Škodovky, které v Česku nekoupíte. Octavia bez přeplňování i Rapid v novém kabátě

Octavia Pro je posledním z řady modelů Škoda v Evropě nedostupným.
Tam se přitom vyrábí i druhá karosářská varianta Kamiqu pod označením GT. Jedná se o křížence mezi SUV a kupé, jakkoliv linie střechy se nesvažuje tak rychle jako třeba u průkopníka této kategorie BMW X6. Vnější vzhled (například s jinými světly) je přitom právě tím vůbec nejdůležitějším odlišovacím prvkem verze GT, která nabízí i volitelné dvoubarevné lakování.
Oba modely mají rozvor náprav o délce 2603 mm, sedan má pak objemově větší kufr, u hatchbacku je však jeho tvar pravidelnější, a tím i o kousek lépe využitelný. Pod kapotou rovněž zapomeňte na přeplňované motory, čínský Rapid pohání atmosférická patnáctistovka o výkonu 82 kW s výběrem mezi manuální pětistupňovou a automatickou šestistupňovou převodovkou. Mimochodem ač atmosférická, plní už teď jednotka čínskou emisní normu China VI b závaznou až od července 2023.
Největší šok ale čeká pod kapotou. Rusko má totiž jinak nastavené emisní limity, také je potřeba brát zřetel na tamní náročnější provozní podmínky. A tak zatímco v Evropě by byl základem litrový tříválec, v Rusku je to jednodušší atmosférická benzinová šestnáctistovka MPI. Ta se nabízí ve dvou verzích s 66 nebo 81 kW. Na přední kola přenáší výkon pětistupňová manuální nebo u silnější varianty šestistupňová automatická převodovka. Dvouspojkové ústrojí DSG zůstává vyhrazeno vrcholné 1.4 TSI s 92 kW.
Kamiq GT pak není jediným křížencem SUV a kupé v čínské nabídce Škody. Pod jménem Kodiaq GT se podobný model nabízí i jako odvozenina od většího SUV značky. Nutno podotknout, že jakkoliv Kodiaq vzniká přímo v Číně, jde prakticky o totožné auto jako v Evropě, tím pádem je i verze GT technicky podobná evropské variantě. Až na motory, protože vrcholem nabídky je 162kW dvoulitr TSI se sedmistupňovým dvouspojkovým automatem. V Evropě je přitom maximem 140 kW.
Foto: Škoda Auto
Jan Matoušek Jan Matoušek
11. 3. 2021 6:02
Škoda loni celosvětově dodala lehce přes milion nových automobilů. Zdaleka přitom nepůsobí jen v Evropě. Největším trhem i v roce 2020 zůstala Čína, druhé je Německo a třetí s meziročním růstem Rusko. Je nasnadě, že ne všude nabízí jen modely známé i v Česku. Naposledy Škoda odhalila prodlouženou Octavii Pro pro čínský trh. Nejen na ni, ale i další "neznámé škodovky" se podívejte do galerie.
 

Právě se děje

před 33 minutami

V Broumově hořela kotelna v průmyslovém areálu, škoda je 15 milionů korun

V areálu firmy Veba v Broumově na Náchodsku v úterý večer hořela kotelna na topný olej. Škodu vyšetřovatel předběžně stanovil na 15 milionů korun, upřesňovat se bude stejně jako příčina požáru ve středu dopoledne. Na webu hasičů Královéhradeckého kraje to uvedl jejich mluvčí Ondřej Sezima.

O požáru v areálu v broumovské části Olivětín hasiči dostali zprávu po 19:00. Hořela kotelna přistavená k výrobní hale. "V kotelně se nacházela nejenom technologie, ale také velké množství topného oleje," uvedl mluvčí. Hasiči zasahovali v dýchacích přístrojích s použitím vody a hasební pěny, aby před ohněm uchránili výrobní stroje v přilehlé hale, kde navíc byly další hořlaviny.

"V pozdních večerních hodinách se jim podařilo požár dostat zcela pod kontrolu. Při zásahu nebyl nikdo zraněn," uvedl Sezima. Zaměstnanci budovu včas opustili. Škodu oheň způsobil na vnitřním vybavení kotelny, silně zakouřené byly prostory v nadzemním podlaží přilehlé budovy, které slouží jako šatny a sociální zázemí pro zaměstnance.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

USA zablokovaly přístup k desítkám zpravodajských serverů kvůli dezinformacím z Íránu

Americké ministerstvo spravedlnosti se zmocnilo zhruba 30 webových stránek, z nichž řada byla spojena s dezinformačními aktivitami Íránu. Podle agentury Reuters to uvedl nejmenovaný americký vládní činitel. Íránská státní agentura IRNA předtím oznámila, že Spojené státy zablokovaly přístup na několik zpravodajských serverů napojených na íránský stát, napsala agentura AFP.

Na stránkách se místo tradičního obsahu objevila zpráva, že se serveru zmocnily americké úřady, doplněná pečetí Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) a ministerstva obchodu. Mezi zasažené servery patří například Al-Alam, který poskytuje informace v arabštině, anglická mutace webu íránské státní televize PressTV, či server Al-Masíra, který patří jemenským povstalcům z řad Húsíů podporovaným Íránem. Výpadek postihl i několik dalších webů.

Podle agentury AP, která se rovněž odvolává na zdroj z americké vlády, je krok USA součástí rozsáhlejšího zákroku proti íránským médiím v době vyhrocených vztahů s Teheránem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy