Automobilky nafukují prodeje v Česku, ukázala nová data

Radek Pecák Jiří Hovorka Radek Pecák, Jiří Hovorka
Aktualizováno 8. 8. 2014 16:46
Mezi značky, které mají největší počet účelových registrací vozů, patří Ford, Seat a Volkswagen. Novou statistiku kritizuje Škoda Auto.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Reuters

Praha - Nikoli 111 758, jak tvrdí statistiky Svazu dovozců automobilů, ale jen zhruba 98 tisíc nových aut se skutečně během prvních sedmi měsíců letošního roku prodalo v České republice.

"Skutečné prodeje nových vozů na českém trhu jsou za prvních sedm měsíců letošního roku o téměř 14 tisíc nižší," uvádí ředitel společnosti Médea Research Jan Matějka.

Jeho společnost nově dostává od ministerstva dopravy ke zpracování statistiky prodejů nových vozů. Skončil tak monopol na informace, který dosud měl právě svaz dopravců a který některé automobilky, především Hyundai, kritizovaly. Korejská automobilka kvůli tomu i vystoupila ze Svazu dovozců automobilů, který využívá statistiky zpracované společností RTV data. Na nového zpracovatele statistik si zase stěžuje Škoda Auto.

Zmíněný rozdíl ve výši 14 tisíc Médea Research přičítá takzvaným účelovým registracím, kterými automobilky nafukují své skutečné prodeje. Firma bude zveřejňovat konkurenční statistiku k té od svazu dopravců, ve které budou také údaje o nových automobilech, které jsou registrovány na dobu kratší než 90 dní. To jsou nejčastěji právě ony účelové registrace.

Škoda: Médea je spojená s Hyundai

Mezi výrobce, kteří nejčastěji zlepšují své statistiky účelovými registracemi, patří FordFiatSeatVolkswagen a Škoda. U Fordu a Fiatu účelové registrace přesahují 40 procent všech prodejů, u Seatu se jedná dokonce o dvě třetiny vykazovaných registrací. Škodě Médea Research napočítala 1467 účelových registrací, což představuje 4,3 procenta celkových prodejů automobilky.

Zástupci těchto značek se většinou brání tím, že reexporty jsou na otevřeném evropském trhu běžná obchodní praktika, kterou zákazníci využívají kvůli cenovým rozdílům v jednotlivých zemích. Stejně argumentuje i Aleš Novák, ředitel divize Seat společnosti Porsche ČR. "Čísla, která poskytla společnost Médea, ovšem komentovat nebudeme," uvedl dále.

"U nás reexporty nejsou žádným problémem," tvrdí mluvčí tuzemské prodejní organizace Škoda Auto Vítězslav Pelc. Navíc podle něho v rámci volného trhu nelze bránit dealerům v pohraničních oblastech, aby prodávali i zahraničním zákazníkům. Pelc také upozornil, že pokud by se skutečně reexportovaná auta od statistiky sdružení dopravců odečetla, stoupl by Škodovce tržní podíl. "Byl by už více než třetinový," dodal.

Škodě se také příliš nelíbí, že statistiku nově zpracovává firma, která je spojená s Hyundai.

Médea zastupuje mediálně korejskou automobilku, ale odmítá, že by zveřejněná data jakkoli přizpůsobovala ve prospěch právě této automobilky. "Data nejsou nijak upravována ve prospěch jakékoliv automobilové značky na trhu - stejným způsobem může informace z dat ministerstva dopravy zpracovat jakýkoliv subjekt na trhu a dojde ke stejným výsledkům," říká Kateřina Böhmová ředitelka PR divize Médea.

Zdůrazňuje také, že Hyundai není jediná automobilka, kterou agentura zastupuje, a že Médea Research je jinou společností ze skupiny Médea, a že data tedy zpracovává jiný tým.

Její slova ovšem zpochybňuje Josef Pokorný, vedoucí odboru provozu silničních vozidel Ministerstva dopravy. "Od nás data získala pouze značka Hyundai. Přímo s Médeou Research nemáme žádnou dohodu o tom, že by za ministerstvo poskytovala údaje. Hyundai od nás získává data o přihlašovaných vozidlech do registru, a také počty vozidel, které jsou naopak odhlašovány. "Jakou metodiku pak Médea při jejich zpracování použila, je samozřejmě jejich věc," dodává Pokorný.

Hyundai je dvojka na trhu, předstihla VW

Data každopádně podle Matějky říkají také to, že objem účelových registrací, při kterých je registrace v krátké době opět zrušena a vůz je prakticky obratem exportován, meziročně výrazně roste, a to o více než 60 procent. Někteří výrobci je tedy využívají stále více.

Po odpočítání těchto účelových registrací se změnilo pořadí na druhém a třetím místě v žebříčku nejúspěšnějších prodejců. Na druhé místo postoupila značka Hyundai, naopak na třetí spadl Volkswagen. První zůstává s náskokem domácí Škoda.

Počty účelových registrací za sedm měsíců roku 2014

Automobilka Počet účelových registrací Podíl na celkových prodejích
1. Ford 3006 41,7 %
2. Seat 2530 67 %
3. VW 1990 19 %
4. Škoda 1467 4,3 %
5. Fiat 853 54,5 %
6. Dacia 728 13,9 %
7. Nissan 572 34,2 %
8. Renault 492 13,3 %
9. Citroen 355 10,3 %
10. Peugeot 305 6,8 %
Ostatní 1543 4,3 %
Celkem 13 841 12,4 %

Zdroj dat: Médea Research

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 5 hodinami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 5 hodinami

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 5 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy