Aston Martin váží jako fabie, ale má 1130 koní. Pohání ho nejsilnější motor svého druhu na světě

Valkyrie má zvláštní tvar, vyrobena je z lehkých kompozitních materiálů.
Aston Martin Valkyrie nevypadá jako tradiční silniční auto, jde v podstatě o okruhový speciál, který ale dostane homologaci do běžného provozu. Celkem má vzniknout jen 150 kusů. Pro okruhové závodění pak bude připraveno dalších 25.
Vůz je kompletně vyroben z kompozitních materiálů, povětšinou z uhlíkového vlákna a karbonem posíleného plastu. Kola jsou zase z magnesia. V supersportu není ani stopa po oceli, tedy nejčastěji používaném kovu v automobilovém průmyslu.
Výsledkem je velmi nízká hmotnost, která se má u hotového vozu pohybovat okolo 1000 kg. Tolik pro srovnání váží Škoda Fabia s tříválcovým motorem.
Valkyrii ovšem pohání benzinový dvanáctiválec s atmosférickým plněním Cosworth. Motor o objemu 6,5 litru produkuje 1130 koní.
Foto: Aston Martin
Jan Markovič Jan Markovič
22. 8. 2018 13:46
Ještě letos by měla britská automobilka Aston Martin začít vyrábět svůj unikátní supersport Valkyrie. Nyní na veřejnost unikla informace o výkonu voz. Díky síle 1130 koní se stane model za cenu přesahující 70 milionů korun vozem s nejsilnějším atmosférickým motorem na světě. Prohlédněte si novinku v galerii.
 

Právě se děje

před 49 minutami

MOV neuznal volbu Lukašenkova syna do čela olympijského výboru

Mezinárodní olympijský výbor (MOV) odmítl uznat zvolení Viktora Lukašenka, syna prezidenta Alexandra Lukašenka, šéfem Běloruského olympijského výboru. Oba muže loni v prosinci MOV suspendoval za to, že nezabránili diskriminaci běloruských sportovců kvůli jejich politickým názorům.

Dosavadní viceprezident Viktor Lukašenko byl v únoru zvolen do čela národního olympijského výboru místo svého otce, který ho vedl 24 let. Od opětovného znovuzvolení Alexandra Lukašenka do prezidentské funkce loni v srpnu zmítá Běloruskem chaos. Kritici autoritářského vůdce tvrdí, že volby byly zmanipulované, a protesty proti Lukašenkovi jsou násilně potlačovány.

K protestům se připojilo i více než 1500 sportovců, kteří v otevřeném dopise požadovali spravedlivé volby a konec násilí při pokojných demonstracích. Lukašenko je následně označil za zrádce.

MOV v prosinci konstatoval, že vedení Běloruského olympijského výboru "dostatečně nehájí běloruské sportovce před politickou diskriminací v rámci národního olympijského výboru, sportovních federací či celého sportovního hnutí." Dnes doplnil, že nové volby "tyto obavy plně nerozptýlily."

Oba Lukašenkové mají od MOV zákaz účasti na olympijských hrách v Tokiu stejně jako třetí běloruský sportovní funkcionář Dmitrij Baskov. Šéf národní hokejové federace je spojován s násilným útokem na aktivistu Romana Bondarenka, jenž nepřežil zranění hlavy. Baskov byl zvolen do vedení olympijského výboru a ani tuto volbu MOV neuznal.

Bělorusko má také od prosince zmrazené veškeré platby od MOV a v lednu mu Mezinárodní hokejová federace IIHF odebrala spolupořadatelství letošního mistrovství světa.

Zdroj: ČTK
Další zprávy