Aston Martin váží jako fabie, ale má 1130 koní. Pohání ho nejsilnější motor svého druhu na světě

Valkyrie má zvláštní tvar, vyrobena je z lehkých kompozitních materiálů.
Aston Martin Valkyrie nevypadá jako tradiční silniční auto, jde v podstatě o okruhový speciál, který ale dostane homologaci do běžného provozu. Celkem má vzniknout jen 150 kusů. Pro okruhové závodění pak bude připraveno dalších 25.
Vůz je kompletně vyroben z kompozitních materiálů, povětšinou z uhlíkového vlákna a karbonem posíleného plastu. Kola jsou zase z magnesia. V supersportu není ani stopa po oceli, tedy nejčastěji používaném kovu v automobilovém průmyslu.
Výsledkem je velmi nízká hmotnost, která se má u hotového vozu pohybovat okolo 1000 kg. Tolik pro srovnání váží Škoda Fabia s tříválcovým motorem.
Valkyrii ovšem pohání benzinový dvanáctiválec s atmosférickým plněním Cosworth. Motor o objemu 6,5 litru produkuje 1130 koní.
Foto: Aston Martin
Jan Markovič Jan Markovič
22. 8. 2018 13:46
Ještě letos by měla britská automobilka Aston Martin začít vyrábět svůj unikátní supersport Valkyrie. Nyní na veřejnost unikla informace o výkonu voz. Díky síle 1130 koní se stane model za cenu přesahující 70 milionů korun vozem s nejsilnějším atmosférickým motorem na světě. Prohlédněte si novinku v galerii.
 

Právě se děje

před 40 minutami

Americký diplomat Sondland připustil, že na Trumpův pokyn tlačil na Ukrajinu

Americký diplomat Gordon Sondland při středečním veřejném slyšení v Kongresu připustil, že na pokyn prezidenta USA naléhal na Kyjev, aby dodal informace zvýhodňující Donalda Trumpa ve volbách. Sondland, Trumpův stoupenec a sponzor jeho volební kampaně, promluvil ve výboru Sněmovny reprezentantů pro kontrolu zpravodajských služeb, který chce usvědčit Trumpa, že se na Kyjevu domáhal informací poškozujících jeho možného volebního soka Joea Bidena.

Sondland působí jako velvyslanec USA při Evropské unii a demokraté toužící vystavit Trumpa hrozbě ústavní žaloby ho považují za klíčového svědka. Hotelový magnát je podle médií členem skupiny nazývané "amigos" (přátelé), do níž patří ministr energetiky Rick Perry a zmocněnec USA pro Ukrajinu Kurt Volker. Jejich úkolem bylo prostřednictvím zákulisních tahů přimět Kyjev k dodání "špíny" na Bidena.

Zdroj: ČTK
Další zprávy