Auta snů podle mladé generace. V muzeu Škody vystavují všechny studentské vozy

Eva Srpová Eva Srpová
18. 1. 2019 6:01
Plážové auto nebo pojízdná reprobedna na technoparty? Studenti na učilišti Škody Auto už tradičně od roku 2014 každoročně staví žákovská auta, v muzeu automobilky v Mladé Boleslavi se nyní koná jejich výstava. Představuje se tu i unikátní Škoda Buggy ze 70. let, jejíž karoserii vyráběli tehdejší učni při příležitosti oslav 80 let od založení automobilky. Vznikla pouze ve třech exemplářích.
Foto: Škoda Auto

Škoda Citijet

Automobilka mladoboleslavské učňovské učiliště podporuje už od roku 1927 a jde o oboustranně výhodnou spolupráci, firma v podstatě zaučuje a připravuje své budoucí zaměstnance a ti zase mají větší šanci na uplatnění ve Škodovce.

Studenti na učilišti už postavili pět automobilových konceptů, od roku 2014 každý rok jeden, a tak se z tohoto projektu pomalu stává tradice. Rok co rok společně vymyslí a pod dohledem učitelů, konstruktérů z technického vývoje automobilky nebo designérů vyrobí unikátní studii automobilu podle svých představ, vždy jde o koncept vycházející z aktuálního sériového modelu značky.

Prvním byl vůz Citijet vycházející ze Škody Citigo a šlo o dvoumístný sportovní kabriolet.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Počet poštovních zásilek ze zemí mimo EU se v celním řízení od července až ztrojnásobí

Počet poštovních zásilek ze zemí mimo Evropskou unii, které podléhají celnímu řízení, se od července až ztrojnásobí. Důvodem jsou nová pravidla EU, podle kterých je nutné i za zásilky s hodnotou do 22 eur odvádět DPH. Vyplývá to z vyjádření zástupců Celní správy a České pošty na čtvrteční tiskové konferenci.

Loni prošlo celním řízením okolo 18 milionů poštovních zásilek, o rok dříve to bylo 28 milionů. Pokles způsobila pandemie koronaviru. Podle generálního ředitele Romana Knapa pošta v současnosti denně doručuje 30 000 až 50 000 zásilek, které budou podléhát celnímu řízení.

V současné době zásilky nízké hodnoty prochází jednoduchým celním řízením, které zajišťuje poštovní operátor či přepravce. Příjemce zásilky nemusí prakticky nic řešit a objednané zboží je mu přímo poštovním operátorem nebo expresním přepravcem doručeno. Nově bude muset příjemce podávat elektronické celní prohlášení. To se dosud vztahovalo na balíky s cenou od 22 do 150 eur.

Zdroj: ČTK
Další zprávy