Češi si kupují barevnější auta než lidé jinde ve světě

Radek Pecák Radek Pecák
10. 12. 2010 0:53
Více než čtvrtina aut, která se po světě prodají, mají stříbrnou barvu
Foto: Radek Pecák

Lidé prý touží po hodně veselých barvách na autech. Nakonec však při koupi zvolí nějakou neutrální. Odborníci z automobilek to vysvětlují tím, že lidé mají obavu, že vůz v kanárkově žluté barvě nebo jedovaté zelené budou později špatně prodávat.

Jejich tvrzení dokazuje poslední statistika chemického gigantu DuPont, který dodává barvy řadě světových automobilek. Jeho obchodníci si vedou vskutku důsledné statistiky. Kromě globální statistiky za celý svět už sledují chování kupců automobilů v jedenácti různých regionech.

Celkově se ovšem dá říci, že lidé moc fantazie při koupi aut nemají. Plných 26 procent zvolí stříbrnou, jen o dvě procenta méně z autosalonu odjíždí ve voze černé barvy.

Japonci a Američané rádi bílou

O třetí příčku se pak se shodným výsledkem 16 procent podělily šedá s bílou. Ostatní "barevné" barvy pak už jen víceméně paběrkují. Pátá je sice celosvětově červená, ale s pouhými šesti procenty. Následuje modrá (5 procent), hnědá a béžová (3 procenta), zelené auto je jen každé padesáté prodané a jedno ze sta prodaných aut je nastříkáno žlutě či zlatě.

Evropa se od světovho průměru odlišuje jen mírně. Černá je nejoblíbenější s 24 procenty, následuje šedá, stříbrná, bílá a modrá. Také se do statistiky dostala fialová s jedním procentem.

Obyvatelé severní Ameriky také nápaditostí ohledně barev neoplývají. Vítězí tam bílá, následuje černá, stříbrná šedá a až pátá je červená.

Největší trh světa, kterým je nyní už Čína, si od výrobců barev nejčastěji objednává odstíny stříbrné, černé a šedé. Indové se přece jen trochu odlišují. Tam po prvních dvou bílé a stříbrné hned na třetím místě následuje hnědá společně s béžovou.

V zemi karnevalů vládne stříbrná

Poněkud překvapivě volí "nebarevné" barvy také Brazilci. První čtyři barvy jsou v pořadí stříbrná, černá, bílá, šedá. Stejné je to pak i v Jižní Koreji.

Poněkud veselejší barvy volí kupodivu zádumčiví Rusové. První místa tomu sice nenasvědčují (černá, stříbrná, šedá a bílá), ale hned pátá nejrozšířenější barva je zelená, následuje červená, modrá a žlutá společně se zlatou.

Češi také v oblasti barev nejsou úplně konzervativní, jak vyplývá pro změnu ze statistik Svazu dovozců automobilů. Hned za první šedou totiž následuje červená a za třetí bílou je na čtvrtém místě třetí barva české trikolóry - modrá.    

 

Právě se děje

před 44 minutami

Evropská komise se chce zabývat českými kvótami na potraviny, nesmějí narušit volný pohyb zboží

Evropská komise hodlá podrobně prozkoumat povinné kvóty na prodej českých potravin, pokud návrh zákona v současnosti schvalovaný parlamentem vstoupí v platnost. Novinářům to ve čtvrtek řekla mluvčí exekutivy Evropské unie, podle níž norma nesmí být v rozporu s pravidly volného pohybu zboží ani diskriminovat žádné výrobce. Pokud by zákon začal platit a porušoval unijní normy, Česku by hrozila žaloba a vysoké pokuty.

Podle návrhu novely zákona o potravinách, která ve středu prošla Poslaneckou sněmovnou, by od příštího roku prodejny potravin o ploše nad 400 metrů čtverečních musely u některých druhů potravin prodávat minimálně 55 procent českých produktů. O normě nyní bude jednat Senát, který se podle zástupců nejsilnějších klubů chystá kvóty patrně odmítnout.

"V tomto případě, který se týká nabídky potravin, je zcela zásadní zachovat volný pohyb potravinářských produktů v rámci jednotného trhu," prohlásila dnes mluvčí Evropské komise. Brusel podle ní sleduje vývoj kolem české novely, podrobně analyzovat ji však bude až v případě, pokud vstoupí v platnost. Mluvčí nicméně podotkla, že kdykoliv nějaká země zavádí nějaké regulace prodeje, musí zajistit, aby byla "nutná, vyvážená a nikoho nediskriminovala".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Soudce pustil z vazby ženu obviněnou z krádeže laptopu Pelosiové

Americký soudce rozhodl propustit z vazby Riley June Williamsovou, která je obviněna z podílu na krádeži laptopu z kanceláře předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové při nedávném útoku na Kapitol. Podle soudního rozhodnutí musí 22letá žena zůstat pod dohledem své matky, nesmí cestovat a v pondělí se má dostavit k federálnímu soudu ve Washingtonu k projednání případu.

Williamsová je z Pensylvánie a obviněna je z krádeže, bránění spravedlnosti, nepovoleného vstupu a výtržnictví spáchaného na půdě Kapitolu. Podle soudce Martina Carlsona jde o vážná obvinění. Ve prospěch Williamsové podle něj svědčí její dosud čistý trestní rejstřík.

Příznivci minulého prezidenta Donalda Trumpa vnikli do Kapitolu 6. ledna, kdy se sešly obě komory Kongresu k poslednímu stvrzení výsledku listopadových prezidentských voleb. Několik hodin tam rabovali, zákonodárci se museli ukrývat na bezpečném místě. Federální úřad pro vyšetřování se nyní snaží výtržníky identifikovat, Williamsovou údajně poznal na jednom ze zveřejněných videí její bývalý partner. Tvrdil, že žena doufala, že se jí podaří laptop Pelosiové prodat ruské tajné službě. Na videu je žena podobná Williamsové zachycená, jak volá na výtržníky, aby šli po schodech nahoru. Na jiném snímku je ji vidět, jak vychází z Pelosiové kanceláře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy