkcí je stejně bezproblémové jako ve všech Volkswagenech/Seatech.

Snad jedinou slabinou je chování dvouspojkové převodovky. U Alhambry trochu cuká při rozjezdu a hlavně couvání, pak už přeřazování na vyšší stupně probíhá plynule. Převodovka je citlivá na chování s plynem, rychlejší sepnutí spojek zkrátka nepřeje hladké akceleraci.

Seat Alhambra 2.0 TDI/130 kW DSG 4x4 7míst

Motor: řad. 4válec, 1984 cm3, turbodiesel
Výkon: 130 kW při 3500 ot./min.
Točivý moment: 380 Nm při 1750 ot./min.
Převodovka: 7stupňová dvouspojková
Zrychlení: 9,1 s
Nejvyšší rychlost: 208 km/h
Hmotnost: 1965 kg
Spotřeba: 6,3 l/100 km
Objem kufru: 267 l min/2297 l max
Cena od: 1 089 900 Kč

Motor ale charakteristikou odpovídá autu, neočekává se od něj dravé zrychlení, ale dostatečné výkony na cestování ve větším počtu. I proto dává silnější diesel smysl. Spotřeba 7,2 litru je odpovídající. Jen hlučnost dieselu je vyšší. Zkrátka tento naftový dvoulitr s automatem zrovna nevyniká v kultivovanosti nebo plynulosti.

Čtyřkolku využijí jen ti, kteří často vyráží v zimě s rodinou na hory, terénní ambice auto pochopitelně žádné nemá, ale na zledovatělých cestách nebo při vyparkovávání ze závějí chtějí mít někteří majitelé větší pocit jistoty. A za ni si v Seatu naúčtují 50 tisíc korun.

Alhambra dokazuje, že dobře postaveným autům nevadí už pár let na krku. Navíc jí prospívá, že konkurence je čím dál méně a kdo potřebuje tento typ vozu, na výběr už zkrátka moc nemá. Fordy jsou pocitově zábavnější při řízení, ale potřebám rodiny velký Seat naprosto vyhoví.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Saúdská Arábie povolí účast na pouti do Mekky jen 60 000 místních obyvatel

Saúdská Arábie letos povolí účast na tradiční velké náboženské pouti do Mekky jen 60 000 místních obyvatel očkovaným proti covidu-19. Země to oznámila prostřednictvím státní tiskové agentury SPA. Tradiční muslimský rituál nazývaný arabsky hadždž začne v polovině července.

"Těm, kteří budou chtít vykonat hadždž, musí být 18 až 65 let, nesmí trpět chronickou nemocí a musí být očkovaní," upřesnilo ministerstvo, které má v Saúdské Arábii organizaci náboženské pouti na starosti.

Už loňské pouti hadždž, jež je jedním z pěti pilířů islámu a má ji vykonat aspoň jednou za život každý věřící, jemuž to zdraví dovolí, se kvůli koronaviru mohlo zúčastnit jen 10 000 lidí, kteří v zemi žijí. Dvě třetiny tvořili místní usedlíci z řad 160 různých národností, zbytek byli zaměstnanci bezpečnostních složek a lékařský personál. Ještě v roce 2019 se na pouť vydalo 2,5 milionu věřících.

Zdroj: ČTK
Další zprávy